DZIEŃ NA RYNKACH: Futures na Wall Street lekko w dół w oczekiwaniu na PPI z USA i EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 kwi 2024, 13:49

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures na Wall Street lekko w dół w oczekiwaniu na PPI z USA i EBC

Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy giełdowe lekko zniżkują po środowej wyprzedaży na fali obaw o uporczywość inflacji w USA, a tym samym wyższych stóp fed funds na dłużej. Rynek czeka teraz na odczyt PPI z USA oraz na decyzję EBC.

Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq tracą po ok. 0,3 proc.

Na giełdach w Europie również lekkie spadki - Stoxx600 traci 0,4 proc., Dax 0,6 proc., a FTSE100 0,2 proc.

W środę na Wall Street miała miejsce solidna wyprzedaż po wyższym od oczekiwań odczycie CPI za marzec. Rynek zrewidował w konsekwencji oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych w USA i wycenia obecnie do końca roku ok. 2 obniżki, ale dopiero jesienią, a nie w czerwcu, jak przed odczytem CPI. Jeszcze na początku roku w cenach było 6 obniżek stóp w USA w bieżącym roku, łącznie o 150 pb.

Odczyt PPI z USA za marzec planowany jest na godz. 14.30. Rynek spodziewa się obniżenia wskaźnika do 0,3 proc. mdm z 0,6 proc. i bazowego do 0,2 proc. z 0,3 proc., przy wzroście rocznego wskaźnika do 2,2 proc. z 1,6 proc. i bazowego do 2,3 proc. z 2,0 proc.

Z kolei na Starym Kontynencie rynek nie spodziewa się zmian stóp procentowych w strefie euro (godz. 14.15), przy potwierdzeniu sygnalizowanej zgodnie przez członków Rady Prezesów EBC pierwszej w cyklu obniżki stóp w czerwcu. Oczekiwana na dalszą część roku do kolejne 2 ruchy w dół. O godz. 14.45 rozpocznie się konferencja prezes EBC Ch. Lagarde.

Z kolei przedstawicielka Bank of England ostrzegła w czwartkowym wywiadzie dla FT, że cięcia stóp na Wyspach wciąż mogą być dość oddalone w czasie. Funt zareagował na publikację umocnieniem do USD o 0,3 proc., które oddał w trakcie sesji.

Na rynku długu w USA i w Europie czwartek przynosi stabilizację po mocnych wzrostach rentowności w czwartek. 10-letnie Treasuries kwotowane są w okolicy 4,55 proc., bez większych zmian, po najmocniejszym wzroście od września 2022 r. - o 18 pb. - w środę.

W Azji, po przecenie japońskiego jena powyżej 150/USD, rynek obserwuje, czy rząd w Tokio zdecyduje się na interwencję.

Indeks dolara utrzymuje się w okolicy najwyższych od listopada ub. roku poziomach.

Euro jest po 1,073 USD, bez zmian.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,6 proc. do 85,7 USD za baryłkę, a Brent na ICE traci 0,5 proc. do 90,0 USD. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości