5 powodów, dla których PlayWay jest na giełdzie większy niż CI Games i 11bit studios | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 mar 2017, 13:15

5 powodów, dla których PlayWay jest na giełdzie większy niż CI Games i 11bit studios

Ależ zaciekła walka toczy się o drugą pozycję w polskiej branży producentów gier! Dopiero co pisaliśmy o tym, że 11bit studios wyprzedziło pod względem wartości rynkowej CI Games, a teraz i ta firma musiała pogodzić się ze spadkiem na 3 pozycję. Wiceliderem został PlayWay. Króluje niepodzielnie, oczywiście, CD Projekt.

Firma PlayWay, czyli spółka-matka wielu zespołów deweloperskich, właśnie osiągnęła 425 mln zł kapitalizacji. Tym samym zrzuciła z drugiego miejsca podium 11bit studios (warte 415 mln zł), zostawiając dosyć daleko w tyle CI Games (389 mln zł).

A dopiero co zwracaliśmy uwagę, że 11bit studios jest warte więcej niż CI Games...

Wykres 1. Notowania PlayWay, 11bit studios i CI Games – 1 miesiąc

Wykres 1. Notowania PlayWay, 11bit studios i CI Games – 1 miesiąc

Źródło: Strefa Inwestorów

W ciągu ostatnich 30 dni wartość spółki PlayWay – o jej nietypowym modelu biznesowym pisaliśmy tuż przed jej IPO - poszła w górę o jedną trzecią! Cóż takiego się stało w tym czasie, że inwestorzy rzucili się na akcje firmy kontrolowanej przez Krzysztofa Kostowskiego jak na świeże bułeczki?

1. Sukces gry „911 Operator”

Po pierwsze, okazało się, że wyprodukowany przez PlayWay symulator centrum ratunkowego został bardzo dobrze oceniony przez graczy, którzy zaczęli masowo wręcz nabywać grę. Był moment, gdy w kilka dni po debiucie „911 Operator” znajdował się wśród najczęściej kupowanych gier poprzez popularny serwis Steam.

Grę na Twitterze pochwalił m.in. współorganizator Game Industry Conference Jakub Marszałkowski.

Koszty produkcji gry zwróciły się w ciągu pierwszej doby od rozpoczęcia sprzedaży (rozeszło się w tym czasie 26 tys. sztuk). Dnia 6 marca PlayWay poinformowało, że na „911 Operator” zapisało się blisko 97 tys. osób, a na liście oczekujących znajduje się 78 tys. ludzi.

2. Rusza współpraca z Discovery Channel

Tuż przed premierą „911 Operator” pojawiła się inna, bardzo obiecująca wiadomość. Spółka PlayWay pochwaliła się, że podpisała umowę o współpracy z Discovery Licensing, firmą powiązaną z Discovery Channel. Zapowiada, że dzięki temu będzie mogła stworzyć gry „Gold Rush” oraz „Diesel Brothers” (wykorzystując symbole i postaci z programów TV o tych samych tytułach), a także dodatki do flagowej produkcji PlayWay – gry „Car Mechanic Simulator” - na podstawie telewizyjnego show „Wheeler Dealers Mark”.

Pierwsza gra, będąca owocem współpracy PlayWay z Discovery, ma zadebiutować na rynku już w tym roku. Umowa obowiązuje do końca 2019 roku, ale obie strony zapowiedziały, że nie wykluczają jej przedłużenia.

3. Do końca maja co najmniej 5 premier na PC

Kilka dni temu PlayWay zapowiedziało, że do końca maja na rynku powinny się pojawić wersje 5 jej gier na PC. Chodzi o tytuły „Bad Dream Coma”, „Train Mechanic Simulator”, „Slice Dice and Rice”, “Car Mechanic Simulator 2015 - Wheeler Dealers DLC”, “Fit Club”. Ma się także pojawić wersja “Farm Expert 2017” dla systemów Android i Apple iOS.

To pokazuje, że spółka, która jest tak naprawdę „czapą” pod którą kryje się ponad 40 zespołów deweloperskich, nie próżnuje. I realizuje swoje obietnice, dotyczące około 20 debiutów rocznie.

4. Jeden z najpopularniejszych youtuberów zachwycony demem „Agony”

Budzisz się na samym dnie piekła. Jesteś demonem, który posiada pewne zdolności, ale nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Musisz przeżyć i dowiedzieć się o co w ogóle chodzi. Tak zaczyna się fabuła gry „Agony”, nad którą pracuje obecnie PlayWay.

Tutaj można obejrzeć tzw. gameplaya z tej gry:

Gameplay zebrał całkiem niezłe recenzje. Ważniejsze jest jednak to, że demem „Agony” zachwycony (i zszokowany) był jeden z najpopularniejszych testerów gier, jaki działa w sieci, czyli PewDiePie z YouTube. Jego recenzję „Agony” można obejrzeć tutaj:

Warto zwrócić uwagę, że recenzję obejrzało około 5,6 mln osób (tego youtubera obserwuje w sumie 54 mln osób!).

Z danych PlayWay wynika, że na „Agony” zapisało się 92,5 tys. osób, a oczekuje 85,4 tys.

5. Duża aktywność kapitałowa PlayWay

Patrząc na to, co robi PlayWay na rynku akwizycji i przejęć, można stwierdzić, że spółka ma „pozytywne ADHD” w tym zakresie. Informacje dotyczące przejmowania podmiotów albo powstawania nowych z jej udziałem pojawiają się regularnie niemal co dwa tygodnie.

Ostatnio spółka Kostowskiego przejęła kontrolę nad firmą Imaginalis Games. Wydała na to 350 tys. zł. Pieniądze mają posłużyć do wyprodukowania przez Imaginalis Games gry „Days of Yore” (na PC).

Pod koniec stycznia PlayWay i jej akcjonariusze objęli nowe akcje firmy Movie Games za 1,72 mln zł. Te środki mają przyczynić się do powstania gry „Dywizjon 303”.

Zacięta rywalizacja o pozycję wicelidera spółek gamingowych trwa więc w najlepsze. Można się spodziewać kolejnych przetasowań. Aż boimy się pomyśleć co będzie się działo, jeśli stratę do PlayWay, 11bit studios i CI Games nadrobi Artifex Mundi... I tylko CD Projekt, którego wartość rynkowa sięga już blisko 6,8 mld zł, może patrzeć na tą bijatykę ze spokojem z góry...

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.