Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2018 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 gru 2017, 06:33

Lista spółek, które mogą zadebiutować na giełdzie w 2018 roku

Czy w 2018 roku możemy spodziewać się ciekawych propozycji na rynku pierwotnym? Które spółki mogą przeprowadzić IPO? Które z nich będą warte uwagi? Zebraliśmy informacje o planowanych debiutach na rok 2018. Są wśród nich ciekawe propozycje inwestycyjne.

W mijającym roku nie było za wiele debiutów. Choć, trzeba zaznaczyć, że na GPW weszły bardzo duże i znane spółki. Sprawdziliśmy, które spółki już zapowiedziały oferty publiczne na przyszły rok. Spróbowaliśmy także wyselekcjonować te, w przypadku których IPO jest dosyć prawdopodobne. Wśród tych wszystkich propozycji znajdują się ciekawe typy inwestycyjne.

Spółki, które zapowiedziały IPO na 2018 r.

Zortrax (drukarki 3d)

Ten debiut już był przekładany kilkukrotnie. Jednak wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku w końcu się odbędzie. Spółka złożyła prospekt do KNF. Jest już po pierwszej turze pytań i czeka na zatwierdzenie prospektu zgodnie z procedurą.

- Sytuacja na rynku kapitałowym była dość słaba i nieciekawa. Dlatego stwierdziliśmy, że przygotujemy spółkę jeszcze bardziej, poczekamy na lepszą koniunkturę i wtedy podejmiemy decyzję o wejściu, co też czynimy – powiedział prezes zarządu i założyciel Zortrax, Rafał Tomasiak w wywiadzie dla Inwestorzy.tv.

Spółka Zortrax to jeden z wiodących producentów profesjonalnych rozwiązań druku 3D dla biznesu. Obecna jest w ponad 70 krajach, na 6 kontynentach. Współpracuje z około 130 partnerami biznesowymi.

Zobacz także: Debiut Zortrax coraz bliżej! IPO możliwe na początku 2018 r.

Statima (windykacja należności masowych)

W 2017 r. na giełdzie zadebiutował GetBack z dynamicznie rosnącej branży windykacyjnej. W przyszłym roku zaś IPO zapowiada Statima, która jest liderem w odzyskiwaniu masowych należności komunikacyjnych o niskich nominałach. Klientami spółki są przede wszystkim miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne, przewoźnicy kolejowi oraz firmy z branż ubezpieczeniowej i energetycznej.

Spółka spodziewa się dwucyfrowych wzrostów wartości posiadanego portfela wierzytelności w następnych kilku latach.

- Efektywny model biznesowy i sprawdzone metody działania pozwolą nam na dalsze zwiększanie skali biznesu przy zachowaniu atrakcyjnej rentowności – mówi prezes zarządu Statima, Michał Konieczny.

CS Group Polska (lider marketingu online)

Spółka CS Group oferuje usługi marketingu online dedykowane małym i średnim przedsiębiorcom. Doradza w wyborze optymalnego rozwiązania zwiększającego ich rozpoznawalność w Internecie, a także oferuje narzędzia analityczne wspomagające rozwój ich biznesu. Spółka posiada ponad 7 tys. klientów z obszaru Aktywnego Marketingu Internetowego oraz ponad 24 tys. klientów w obszarze Web Presence.

CS Group planuje przeprowadzenie oferty publicznej na przełomie I i II kwartału 2018 roku.

- Wierzymy, że inwestorzy docenią, nasze unikalne usługi (począwszy od prostych rozwiązań typu Web Presence do bardziej złożonych usług Aktywnego Marketingu Internetowego), a także silne podstawy do dalszego wzrostu. Rynek marketingu online rośnie w dynamicznym tempie, co niewątpliwie będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi naszej spółki w najbliższych latach – mówi Piotr Strzałkowski, prezes zarządu CS Group Polska.

Brand24 (monitoring internetu i social media)

W najbliższych tygodniach możemy też spodziewać się debiutu spółki Brand24 na NewConnect. Spółka wprowadziła na międzynarodowy rynek narzędzie, które umożliwia monitoring wypowiedzi na temat firmy i jej produktów w sieci. Z narzędzia korzysta kilka tysięcy firm z 86 krajów.

- W ciągu ostatniego 2,5 roku firma urosła 4x pod względem miesięcznych przychodów z abonamentów i 3x pod względem liczby klientów. Mamy ambicje, żeby dalej przyspieszać, stąd przeprowadzona runda finansowania i plany debiutu na giełdzie – mówi prezes zarządu Brand24, Michał Sadowski.

W listopadzie spółka przeprowadziła ofertę prywatną, z której spółka pozyskała ok. 3,5 mln zł na przyspieszenie rozwoju. Obecnie jest w trakcie dopełniania formalności związanych z debiutem, który jest planowany już na styczeń 2018 r.

