DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie wzrostowe tendencje na giełdach dominują | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 kwi 2024, 09:54

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie wzrostowe tendencje na giełdach dominują

Na europejskich giełdach dominują wzrosty indeksów. Kolejne spółki raportują za I kw., a inwestorzy debatują nad polityką monetarną Fed. Na rynku walutowym USD traci do swoich rywali - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,34 proc.

FTSE 100 zwyżkuje 0,45 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,32 proc.

DAX idzie w górę o 0,21 proc.

Akcje Royal Philips NV drożeją o 37 proc. Spółce udało się osiągnąć ugodę w sprawie amerykańskich roszczeń dotyczących urządzeń do leczenia bezdechu sennego.

Deutsche Bank spada o 5,5 proc. po podaniu informacji o zaksięgowaniu rezerw 1,3 mld euro na możliwe przyszłe wypłaty dla akcjonariuszy Postbanku.

Porsche zniżkuje o 2,9 proc. I kwartał okazał się dla spółki "trudny". Firma zaliczyła ten czas jako najgorszy kwartał od IX 2022 r.

Petrofac idzie w dół aż o 35 proc. Spółka kolejny raz przekłada publikację wyników i prowadzi rozmowy w sprawie nowego kredytowania.

Nastroje na rynkach w Europie wspierają dobre wyniki wielu spółek z regionu, chociaż nie brakuje też firm, które nie spełniły rynkowych oczekiwań.

Tymczasem w środku tygodnia zostanie podana decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej.

Biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobnie bankierzy z Fed utrzymają na tym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian, na rynkach mogą być wahania indeksów w dowolnym kierunku w zależności od komentarzy prezesa Fed Jerome'a Powella po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego.

"Gołębie" podejście Powella w grudniu 2023 do polityki monetarnej uchroniło amerykańską gospodarkę przed recesją.

"Teraz odzyskanie kontroli Fed nad inflacją wymaga +jastrzębiego+ odwrócenia tendencji" - zauważają analitycy Bloomberg Economics.

Traderzy spodziewają się w tym roku już tylko jednej obniżki stóp procentowych w USA. Na początku roku obstawiano 6 obniżek ćwierćpunktowych.

Niektórzy inwestorzy kapitałowi uważają, że w miarę narastania wątpliwości co do obniżek kosztu pieniądza w USA w tym roku to jednak mocniejszy światowy wzrost gospodarczy może utrzymać giełdowe indeksy na wysokim poziomie, o ile gospodarka na świecie nie zmierza w kierunku stagflacji.

Ekonomiści postrzegają ogólną sytuację gospodarczą jako poprawiającą się, zwłaszcza wobec solidnych wyników wielu firm, co prowadzi do mocnego odbicia akcji spółek w Europie.

Europejski benchmark Stoxx 600 zanotował ostatni tydzień jako najlepszy od stycznia 2024.

"Pod koniec ub. tygodnia rynek pokazał oznaki siły" - mówi Andrea Tueni, szef działu sprzedaży w Saxo Banque France.

"Teraz inwestorzy mogą skupić się na nadchodzących danych z rynku pracy w USA i posiedzeniu Fed, który obecnie oczekuje ostrożnego podejścia do obniżek stóp procentowych ze względu na utrzymującą się inflację" - dodaje.

"Rynek dokonał już wyceny działań Fed, więc jeśli nie wydarzy się +wielka niespodzianka+, to na rynkach może panować spokój" - podkreśla.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 154,94 za 1 USD, wyżej o 2,1 proc.

Euro jest po 1,0723 USD, w górę o 0,3 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,64 proc., niżej o 2 pb.

Złoto zyskuje 0,06 proc. do 2.348,40 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX traci 0,79 proc. do 83,19 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,99 proc. do 88,62 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości