Akcje Marvipol dzisiaj -40%. Spokojnie, to nie awaria, to kolejny etap spin-off! | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 gru 2017, 12:45

Akcje Marvipol dzisiaj -40%. Spokojnie, to nie awaria, to kolejny etap spin-off!

Wczoraj wieczorem Marvipol poinformował o wyznaczeniu przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych dnia referencyjnego w procesie podziału spółki. Oznacza to, że formalne rozdzielenie segmentu motoryzacyjnego od deweloperskiego właśnie nastąpiło. Na giełdzie obecnie więc jest notowana spółka odpowiadająca za segment motoryzacyjny. Jednak inwestorzy nie otrzymali jeszcze akcji wydzielonej części deweloperskiej spółki. Muszą na nie poczekać.

Podział Marvipol - procedura podobna do wypłaty dywidendy

Inwestorzy, którzy nie śledzą na bieżąco informacji z ESPI mogli być dziś zaskoczeni otwarciem notowań na spółce Marvipol. Kurs wystartował z poziomu o 40% niższego od wczorajszego rozpoczęła kolejny etap podziału akcji, jednak nie od razu akcje wydzielonej części znajdą się na koncie.

Wykres 1. Kurs akcji Marvipol bez uwzględnienia podziału

Wykres 1

KDPW ustalił dzień referencyjny w związku z podziałem na 11 grudnia 2017 r. Jednak należy pamiętać o zasadzie T+2, czyli o przesunięciu rozliczenia o dwa dni. W praktyce każdy, kto posiadał akcje dwa robocze dni wcześniej, czyli wczoraj 7 grudnia, otrzyma akcje nowej spółki. Może też sprzedać akcje bez straty prawa do nowych.

Proces ten przypomina nieco wypłatę dywidendy. Posiadacze akcji na dwa dni przed dniem dywidendy mają prawo do jej otrzymania. Mogą też sprzedać akcje następnego dnia zachowując prawo do wypłaconej części zysku. Zaś samą dywidendę otrzymają na konto kilka tygodni później. Jednak sama dywidenda zostanie odcięta od kursu. Przypadku Marvipol odcięcie nastąpiło dziś rano (8 grudnia).

Zobacz także: Marvipol niedługo podzieli się na dwie spółki. To nietypowy ruch na GPW - co oznacza dla inwestorów?

Mam akcje Marvipol. Co dalej?

Ustalenie dnia referencyjnego to kolejny etap zmian dla akcjonariuszy. Spółka Marvipol dzieli się na dwie – na spółkę z częścią motoryzacyjną, tę co obecnie jest notowana i nową, deweloperską, która będzie notowana w przyszłości. Każdy akcjonariusz Marvipol otrzyma, na każdą posiadaną akcję tej spółki, po jednej nowej akcji Marvipol Development.

Po podziale obecnie notowane na giełdzie akcje Marvipol, zawierające w sobie segment motoryzacyjny, zmienią nazwę. Ten proces już się rozpoczął. Niedługo akcjonariusze Marvipolu zobaczą na rachunku akcje o zmienionej nazwie na British Automotive Holding. Natomiast nowe akcje Marvipol Development zostaną przydzielone przed debiutem nowej spółki. Zarząd ma nadzieję, że debiutu nastąpi jeszcze w tym roku.

Ze strony akcjonariuszy nie jest wymagany żaden ruch, a podział Marvipol przebiegnie automatycznie. Co więcej, akcjonariusze już dziś mogą sprzedać akcje notowanej części motoryzacyjnej bez utraty prawa do nowych akcji części deweloperskiej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.