SentiOne (monitoring wizerunku marki)

Spółka SentiOne oferuje narzędzie do monitorowania i zbierania w jednym miejscu wypowiedzi w Internecie na wcześniej zadany temat. Umożliwia sprawdzenie opinii na temat produktu, usługi lub samej firmy w sieci. Narzędzie umożliwia także analizowanie wyników i sukcesów kampanii prowadzonych w sieci. Firma współpracuje z ponad 750 markami w 35 językach i zatrudnia ponad 80 osób.

- SentiOne monitoruje dyskusje internautów w prawdziwie globalnej skali. Główne zastosowania narzędzia to monitoring wizerunku marki, prowadzenie komunikacji z klientem online, wsparcie sprzedaży w internecie oraz ochrona przed kryzysami wizerunkowymi – mówi dyrektor do spraw komunikacji w spółce SentiOne, Jagoda Prętnicka-Markiewicz.

Spółka zapowiada wejście na GPW w II połowie 2018 roku.

- Intensywnie inwestujemy w dalszy rozwój zarówno narzędzia jak i nowe rynki. Pozyskanie środków z oferty na giełdzie, umocni zatem potencjał skalowania biznesu w skali globalnej – dodaje Jagoda Prętnicka-Markiewicz.

Polskie Koleje Linowe

Do debiutu w 2018 roku przygotowują się także Polskie Koleje Linowe - przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją. Działa w branży turystycznej. Jest operatorem kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Oferuje także kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych i posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar).

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKL podjęło już uchwałę o dematerializacji oraz ubiegania się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji spółki do obrotu na GPW.

- Podczas oferty publicznej PKL każdy dorosły Polak będzie miał okazję nabyć akcje Spółki, stać się jej akcjonariuszem i współdecydować o jej przyszłości – komentuje Zbigniew Rekusz, partner w Mid Europa Partners, funduszu inwestycyjnym, który poprzez spółkę zależną Altura S. à r. l., jest większościowym akcjonariuszem PKL.

Zobacz także: Jak zarobić na debiucie, czyli 9 cech dobrego IPO

OncoArendi Therapeutics (leki chorób zapalnych oraz nowotworowych)

OncoArendi Therapeutics, spółka biotechnologiczna, niedawno złożyła prospekt emisyjny do KNF. Zamierza wejść na rynek główny  aby pozyskać środki finansowe na realizację obecnie prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych oraz na wkład własny do finansowania nowych projektów. Debiut planowany jest w pierwszej połowie 2018 r. 

Spółka prowadzi badania nad nowymi lekami drobnocząsteczkowymi w dwóch obszarach terapeutycznych. Pierwszy to choroby o podłożu zapalnym, prowadzące do nieodwracalnych zmian w obrębie układu oddechowego. Drugim obszarem terapeutycznym spółki jest onkologia. OncoArendi pracuje nad rozwojem nowej immunoterapii przeciwnowotworowej, która obecnie stanowi obszar terapeutyczny o największym potencjale rynkowym. Dział badawczo‑rozwojowy OncoArendi zatrudnia obecnie blisko 60 pracowników naukowych, z których ponad połowa posiada tytuł naukowy doktora.

- Naszym celem strategicznym jest doprowadzenie projektów badawczo-rozwojowych do optymalnego momentu umożliwiającego ich komercjalizację, poprzez podpisanie umowy partneringowej lub sprzedaż licencji globalnym firmom farmaceutycznym - powiedział Marcin Szumowski, prezes zarządu, współtwórca i akcjonariusz spółki OncoArendi Therapeutics

Zobacz także: OncoArendi Therapeutics wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych

Które jeszcze spółki mogą przeprowadzić IPO w 2018 r.?

Jeszcze cztery spółki zapowiedziały chęć wejścia na giełdę, ale nie wiadomo czy zdążą przeprowadzić IPO w 2018 r.

TenderHut (technologiczna grupa kapitałowa)

Być może jeszcze w 2018 r. (lub na wiosnę 2019 r.) zadebiutuje technologiczna grupa kapitałowa z Białegostoku. W jej skład wchodzą cztery spółki zależne:

  • SoftwareHut - tworzenie systemów informatycznych i outsourcing IT;
  • Solution4Labs - usługi implementacji systemów klasy LIMS dla laboratoriów;
  • LegalHut - doradztwo prawne i merytoryczne w zakresie zamówień publicznych i przetargów w obszarze IT;
  • ProtectHut - cybersecurity i wsparcie we wdrażaniu dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

TenderHut posiada oddziały w Danii, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii i w Nowym Jorku. W planach ma otwarcie biur m.in. we Francji i w Holandii.

- Chcielibyśmy być gotowi jeszcze w 2018 roku, jednak nie wszystko zależy tylko od nas. Myślimy, że termin wiosenny w 2019 roku będzie bardziej realny. Liczymy na pozyskanie 20 mln zł w drodze emisji akcji – mówi wiceprezes Robert Strzelecki.

Pozyskane środki TenderHut planuje przeznaczyć na zwiększenie skali wzrostu. Grupa planuje dokonać akwizycji kolejnych podmiotów IT działających na lokalnym rynku w Białymstoku i Olsztynie.

- Zewnętrzne finansowanie zapewni firmie możliwość realizacji szeregu przedsięwzięć. Wśród głównych celów znajduje się dalsza ekspansja na zagraniczne rynki, rozwój innowacyjnych produktów oraz rozbudowa infrastruktury badawczo-rozwojowej – dodaje Robert Strzelecki.

Silvair (inteligentne systemy oświetlenia)

Prospekt do KNF złożył też Silvair. Jest to spółka z USA, ale z polskimi korzeniami. Silvair pracuje nad innowacyjnym oprogramowaniem do systemów inteligentnego oświetlenia opartego o standard Bluetooth Mesh. Firma została stworzona przez polskich inżynierów i biznesmenów, ale jej rynkiem docelowym jest rynek globalny ze szczególnym uwzględnieniem USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Beneluksu, Włoch, a także Japonii i Australii.

Aidem Media (gry mobilne)

ATM Grupa, niezależny producent telewizyjno-filmowy, zamierza wprowadzić na giełdę Aidem Media. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą gier i aplikacji na platformy iOS, Android, Windows Phone oraz Amazon.

- W bieżącym roku rozpoczęliśmy kolejny etap analizy rynku pod kątem możliwości wprowadzenia na GPW spółki Aidem Media (…) Jeżeli wynik tego rozpoznania będzie pozytywny, skłonni jesteśmy wprowadzić część akcji spółki do obrotu publicznego, a pozyskane w ten sposób fundusze wykorzystamy w znacznej mierze na plany rozwojowe firmy – napisał prezes zarządu, Andrzej Muszyński w liście do akcjonariuszy.

Spółka nie ogłosiła jeszcze, czy debiut może nastąpić w 2018 roku, czy później.

Ten Square Games (gry free to play)

Debiutu nie wyklucza też Ten Square Games. Niestety spółka nie zadeklarowała kiedy mógłby on nastąpić. Ten Square Games jest jedną z największych spółek z branży gamingowej w Polsce. Specjalizuje się w grach typu „free to play” wydawanych na przeglądarki i urządzenia mobilne. Grupa wydała do tej pory ponad 150 gier, które zostały pobrane przez ponad 200 mln graczy.

Spółki, które zawiesiły ofertę publiczną

Raiffeisen Bank Polska

Od trzech lat na giełdę próbuje wejść Raiffeisen Bank Polska. Jest do tego zobowiązany przez Komisję Nadzoru Finansowego. W 2017 r. nastąpiło kolejne podejście do debiutu, lecz ostatecznie proces został wstrzymany oficjalnie ze względu na małe zainteresowanie. Być może debiut nastąpi w 2018 r. Obecnie trwają rozmowy między przedstawicielami banku i KNF.

Uniserv-Piecbud

Także w tym roku proces IPO rozpoczęła spółka inżynieryjno-technologiczna Uniserv-Piecbud specjalizująca się w budowie i modernizacji kominów przemysłowych, chłodni kominowych i wentylatorowych. Niestety proces został wstrzymany ze względu na sytuację rynkową.

- Podtrzymujemy plany debiutu na GPW. Ostateczny termin IPO, zależy od sytuacji na rynku. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła nasz prospekt emisyjny w czerwcu 2017 r. i od tego momentu mamy 12 miesięcy na przeprowadzenie oferty – mówi Dionizy Boryczko, prezes Uniserv-Piecbud.

Tabela 1. Zestawienie spółek, które mogą zadebiutować w 2018 r.

SpółkaOpisEtap
Zortraxdrukarki 3dzłożony prospekt, możliwy debiut w 2018 r.
Statimawindykacja należności masowychprawdopodobnie debiut w 2018 r.
CS Group Polskalider marketingu onlinezłożony prospekt, prawdopodobnie debiut w 2018 r.
Brand24monitoring internetu i social mediadebiut możliwy w I kw. 2018 r.
SentiOnemonitoring wizerunku markiprawdopodobnie debiut w 2018 r.
Polskie Koleje Linoweturystykaprawdopodobnie debiut w 2018 r.
OncoArendi Therapeuticsleki chorób zapalnych oraz nowotworowychzłożony prospekt, prawdopodobnie debiut I poł. 2018 r.
TenderHuttechnologiczna grupa kapitałowadebiut prawdopodobnie w 2019 r.
Silvairinteligentne systemy oświetleniazłożony prospekt, debiut możliwy w 2018 r. lub później
Aidem Mediagry mobilnedebiut możliwy w 2018 r. lub później
Ten Square Gamesgry free to playdebiut możliwy w 2018 r. lub później
Raiffeisen Bank Polska debiut możliwy w 2018 r. lub później
Uniserv-Piecbud debiut możliwy w 2018 r.

Dotychczas zapowiedź wejścia na GPW w 2018 r. zadeklarowało 13 spółek. Pamiętajmy jednak, że nie jest to lista zamknięta. Część spółek ogłasza chęć wejścia po złożeniu prospektu emisyjnego do KNF, lub dopiero po jego zatwierdzeniu. Będziemy dalej śledzić informacje z rynku i informować w dziale IPO o nowych spółkach chętnych do debiutu na GPW.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.