DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie giełdowe indeksy podążają w górę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 kwi 2024, 09:27

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie giełdowe indeksy podążają w górę

Na europejskich giełdach indeksy rosną w trakcie środowej sesji. Inwestorzy odliczają godziny do publikacji kluczowych dla rynków danych - o CPI w USA. Na rynku walutowym USD jest stabilny do swoich głównych rywali - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,59 proc. Na plusie są niemal wszystkie z 20 sektorów.

FTSE 100 rośnie o 0,59 proc.

CAC 40 zyskuje 0,52 proc.

DAX jest wyżej o 0,62 proc.

Barry Callebaut zyskuje 9,8 proc. - najmocniej od 2016 r. Spółka podała, że jej sprzedaż w I kw. przekroczyła rynkowy konsensus.

Instalco AB traci 8 proc. Analitycy SEB Equities obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "sprzedaj" z "trzymaj".

Edenred zniżkuje o 3,8 proc. po rozpoczęciu wydawania rekomendacji dla akcji spółki przez analityków Jefferies na poziomie "poniżej rynku".

Inwestorzy odliczają już czas do publikacji kluczowych danych o inflacji w USA, które dostarczą graczom nowe wskazówki co do terminu i zakresu obniżek stóp procentowych przez Fed.

Ekonomiści prognozują, że ceny konsumpcyjne wzrosły w USA w marcu o 0,3 proc. rdr, po wzroście w lutym o 0,4 proc. Rdr ceny wzrosły w marcu o 3,4 proc. po +3,2 proc. w lutym - wynika z rynkowych szacunków.

"CPI to krytyczny wskaźnik w tym tygodniu" - podkreśla Andrew Brenner, ekonomista NatAlliance Securities.

"Jest taka obawa, że CPI będzie nadal +solą w oku+ dla Fed" - dodaje.

Prezes Fed z Atlanty Raphael Bostic powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko, że spodziewa się w tym roku tylko jednej obniżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Bostic dodał jednak, że jest otwarty na zmianę swojego nastawienia w polityce pieniężnej Fed - na dodatkowe obniżki stóp procentowych - jeśli zmieni się obraz gospodarczy USA.

Prezes Fed z Atlanty ocenił, że przyszłe dane makro mogą go skłonić do opowiedzenia się za mniejszą lub większą liczbą cięć kosztu kredytu w Stanach Zjednoczonych.

W wywiadzie dla Yahoo Finance Live Bostic wskazał na trwałą siłę amerykańskiej gospodarki i rynku pracy. Ocenił, że "ryzyko gospodarcze jest zrównoważone".

Analitycy wskazują tymczasem, że w kwietniu rajd na rynkach akcji w Europie "utknął w martwym punkcie", ponieważ inwestorzy dekalibrują perspektywy obniżek stóp procentowych w USA.

"Boczne ruchy na rynkach akcji w Europie mogą w tym momencie być +zdrowe+ dla rynków, biorąc pod uwagę spekulacje na temat tempa obniżek stóp procentowych przez Fed" - wskazuje Susana Cruz, strateg Liberum.

"W zeszłym tygodniu w regionie obserwowaliśmy niedużą realizację zysków. Wyższy, niż się oczekuje, wzrost inflacji w USA w marcu, może negatywnie wpłynąć na giełdowe nastroje i wywołać korektę w nadchodzących tygodniach" - dodaje.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 151,75 za 1 USD, bez zmian.

Euro jest po 1,0853 USD, bez zmian.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,36 proc., bez zmian.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 0,43 proc. do 85,60 USD za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 0,40 proc. do 89,78 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości