Debiut Zortrax coraz bliżej! IPO możliwe na początku 2018 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 paź 2017, 12:11

Debiut Zortrax coraz bliżej! IPO możliwe na początku 2018 r.

Zortrax, jeden z wiodących globalnych producentów drukarek 3D i materiałów do druku, złożył prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka podtrzymuje plany związane z przeprowadzeniem oferty publicznej i debiutem na GPW. Debiut możliwy jest już na początku 2018 r.

Cel: Giełda Papierów Wartościowych

W niespełna 4 lata firma osiągnęła pozycję jednego z wiodących globalnych graczy w segmencie desktopowych drukarek 3D. Spółka ma ugruntowaną pozycję na rynku, a jej produkty są wykorzystywane na całym świecie, zarówno przez klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i klientów korporacyjnych.

Zortrax będzie pierwszym przedstawicielem branży druku 3D notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie:

Złożenie prospektu emisyjnego w KNF oznacza, że zrobiliśmy ważny krok w drodze na giełdę. Rozwój Zortrax od początku był związany z rynkiem kapitałowym, dlatego wejście na GPW jest dla nas naturalnym kolejnym etapem. Realizacji wspomnianych zamierzeń sprzyja dobra koniunktura w obrębie globalnego rynku druku 3D. Wiemy jak wykorzystać te pozytywne trendy – mówi Rafał Tomasiak, Prezes Zarządu Zortrax S.A.

Obecnie spółka oczekuje na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez KNF. Według szacunków, możemy spodziewać się jego zatwierdzenia w ciągu 2-3 miesięcy. Debiut Zortrax możliwy będzie więc już na początku 2018 r.

Liczba sprzedanych drukarek 3D będzie rosnąć

Spółka Zortrax działa w obrębie globalnego rynku druku 3D, który ma bardzo znaczący potencjał wzrostu. Z badania przeprowadzonego przez renomowaną firmę konsultingową CONTEXT „Global 3D Printer Forecast May 2017” wynika, że w kolejnych 5 latach, liczba sprzedanych drukarek 3D będzie rosnąć w średniorocznym tempie ok. 42% (CAGR), a wartość przychodów ze sprzedaży drukarek 3D w badanym okresie, będzie rosnąć w średniorocznym tempie 33% (CAGR).

Drukarki desktopowe będą dominować na rynku pod względem ilości sprzedawanych urządzeń, a zapotrzebowanie na technologię druku 3D wciąż będzie silne w branży lotniczej, medycznej i motoryzacyjnej. Według raportu Deloitte „3D Printing market 2016” wolumenowo branża druku 3D zdominowana będzie przez drukarki FFF, czyli bazujące na takiej technologii, którą w swoich produktach stosuje Spółka Zortrax S.A.

Branża druku 3D jest w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się na świecie. W szczególności dotyczy to segmentu drukarek desktopowych, w których specjalizuje się Zortrax. Zgodnie z analizą segmentową przeprowadzoną przez firmę doradczą Gartner w latach 2016-2019 globalna sprzedaż drukarek desktopowych powinna w każdym roku zwiększać się dwukrotnie i osiągnąć ponad 5,6 miliona sztuk w 2019 r. Zgodnie z szacunkami firmy konsultingowej CONTEXT całkowite przychody branży producentów drukarek 3D w 2021 rok osiągną poziom ok. 6,3 miliarda USD (wobec niespełna 2 miliardów USD prognozowanych w 2017 roku). Całkowita wartość rynku 3D (uwzględniając usługi, części, materiały), zgodnie z raportem firmy CONTEXT osiągnie wartość 16 miliardów USD w 2021 roku, wobec 5 miliardów USD w 2016 roku. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR), zgodnie z szacunkami CONTEXT w latach 2016-2021 wyniesie 27%.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.