CI Games już nie jest drugą po CD PROJEKT największą spółką gamingową na GPW. Wyprzedziło ją 11 bit studios | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 lut 2017, 07:07

CI Games już nie jest drugą po CD PROJEKT największą spółką gamingową na GPW. Wyprzedziło ją 11 bit studios

CI Games to pionier branży gamingowej na GPW. Spółka zadebiutowała na polskiej giełdzie w 2007 roku. Do czasu aż na rynku nie pojawił się CD PROJEKT była jedyną spółką z branży gier notowaną na parkiecie głównym polskiej giełdy. Po debiucie producenta Wiedźmina na giełdzie około 2011 roku zaczęła okupowała drugie miejsce największej pod względem kapitalizacji spółki gamingowej na GPW.

Nie zdołały tego zmienić nawet duże oferty IPO producentów gier - PlayWay i Artifex Mundi - jakie miały miejsce na jesieni 2016. Mimo wysokich wycen na debiucie spółkom nie udało się przebić CI Gamesa #CIG.

11 bit studios większy od CI Games

Producenta Snipera wyprzedził w końcu 11 bit studios #11B, którego kapitalizacja właśnie przekroczyła 420 mln zł i jest o 40 mln zł większa od wartości CI Games.

Wykres 1. Kurs akcji CI Games (kolor czarny) i 11 bit studio (kolor czerwony), lata 2015 - 2017.
Wykres 1. Kurs akcji CI Games (kolor czarny) i 11 bit studio (kolor czerwony), lata 2015 - 2017.

Od tej pory to 11 bit studios jest drugą największą spółką gamingową na GPW po CD PROJEKT, zobaczymy jak długo.

Nadzieje we FrostPunku i coraz więcej informacji o Sniperze

Zarówno CI Games jak i 11 bit studios mają zaplanowane na 2017 rok premiery swoich dużych produkcji. Premiera Sniper Ghost Warior 3, gry ze stajni CI Games, została zaplanowana na 4 kwietnia 2017. Dokładna data premiery FrostPunk, produkowanego przez 11 bit studios, nie została jeszcze ustalona, ale wiadomo, że odbędzie się w drugiej połowie 2017 roku. W stosunku do obydwu gier inwestorzy już teraz mają duże oczekiwania, przy czym w przypadku Snipera Ghost Warior 3 pojawiło się już znacznie więcej informacji.

Sniper Ghost Warrior 3

Otwarta na początku lutego beta gry została początkowo dość chłodno przyjęta przez środowisko graczy. Spółka CI Games szybko przypomniał jednak, że po to rozpoczęła betę aby zebrać informacje i od razu pracuje nad technicznymi poprawkami. Widać to w poprawiających się sukcesywnie ocenach gry, które teraz już wszędzie są wysokie, a oczekiwania na dzień premiery rosną. Z drugiej strony mówimy o grze w standardzie AAA, więc nie ma możliwości aby było inaczej. Można już zamawiać grę w preorderach. Oprócz tego, że spółka jest zadowolona z ich liczby nic więcej nie wiadomo. Inwestorzy zaczynają wyceniać ostateczną liczbę sprzedanych gier.

Zobacz także: Niepochlebne opinie o wersji beta gry Sniper 3 uderzyły w kurs CI Games. Marek Tymiński uspokaja - "po to robimy te testy"

FrostPunk

Na temat gry FrostPunk z kolei wiadomo niewiele. Oprócz krótkiego trailera, spółka nie zaprezentowała żadnego gameplaya nowej produkcji. Być może zrobi to na zbliżających się targach gier E3 lub Gamescom. Wiadomo jedynie, że FrostPunk będzie podobną grą do największego hitu studia, czyli gry This war of mine - gry z głębszym przekazem. Frostpunk ma być produkcją typu survival, skupiająca się na emocjach i trudnych wyborach. Jej akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie o nieprzyjaznym, mroźnym klimacie, który w znacznym stopniu wpłynął na kształt społeczeństwa.

Zobacz także: Frostpunk, nowa gra 11 BIT studios, z większym potencjałem, niż This War of Mine

Rentowność wygrywa ze skalą

Patrząc na starcie wycen CI Games vs 11 bit studios widać, że polski inwestor preferuje rentowność. Dużym plusem dla inwestorów jest to, że pomimo dużych nakładów związanych z produkcją FrostPunka 11 bit studios wciąż generuje zyski. Z drugiej strony, spółka będzie musiała znacząco powiększyć skalę działalności, aby dogonić oczekiwania, wynikające z wyceny na giełdzie. Z tego punktu widzenia FrostPunk musi być znacznie większym sukcesem niż This war of mine, aby uzasadnić obecne wyceny.

CI Games brakuje natomiast obecnie rentowności, co oczywiście wynika z gigantycznego budżetu Snipera Ghost Warrior 3. Polscy inwestorzy jednak nie lubią minusów. Wystarczy przypomnieć ostrożne wyceny CD PROJEKT na początku 2015 r. tuż przed premierą Wiedźmina 3, gdy spółka znajdowała się na pograniczu rentowności. Wracając do CI Games należy zaznaczyć, że poprzez emisję akcji i finansowanie kredytowe spółka właściwie domknęła finansowo już projekt Snipera 3, zarówno pod względem dewelopmentu jak i marketingu. Teraz trzeba poczekać na ostateczne rezultaty. Warto pamiętać, że po premierze Snipera Ghost Warriora 2 CI Games przez dwa lata z rzędu generowała ponad 100 mln zł przychodu. Skala i doświadczenie biznesowe przemawia więc zdecydowanie za spółką.

Firma musi udowodnić jak dużym sukcesem okaże się Sniper Ghost Warrior 3 i czy ma dobry pomysł na reinwestowanie wypracowanych zysków z tej produkcji, bo to pewne, że będą - pytanie tylko jak duże?!

Zobacz także: Młodzi, niewykształceni Amerykanie i Anglicy zamiast pracować wolą grać w gry

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.