Akcje Dino Polska mocno w reakcji na nowy program PiS
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
26 lut 2019, 08:26

Akcje Dino Polska mocno w górę. 500+ na pierwsze dziecko i zapowiedź 13 emerytury to świetna wiadomość dla akcjonariuszy spółki

Do tej pory sukces Dino Polska oparty był na wysokim tempie wzrostu liczby sklepów oraz dynamiki sprzedaży i zysków. Te wskaźniki nadal odgrywają bardzo ważną rolę w wycenie spółki, ale kurs akcji dostał właśnie nowy dopalacz. Są nim zapowiedzi wprowadzenia rozszerzenia programu 500+ od pierwszego dziecka i wypłata 13-tej emerytury. Tylko te dwa programy mogą istotnie zwiększyć siłę nabywczą konsumenta i tym samym wpłynąć pozytywnie na wyniki finansowe i wzrost wartości Dino Polska.

Przypomnijmy, że bazowy scenariusz rozwoju sieci Dino Polska, zakłada zwiększenie liczby sklepów do ponad 1200 na koniec 2020 roku. Zważywszy na to, że na koniec 2018 r. sieć liczyła 977 placówek, a w całym ubiegłym roku uruchomiono 202 nowe sklepy, to cel na 2020 rok wydaje się bardzo konserwatywny. Na kolejne lata spółka przewiduje kontynuację rozwoju sieci Dino i dalsze zwiększanie liczby sklepów.

Zobacz także: Złoty stabilny, rentowność obligacji również. 500+ na pierwsze dziecko i pozostałe propozycje gospodarcze PiS nie wystraszyły inwestorów


Plan rozwoju sieci Dino Polska w Polsce
prog

Źródło: Dino Polska S.A.

Tak dynamiczna budowa coraz większej sieci sklepów idzie „jak w zegarku”. Generowane zyski pozostają w spółce i są przeznaczane na nowe sklepy, poziom długu netto do EBITDA utrzymuje się na bezpiecznych poziomach (1,3 na koniec III kw. 2018 r.), koszty operacyjne nie rosną szybciej niż dynamika przychodów, a marża brutto potrafi nawet piąć się do góry, mimo wielu nowych otwarć.

Jeśli można było się do czegoś przyczepić w ostatnich dwóch raportach finansowych kwartalnych Dino Polska, to był to wskaźnik LFL, czyli dynamika przychodów w sklepach porównywalnych. LFL spadł nawet w III kw. 2018 r. poniżej 10% (8,6%), co mogło budzić obawy o dynamikę przychodów. Systematyczne zwiększanie niehandlowych niedziel również, przynajmniej „na papierze”, nie było sprzyjające. Zapowiedź zwiększenia wydatków socjalnych przez Państwo, będzie jednak sprzyjać w przyszłości wzrostom dochodów rozporządzalnych polskich gospodarstw domowych. Największymi beneficjentami powinny być obszary wiejskie i małe miasta, gdzie odsetek osób korzystających z większego „socjalu” jest wysoki. Na tych obszarach właśnie koncentruje się działalność Dino Polska i stąd wzrosty na akcjach spółki. Na poniedziałkowej sesji akcje spółki w pewnym momencie rosły o niemal 10%.

Zobacz także: Sieć Dino liczy 977 sklepów. 202 nowo otwarte sklepy w 2018 r.

Wyższa inflacja napędzi przychody Dino?

W reakcji na ogłoszenie nowych punktów programu gospodarczego PiS, rosną oczekiwania inflacyjne. Bardzo dobrze było widać to po wzroście rentowności 10-letnich obligacji Polski o 5% w ciągu jednej sesji. Nie można się temu dziwić, gdyż do kieszeni konsumentów ma napłynąć dodatkowe 30-35 mld zł. Patrząc wstecz na dynamikę LFL sklepów Dino Polska oraz na wskaźnik inflacji żywności, widać pozytywny wpływ wyższej inflacji na sprzedaż sklepów. Dlatego perspektywa wyższej inflacji jest korzystna dla spółki.


dino2

Źródło: Dino Polska S.A.

Wskaźnik C/Z Dino Polska dla 2019 r. na poziomie z IPO

W szczytowym momencie, wskaźnik C/Z dla Dino wynosił 50. Kurs akcji swoje maksima ma w okolicach 115 zł. Po korekcie bardzo silnego trendu wzrostowego, C/Z wyznaczył swoje ostatnie minima poniżej 28 przy kursie w okolicy 76 zł. Aktualnie C/Z powrócił ponad poziom 35. Jednak jest to poziom wskaźnika bazujący na zysku netto z ostatnich 12 miesięcy. Tymczasem przy mocno rosnących zyskach, rynek dyskontuje już wysokości wskaźnika C/Z w oparciu o przyszłe zyski. Zysk netto w całym 2019 roku ma szanse wzrosnąć do ok. 400 mln zł, co będzie oznaczać zysk na akcję w okolicy 4,1 zł. Przy takim założeniu i obecnym kursie akcji ok. 100 zł, wskaźnik C/Z wyniesie ok. 25. Byłby to poziom wskaźnika z czasów IPO spółki.
 

Dino Polska akcje (góra) vs Wskaźnik C/Z dla akcji Dino Polska (dół) lata 2017 - 2019

Dino Polska akcje (góra) vs Wskaźnik CZ dla akcji Dino Polska (Dół)
 

Ulepszone 500+ oraz 13-ta emerytura może doprowadzić do podniesienia rekomendacji dla akcji Dino Polska

Najwyższą cenę docelową z ostatnich czterech rekomendacji dla Dino Polska ma DM BOŚ – 118 zł. Co ciekawe tylko jedna rekomendacja miała zalecenie „kupuj”.
 

DataCena docelowaZalecenieInstytucja
4 luty 2019 r.105,9 złtrzymajDM mBank
30 styczeń 2019 r.118 złKupujDM BOŚ
27 listopad 2018 r.83,9 złTrzymajNoble Securities
21 listopad 2018 r.78,5 złredukujBDM


Pozytywne informacje dla spółki z dużym prawdopodobieństwem znajdą odzwierciedlenie w modelach wycen akcji Dino Polska wśród analityków. W najbliższych miesiącach należy zatem spodziewać się aktualizacji rekomendacji.

Zobacz także: Kim jest Tomasz Biernacki właściciel Dino Polska, najdroższej spółki FMCG na świecie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.