Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

"Bieżący rok będzie rekordowy dla naszej branży" - wywiad ze Sławomirem Szarkiem, prezesem zarządu spółki Casus Finanse

Udostępnij

"Bieżący rok będzie rekordowy dla naszej branży" - wywiad ze Sławomirem Szarkiem, prezesem zarządu spółki Casus FinanseCasus Finanse to spółka obecna na rynku obligacji GPW Catalyst. Specjalizuje się w zarządzaniu wierzytelnościami firm. Co ciekawe, oprócz obligacji oferuje inwestorom wart uwagi fundusz sekuratyzacyjny, z gwarantowaną stopą zwrotu. O szczegóły działania funduszu, a także o model biznesowy spółki, jej sytuację finansową i perspektywy rozwoju zapytaliśmy Prezesa Zarządu Sławomira Szarka.

Paweł Biedrzycki: Zacznijmy od kilku słów o historii spółki. Kiedy i w jaki sposób powstała oraz na czym polega prowadzony przez nią biznes?

Sławomir Szarek, Prezes Zarządu Casus Finanse SA: W tym roku nasza Grupa osiąga pełnoletność, bo Casus Finanse istnieje od 1997 roku. Jesteśmy jedną z najstarszych i najbardziej doświadczonych firm z obszaru zarządzania wierzytelnościami na polskim rynku. Obecnie w skład Grupy Casus Finanse wchodzi kilka spółek, które ściśle ze sobą współpracują i uzupełniają swoje kompetencje. Od lat Grupa Casus Finanse prężnie działa w zakresie zarządzania należnościami, specjalizując się w dziedzinie informacji gospodarczej, monitoringu należności i windykacji należności zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Zapewniamy kompleksowe rozwiązania oraz doradztwo dla firm z zakresu zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstw.

Dziś obsługujemy ponad 1000 klientów z kraju i zagranicy, zatrudniamy ponad 700 pracowników.

PB: Jaka jest specjalizacja spółki na tle całego rynku windykacyjnego?

SS: Specjalizujemy się w segmencie usług związanych z zarządzaniem wierzytelnościami dla firm. Obsługujemy głównie instytucje z rynku finansowego. Jesteśmy liderem rynku leasingowego, pracujemy z bankami z pierwszej dziesiątki w Polsce, mamy w portfolio również duże podmioty ubezpieczeniowe i firmy pożyczkowe. To, co nas wyróżnia, to wystandaryzowana obsługa procesów masowych oraz efektywna windykacja terenowa.

Naszym atutem jest obsługa pełnego procesu zarządzania należnościami, od prewencji i doradztwa prawnego po etap sądowy i obsługę komorniczą. Oznacza to, że klient otrzymuje wsparcie na każdym etapie dochodzenia należności. Właśnie za opracowanie i realizację tej holistycznej koncepcji zarządzania wierzytelnościami zostaliśmy uhonorowani nagrodą Jakość Roku 2014 przez Fundację Qualitas współpracującą z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Naszym atutem jest obsługa pełnego procesu zarządzania należnościami, od prewencji i doradztwa prawnego po etap sądowy i obsługę komorniczą. Oznacza to, że klient otrzymuje wsparcie na każdym etapie dochodzenia należności.

PB: Jakie warunki makroekonomiczne sprzyjają spółce? Czy jako firma preferujecie ożywienie czy spowolnienie gospodarcze?

SS: Nie jesteśmy bezpośrednio zależni od sytuacji makroekonomicznej, choć na pewno ma ona wpływ na naszą działalność. Spowolnienie gospodarcze sprzyja sprzedawaniu portfeli należności przez naszych klientów. Ponadto w czasach spowolnienia gospodarczego zwiększa się skala przeterminowanych należności oraz trudniej się je odzyskuje.

Z drugiej strony – warunki takie jak ożywienie gospodarcze i związany z nim spadek bezrobocia przekładają się na poprawę ściągalności należności. Po prostu więcej klientów jest w stanie regulować swoje zobowiązania.

Naszym celem jest budowa takiego modelu biznesowego, w którym obie tendencje makroekonomiczne będą sprzyjać naszej działalności operacyjnej i stymulować nasz rozwój.

PB: Jak na działalność spółki wpływają zmiany stóp procentowych?

SS: Poziom stóp procentowych jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na funkcjonowanie firm z branży zarządzania wierzytelnościami. Bezpośrednio wpływa na koszty finansowania. Im niższy jest poziom stóp procentowych, tym taniej możemy pozyskiwać kapitał na zakupy portfeli wierzytelności. Takie zakupy finansujemy głównie z kapitału pochodzącego z emisji obligacji.

PB: Jakie są źródła finansowania działalności Casus Finanse?

SS: Casus Finanse w ostatnich latach umacniał swoją pozycję w segmencie inkasa. W takim modelu działalności nie jest wymagane angażowanie dużego kapitału. Pięć lat temu zaczęliśmy inwestować w pakiety wierzytelności, co już wymaga posiadania środków własnych, ale też jest bardziej opłacalne. Od tej pory zakupy finansujemy głównie z emisji obligacji. Widzimy duży popyt na nasze papiery dłużne zarówno ze strony inwestorów instytucjonalnych jak i indywidualnych.

PB: Czy planujecie dalej emitować obligacje na Catalyst. Ile do tej pory udało się uplasować, jakie są ich parametry tj. oprocentowanie, zabezpieczenie itp.?

SS: Nasza Grupa dynamicznie się rozwija i inwestuje w zakupy portfeli wierzytelności, aby w pełni móc wykorzystać nadarzające się okazje rynkowe. Jednym ze źródeł finansowania tych zakupów są emisje obligacji. Cześć emisji, jakie prowadzimy, kierujemy na rynek Catalyst. Notowane tam były obligacje o wartości nominalnej 43,65 mln PLN. W maju zgodnie z terminem zapadalności wykupiliśmy obligacje o wartości nominalnej 10 mln PLN Na Catalyst mamy odnotowane jeszcze dwie serie obligacji zapadające w grudniu 2016 roku oraz listopadzie 2017 roku. Oprocentowanie tych obligacji ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 6M oraz marży kształtującej się na poziomie odpowiednio 4,95 procent i 5,2 procent.

PB: Jak prezentuje się wasza kondycja finansowa, przychody i zyski?

SS: Nasze wyniki finansowe systematycznie rosną. W zeszłym roku, który okazał się dla nas rekordowy, wypracowaliśmy zysk o wartości netto 12,6 mln PLN wobec 9,6 mln PLN zanotowanych w 2013 roku. Przychody zwiększyły się do 64 mln PLN z  49,8 mln osiągniętych rok wcześniej. Wyniki finansowe pierwszy raz były audytowane przez cenioną w branży zarządzania wierzytelnościami firmę KPMG. Sytuacja finansowa naszej spółki jest bardzo dobra. Proszę zwrócić uwagę, że na koniec zeszłego roku posiadaliśmy 36,5 mln PLN gotówki na kontach.

Nasze wyniki finansowe systematycznie rosną. W zeszłym roku, który okazał się dla nas rekordowy, wypracowaliśmy zysk o wartości netto 12,6 mln PLN wobec 9,6 mln PLN zanotowanych w 2013 roku.

PB: Jak duży jest wasz cały portfel wierzytelności? W którym miejscu was on plasuje, jeśli chodzi o czołówkę branży?

SS: W pierwszym półroczu tego roku wartość nominalna nabytych przez Grupę wierzytelności wyniosła około 500 mln PLN, czyli więcej niż w całym 2014 roku. W czerwcu nabyliśmy pakiet o wartości nominalnej około 60 mln PLN, w lipcu kolejny o wartości ponad 30 mln i zakupimy kolejny o wartości nominalnej prawie 70 mln PLN. Nie jest to koniec naszych planów inwestycyjnych. Wartość nominalna posiadanych wierzytelności nabytych przez Grupę Casus Finanse przekroczyła miliard złotych. Szacujemy, ze pod względem tego parametru plasujemy się w ścisłej czołówce firm windykacyjnych w Polsce.

PB: Proszę powiedzieć nieco więcej na temat uruchomionego przez Casus Finanse Sekurytyzacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Profit. W jaki sposób powstał, kto nim zarządza, kto może zainwestować, jak duży jest ten fundusz?

SS: W  listopadzie 2014 roku Spółka została uczestnikiem oraz serwiserem w Niestandaryzowanym Sekurytyzacyjnym Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym Profit. Casus Finanse jest nie tylko serwiserem funduszu, lecz także jego inwestorem – do spółki należy 20 procent wyemitowanych certyfikatów. W lutym, kwietniu oraz czerwcu zostały zamknięte kolejne subskrypcje certyfikatów o wartości odpowiednio 25 mln, 16 mln oraz 25 mln PLN. Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Profit administrowany jest przez Trigon TFI. Certyfikaty w FIZ Profit są dystrybuowane w ofercie niepublicznej kierowanej do klientów bankowości prywatnej. Cena emisyjna certyfikatu to równowartość 40 tys. EUR.

PB: Ciekawostką jest gwarantowana stopa zwrotu w tym funduszu. Na czym to dokładnie polega?

SS: Jest to unikalne rozwiązanie na polskim rynku. Gwarantowana stopa zwrotu sprawia, że fundusz jest szczególnie interesującą propozycją pomnażania zysków dla inwestorów ceniących bezpieczeństwo lokowanych środków. Zapewnia uczestnikom zwrot zainwestowanych środków o wartości nie niższej niż gwarantowana stopa zwrotu, w ściśle określonym horyzoncie czasowym zdefiniowanym konkretną datą w statucie funduszu. Zaletą funduszu jest określony okres subskrypcji oraz brak reinwestowania środków, jak ma to miejsce w wielu innych konkurencyjnych instrumentach finansowych, w których przychody inwestorów zależne są od wielu dodatkowych, podlegających wahaniom czynników. W funduszu inwestycyjnym zamkniętym Profit wypracowane zyski są na bieżąco dystrybuowane do uczestników i są zależne wyłącznie od wyników, które osiąga fundusz, a nie np. od liczby podmiotów zainteresowanych uczestnictwem. Z uwagi na duże zainteresowanie inwestorów w lutym, kwietniu i czerwcu 2015 r. utworzone zostały kolejne trzy fundusze działające na podstawie tego modelu. Wiedza i doświadczenie w zakresie zarządzania wierzytelnościami oraz wypracowane kompleksowe metodyki odzyskiwania należności pozwalają nam na planowane tworzenia kolejnych funduszy opartych na tym modelu działania.

Gwarantowana stopa zwrotu sprawia, że fundusz jest szczególnie interesującą propozycją pomnażania zysków dla inwestorów ceniących bezpieczeństwo lokowanych środków.

PB: Jakie perspektywy widzicie dla branży, w której działacie i w jaki sposób chcecie to wykorzystać?

SS: Uważam, że bieżący rok będzie rekordowy dla naszej branży. Sytuacja na rynku wierzytelności jest bardzo dobra, a podaż portfeli zwiększa się wyjątkowo dynamicznie. Widzimy w tym segmencie duże możliwości wzrostu. Rozwój rynku wierzytelności czerpie przede wszystkim z rosnącej bazy kredytowej, ale też z chęci banków do pozbywania się z bilansów aktywów w postaci niespłacanych kredytów. Spodziewamy się, że zjawisko to będzie się nasilać. Przed branżą rysuje się świetlana przyszłość, a kondycja finansowa Grupy Casus Finanse pozwala nam w pełni tę sprzyjającą koniunkturę rynkową wykorzystać.

PB: Dziękuję za rozmowę.

Sławomir Szarek - Prezes Zarządu Casus Finanse

Sławomir Szarek - Prezes Zarządu Casus Finanse

Współtwórca Casus Finanse. Związany ze Spółką od 1997 roku. Zawodowo od samego początku związany z branżą zarządzania należnościami. Do swoich sukcesów zalicza zbudowanie od podstaw struktury menedżerskiej w Grupie Casus Finanse, a także zaprojektowanie i realizację strategicznych dla firmy działań, których celem było jej przekształcenie w korporację finansową. Odpowiedzialny za strategię i rozwój Grupy oraz za sprzedaż w obszarze wierzytelności masowych. Ukończył studia na wydziale elektroniki Politechniki Wrocławskiej, studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej „Psychologia w biznesie”, a także studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu „Innowacyjny menedżer w nowoczesnej firmie” oraz „Innowacyjne zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem”.

Udostępnij