Fitch ocenia, że perspektywy dla polskiej energetyki na 2024 r. są neutralne (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 mar 2024, 10:45

Fitch ocenia, że perspektywy dla polskiej energetyki na 2024 r. są neutralne (wywiad)

Perspektywy dla polskich spółek energetycznych na 2024 r. są neutralne, rentowność powinna być dość dobra z wyjątkiem obszaru węgla - oceniają przedstawiciele Fitch. Ich zdaniem, jeśli przez długi czas nie będzie decyzji o wydzieleniu aktywów węglowych lub innym wsparciu dekarbonizacji, rentowność firm będzie się pogarszać, co może znaleźć odzwierciedlenie w ratingach.

"Perspektywy zarówno dla zintegrowanych spółek energetycznych, jak i dla sieci w regionie Europy Środkowo-Wschodniej są neutralne. Neutralne są także perspektywy dla polskich firm energetycznych" - powiedział PAP Biznes Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings.

"Ceny energii elektrycznej utrzymują się powyżej długoterminowych średnich, choć są niższe niż w 2022 roku. Powinno to pozwolić na dość dobrą rentowność. Jedynym wyjątkiem jest węgiel. Czynnikiem wspierającym są sieci, które zapewniają regulowane przepływy pieniężne i stabilizują miks biznesowy" - dodał dyrektor.

Agencja Fitch oczekuje, że polskie spółki energetyczne będą nadal inwestować znaczne kwoty w odnawialne źródła energii i wytwarzanie energii z gazu. W planach jest projekt jądrowy, ale - według Fitcha - jeszcze długo nie zobaczymy znaczących wypływów gotówki.

"Przewidujemy, że dźwignia finansowa spółek będzie mieścić się w progach dla ratingów. Spółki mają również własne polityki finansowe w zakresie maksymalnego poziomu dźwigni finansowej, kowenantów, więc spodziewamy się, że dźwignia zostanie skorygowana, jeśli przepływy pieniężne będą niższe niż prognozowane. Istnieje możliwość elastycznego ograniczania nakładów inwestycyjnych, zwłaszcza w zakresie odnawialnych źródeł energii" - powiedział Arkadiusz Wicik.

Jak zauważył, ze względu na wzrost stóp procentowych wskaźnik pokrycia odsetek dla niektórych spółek może być bliski limitu lub nawet poniżej limitu dla ratingu.

"Nie ma to wpływu na ratingi, ponieważ nie jest to jedyna miara, na którą patrzymy, patrzymy holistycznie" - powiedział dyrektor Fitcha.

Aktualnie rating agencji Fitch dla PGE jest na poziomie "BBB+", dla Enei "BBB", a dla Tauronu "BBB-". Perspektywa ratingów jest stabilna.

Agencja Fitch nie uwzględniała w ratingach wydzielenia aktywów węglowych do NABE i obecnie zakłada, że aktywa te pozostaną w ramach grup energetycznych.

"Czekamy na decyzje polskiego rządu w sprawie sektora energetycznego. Zdecydowano, że nie dojdzie do wydzielenia aktywów węglowych w formie, o której zdecydował poprzedni rząd. Na chwilę obecną zakładamy, że aktywa węglowe pozostaną w ramach grup kapitałowych. Ani ministerstwo klimatu, ani ministerstwo przemysłu nie zaprzeczyły, że do takiego wydzielenia dojdzie" - powiedziała PAP Biznes Renata Dobrzyńska, dyrektor Fitch Ratings.

Jak zauważyła, pojawił się pomysł, że część aktywów węglowych może zostać przeniesiona do PSE. Pojawiły się też głosy za wydzieleniem z grup segmentu dystrybucji.

"Zakładamy, że sieci dystrybucyjne pozostaną w grupach, co jest dobre dla stabilności i widoczności przepływów pieniężnych w kolejnych latach, umożliwiając grupom kontynuowanie inwestycji" - powiedziała dyrektor Dobrzyńska.

Jak wskazała, założenia Fitcha dotyczące aktywów węglowych i dystrybucyjnych nie mają wpływu na ratingi spółek.

"Jeśli dojdzie do wydzielenia aktywów węglowych, prawdopodobnie będzie to pozytywne dla grup energetycznych, ich zdolności zadłużenia i potencjalnie dla ratingów, w zależności od strategii po przeniesieniu aktywów i dźwigni finansowej. Transformacja energetyczna mogłaby postępować w szybszym tempie" - powiedziała.

Arkadiusz Wicik, dyrektor Fitch Ratings, ocenił, że jeśli aktywa węglowe pozostaną w firmach energetycznych, mogą pogorszyć ich sytuację finansową.

"Finansowanie będzie trudne, ponieważ wiele instytucji finansowych nie chce finansować działalności o wysokim śladzie węglowym. Jeśli przez długi czas nie zapadnie decyzja o przeniesieniu aktywów lub innym wsparciu dekarbonizacji, zakładamy, że rentowność będzie się pogarszać i możemy odzwierciedlić to pogorszenie w ratingach" - powiedział Wicik.

"Zdecydowanie wystąpiłaby negatywna presja na ratingi, jeśli rentowność spadnie, a jednocześnie nie będzie dodatkowego wsparcia dla tych aktywów" - dodał.

Antonio Totaro, szef działu EMEA Utilities & Transport w Fitch Ratings, ocenił, że perspektywy dla europejskich spółek energetycznych w 2024 r. są neutralne i istnieją trzy kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

"Po pierwsze, ceny. Ceny energii elektrycznej w 2024 r. będą nadal zdrowe. Nadal mamy ceny spot, które są dobre, a do tego dochodzą zabezpieczenia, które firmy zawarły w latach 2023 i 2022. Osiągnięte ceny będą wysokie, ale niższe niż w ubiegłym roku, więc nie będzie zaskoczeniem, jeśli wyniki finansowe mogą spaść. Będą jednak na dobrym poziomie w porównaniu ze średnią historyczną" - powiedział Antonio Totaro.

"Po drugie, sieci. Przy podejmowaniu decyzji o taryfach regulatorzy biorą pod uwagę poziom stóp procentowych, poziom inflacji i kilka innych parametrów. Ponieważ poziomy inflacji i stóp procentowych w 2023 r. są brane pod uwagę, 2024 r. pod względem taryf będzie ogólnie dobrym rokiem" - dodał.

Ponadto, jego zdaniem, firmy wyciągnęły wnioski z kryzysu ostatnich lat i przywiązują dużą wagę do płynności i polityki finansowej.

"Naszym zdaniem rok 2025 i kolejne lata mogą być nieco trudniejsze. Trendy na drugą część dekady będą w dużej mierze zależeć od poziomu cen i tego, jak firmy dostosują do tego swoje decyzje. Być może będą musiały zrewidować swoje strategie, wybrać odpowiednie projekty, być elastyczne" - powiedział szef działu EMEA Utilities & Transport w Fitch Ratings.

Anna Pełka

(PAP Biznes), #ENA

pel/ gor/

Zobacz także: Enea SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości