Budimex czy Polimex – akcje której spółki warto posiadać? Pytamy analityków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 lis 2017, 12:55

Budimex czy Polimex – akcje której spółki warto posiadać? Pytamy analityków

Dwaj giganci z branży budowlanej – Budimex i Polimex Mostostal - są w zupełnie innej sytuacji biznesowej. Jednak ostatnie 5 miesięcy były ciężkie zarówno dla jednego, jak i drugiego waloru. Akcje której z firm lepiej posiadać? Zapytaliśmy analityków.

Zarówno wyceniany na 4,8 mld zł Budimex, jak i wart 1,2 mld zł Polimex-Mostostal, zaczęły rok 2017 z przytupem. Polimex był nawet jednym z hitów inwestycyjnych pierwszych dwóch miesięcy roku (podrożał wtedy o ponad 240%), obok m.in. PBG.

Zobacz także: Polimex i PBG, oto co myślą analitycy i ludzie rynku o ostatnich wydarzeniach na tych spółkach

Od tamtej pory karta się jednak odwróciła. W trakcie ostatnich 5 miesięcy wycena Budimexu poszła w dół o 18%, a Polimexu o 27%.

Wykres 1. Notowania Polimexu (PXM) i Budimexu (BDX) na tle WIG i WIG-Budownictwo (1 rok)

1

Źródło: Stooq

Przyczyna? Po pierwsze, nad całą branżą budowlaną powoli zaczęły się zbierać ciemne chmury, różnorakiego pochodzenia, co rynek uważnie odnotował. Indeks WIG-Budownictwo w trakcie ostatnich 5 miesięcy poszedł w dół o 20%.

Druga połowa roku dla spółek budowlanych nie jest spektakularna. Można tutaj wymienić kilka przyczyn, od rosnących kosztów pracy, poprzez opóźnienia w inwestycjach infrastrukturalnych, jak w przypadku Torpolu i Trakcji, po słabsze zachowanie indeksów małych i średnich spółek – wskazuje Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny i menedżer Zespołu Doradztwa i Analiz Biura Maklerskiego ING Banku.

Warto jednak zerknąć z osobna na dwóch polskich gigantów budowlanych, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy obecna korekta jest okazją na zakup akcji Budimexu, czy raczej Polimexu.

Budimex: dobre, stabilnie rosnące wyniki dadzą sowitą dywidendę

Patrząc się na Budimex, należy docenić przede wszystkim stabilne wyniki finansowe. W III kwartale br. spółka miała 1,83 mld zł przychodu (+8% r/r) i 142 mln zł zysku (+35% r/r).

Przychody Budimexu od kilkunastu kwartałów systematycznie rosną, a III kwartał br. był tylko potwierdzeniem tej dobrej tendencji. Wysoka marża na sprzedaży została utrzymana, co pozwoliło na wygenerowanie 142 mln zł zysku. Wyniki spółki są potwierdzone przepływami operacyjnymi – zwraca uwagę Tomasz Wyłuda.

Piotr Zybała, analityk DM mBanku wskazuje, że na trudnym rynku budowlanym w Polsce, Budimex radzi sobie wyjątkowo dobrze. Na potwierdzenie tych słów warto przypomnieć, że chociażby kilkanaście dni temu spółka zdobyła umowę na budowę odcinka S61 w woj. podlaskim za 278,16 mln zł netto.

Pomimo występującej presji na wzrost kosztów materiałów i ograniczonego dostępu do pracowników, spółka poprawiła marżę i zysk w okresie pierwszych trzech kwartałów tego roku. W IV kwartale Budimex wejdzie w okres bardzo wysokiej bazy wyników, stąd inwestorzy powinni powoli żegnać się z dodatnią dynamiką zysków. Nie znaczy to jednak, że wyniki będą słabe. W 2017 r. zysk netto Budimeksu powinien wyraźnie przekroczyć poziom 400 mln zł. Uważamy, że powyższy poziom powinien utrzymać się również w 2018 roku. Szacujemy, że wysoki portfel zamówień pozwoli na 10-15% wzrost przychodów Budimeksu, a zawiązane w przeszłości rezerwy na wypadek wzrostu kosztów materiałów pozwolą na utrzymanie ponadprzeciętnych marż. Bieżący kurs akcji Budimeksu świadczy o tym, że inwestorzy nie wierzą w powyższy scenariusz – zwraca uwagę Zybała.

Tomasz Wyłuda uważa, że dobre wyniki finansowe Budimexu pozwolą mu hojnie podzielić się zyskiem z akcjonariuszami w 2018 roku.

Pierwsze dwa kwartały roku tradycyjne stały pod znakiem wypływu gotówki ze spółki, ostatnie dwa kwartały roku powinny zasilać rachunki bankowe spółki, co z kolei powinno pozwolić na wypłatę solidnej dywidendy za 2017 rok – podkreśla ekspert BM ING Banku.

Nieco bardziej sceptycznie na Budimex patrzy Adam Anioł, analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas.

Biorąc pod uwagę wycenę i nasilające się ryzyka w branży budowlanej, przecena kursu w ostatnich 6 miesiącach wydaje się uzasadniona. Budimex mimo dywersyfikacji portfela, posiada dużą ekspozycję na kontrakty długoterminowe, czyli powyżej 2 lat. W ostatnich latach, gdy na rynku brakowało zleceń, a tym samym ceny materiałów oraz podwykonawców były niskie, dzięki wysokiemu portfelowi zleceń, spółka generowała ponadprzeciętne marże, co odzwierciedlał rekordowy kurs akcji. Niemniej obecnie, w otoczeniu obserwowanej inflacji kosztowej, na którą wpływ miało m.in. przyspieszenie przetargów z perspektywy kolejowej oraz dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym, trudno ująć w budżetach wszystkie ryzyka związane z rosnącymi cenami. Tym samym zgodnie z zapowiedziami prezesa Budimexu, należy oczekiwać erozji marż w kolejnych kwartałach. Sądzimy że powinny to być poziomy zbliżone do 8% marży brutto, przy czym należy zaznaczyć, że w tym będzie ujęty stopniowy spadek salda rezerw, a więc faktyczne marże mogą być dużo niższe, w szczególności w segmencie kolejowym – ostrzega Anioł.

Adam Anioł zwraca uwagę, że Budimex nadal notowany jest z premią w stosunku do konkurencji.

Jest to, naszym zdaniem, uzasadnione, zważywszy chociażby na dobrą sytuację bilansową spółki oraz wypłacaną regularnie dywidendę – mówi analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas.

Tab 1. Rekomendacje dla Budimexu z roku 2017

bud

Źródło: Strefa Inwestorów

Polimex-Mostostal: spółka dla ludzi o mocnych nerwach

Jak podkreśla Tomasz Wyłuda, Polimex-Mostostal to „zupełnie inna historia”, niż Budimex. Na początku roku inwestorzy mieli nadzieję, że przejęcie kontroli nad spółką przez PGE, PGNiG, Energę i Eneę zaowocuje wieloma kontraktami. Na razie jednak ani widu, ani słychu zyskownych zleceń. Pod koniec sierpnia Polimex miał portfel zamówień wart 2,7 mld zł.

Spółka Polimex dalej boryka się z dużymi problemami. Powoli jednak widać systematyczną poprawę sytuacji. Rynek oczekuje dalszej poprawy wyników grupy w III kwartale. Spodziewamy się, że segment nafta, gaz i chemia wyjdzie na plus. W przeszłości spółka jednak mocno zaskakiwała inwestorów wynikami, dlatego możemy oczekiwać większych wahań kursu akcji spółki po poniedziałkowych wynikach – uważa Wyłuda.

Dziś rano Polimex podał wyniki za I-III kwartał 2017 roku. Spółka miała 1,7 mld zł przychodu (-18% r/r) i 31,5 mln zł zysku, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 roku straciła 45 mln zł. Rynek nie zareagował dobrze na te wyniki: do 13:00 walor potaniał o 4%.

Akcje Budimexu wydają się być rozsądniejszym rozwiązaniem. Polimex-Mostostal jest raczej dla lubiących duże ryzyko inwestycyjne – podsumowuje Tomasz Wyłuda.

Podsumowując: dla inwestorów szukających wartości, i lokujących środki w średnim i długim terminie, Budimex wydaje się o wiele lepszym wyborem. Polimex jest wyborem bardziej spekulacyjnym, który jednak może dać dużo zarobić, jeśli potężne zlecenia z energetyki w końcu się pojawią...

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.