Jak zarabiać na giełdzie? Trzeba zrozumieć, że rynki nie są efektywne, a ludzie nie są racjonalni | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 cze 2017, 08:45

Jak zarabiać na giełdzie? Trzeba zrozumieć, że rynki nie są efektywne, a ludzie nie są racjonalni

Należy postrzegać rynek takim, jakim on jest, a nie takim, jak chcielibyśmy, aby był. Dopiero wtedy mamy szansę na sukces inwestycyjny – przypominał niedawno C. Thomas Howard, naukowiec i współzałożyciel firmy inwestycyjnej AthenaInvest.

Rynki nie są efektywne, a inwestorzy popełniają błędy, dlatego jedną z najbardziej efektywnych strategii inwestycyjnych jest skoncentrowanie wzrostowej części portfela inwestycyjnego w tanim funduszu akcji, albo w góra 20 spółkach – takie wnioski płyną z wystąpienia na 70th CFA Institute Annual Conference znanego amerykańskiego ekonomisty C. Thomasa Howarda, współzałożyciela i analityka firmy AthenaInvest.

Rynek jest pełen nieracjonalnych inwestorów i anomalii, na których można zarobić

Już na samym początku swojej prezentacji C. Thomas Howard zapytał doradców finansowych zgromadzonych na Sali: „Ilu z was może stwierdzić, że ma wśród klientów takie osoby, które zachowują się na rynku inwestycyjnym całkowicie racjonalnie?” Nikt nie podniósł ręki.

Wtedy Howard przypomniał, że wychodząc od tego faktu (nieracjonalności inwestorów) stworzył strategię, która opiera się na 4 podstawowych założeniach:

  1. ceny akcji są ustalane raczej na drodze emocjonalnej oceny, niż analizy fundamentalnej;
  2. inwestorzy nie są racjonalni, nie są też idealnie poinformowani;
  3. emocje odgrywają wielką rolę, jeśli chodzi o planowanie finansowe i inwestowanie w długim terminie;
  4. na rynku pojawiają się setki, a może i tysiące, anomalii, które można wykorzystać do zarabiania pieniędzy.

Za każdym razem, gdy Howard przedstawiał kolejny punkt założeń do swojej strategii, pytał się zgromadzonych na sali czy zgadzają się z nim. Najwięcej rąk poszło w górę przy ostatnim punkcie.

Teoria portfelowa i hipoteza efektywnego rynku wyrządzają krzywdę inwestorom

Twierdzenia, na których opiera się strategia Howarda, stoją w kontrze do obowiązującej jako standard wśród ekonomistów teorii portfelowej Markowitza oraz teorii efektywnych rynków, którą upowszechnił Eugene Fama.

Teoria portfelowa mówi o tym, że – najprościej rzecz ujmując – inwestor powinien dywersyfikować portfel najbardziej, jak się da, biorąc pod uwagę m.in. zmienność występującą na akcjach danej spółki. Z kolei hipoteza rynku efektywnego mówi o tym, że w każdej chwili ceny papierów wartościowych w pełni odzwierciedlają wszystkie informacje dostępne na ich temat.

Zdaniem Howarda ci, którzy forsują wśród inwestorów teorię portfelową oraz hipotezę efektywnego rynku, wyrządzają im krzywdę. Według założyciela AthenaInvest zbudowanie przez inwestora-amatora dobrego, zarabiającego portfela inwestycyjnego jest możliwe, ale niezwykle czasochłonne i ryzykowne. Ryzykowne przede wszystkim w sferze emocjonalnej.

Motto firmy AthenaInvest brzmi: „Rynki nie są efektywne, a ludzie nie są racjonalni”.

Motto firmy AthenaInvest brzmi: „Rynki nie są efektywne, a ludzie nie są racjonalni”.

Część akcyjna portfela powinna być skoncentrowana, a nie zdywersyfikowana

Dlatego Howard zaleca, by portfel inwestora indywidualnego w części, która ma być wzrostowa (ma wypracowywać większość zysku) był złożony z najwyżej 20 walorów. Lub by inwestor skoncentrował swój kapitał w tanim funduszu akcji, który odwzorowuje zachowanie całego rynku (a nie stara się być lepszym od rynku).

Gdy popatrzycie się na swoje portfele, to powinniście wiedzieć, czemu dokładnie ma służyć każda z części składowych. Akcje, a szczególnie walory spółek dywidendowych, są najlepszym aktywem, jakie można włożyć do części wzrostowej portfela. Oczywiście, należy brać pod uwagę swoje emocje, swoje skłonności i na tej podstawie zdecydować, jak duża ma być ta wzrostowa część portfela. Należy jednak pamiętać, że w długim terminie największym ryzykiem dla inwestora jest zniechęcenie się do akcji i lokowanie kapitału w aktywach bezpiecznych, takich jak obligacje

tłumaczy C. Thomas Howard.

Nadchodzi renesans rynku inwestycyjnego

TUTAJ można przeczytać tekst, w którym Howard poddaje krytyce teorię portfelową.

Jak napisał kiedyś naukowiec Thomas Kuhn, każda organizacja jest ludzką organizacją, więc popełnia błędy tak samo, jak jednostki. Teoria portfelowa jest powszechnie stosowana przez firmy inwestycyjne i doradcze. Ale z samego faktu, że jakaś teoria się upowszechniła nie wynika, że ona jest prawdziwa

uważa Howard.

„Rynki nie są efektywne, a ludzie nie są racjonalni” – przypomnijmy raz jeszcze motto firmy założonej przez C. Thomasa Howarda. Według tego naukowca i inwestora, nadchodzi powoli renesans w świecie teorii inwestycyjnych, który wywołają finanse behawioralne. Bo gdy upadnie teoria portfelowa i hipoteza efektywnego rynku, zmieni się paradygmat, a wraz z nim zmienią się koncepcje, narzędzia, strategie. Zdaniem Howarda, za jakiś czas rynek inwestycyjny będzie wyglądał i działał zupełnie inaczej, niż w tej chwili.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.