Kim jest Tomasz Biernacki właściciel Dino Polska, najdroższej spółki FMCG na świecie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 lut 2018, 10:01

Kim jest Tomasz Biernacki właściciel Dino Polska, najdroższej spółki FMCG na świecie

Wartość udziałów Tomasza Biernackiego w Dino przekracza już 4 mld zł. Miliarder ma 51% akcji spółki, która jest hitem inwestycyjnym ostatnich miesięcy na GPW. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się postaci Tomasza Biernackiego.

Od debiutu pod koniec kwietnia do 8 lutego br. wartość Dino Polska urosła o 117%. To był najlepszy debiut roku 2017 na GPW. Inwestorzy zachłysnęli się akcjami spółki, co spowodowało, że stała się najdroższą spółką FMCG, szybko zbywalnych produktów, na świecie (dlatego na początku lutego Haitong Bank zarekomendował „sprzedaj” Dino).

Człowiekiem, który najwięcej na tym zarobił jest Tomasz Biernacki, przedsiębiorca posiadający 50 mln walorów spółki czyli 51% udziałów. Jego majątek dzięki temu jest już wart dużo ponad 4 mld zł. To dałoby mu 5. miejsce na ubiegłorocznej liście najbogatszych Polaków miesięcznika „Forbes”, za Dariuszem Miłkiem (właściciel CCC), a przed Jerzym Starakem i Anną Woźniak-Starak.

Warto dodać, że Tomasz Biernacki ma szansę zostać najbogatszym Polakiem. Na tradycyjnych biznesach wciąż można zbijać kokosy. Spójrzmy chociażby za naszą zachodnią granicę: najbogatszym Niemcem jest Dieter Schwarz, właściciel Schwarz Group, do którego należą sieci sklepów Lidl i Kaufland. Jego majątek Bloomberg szacuje na około 29 mld USD.

Wykres 1. Wartość rynkowa Dino Polska (w mln zł)

Wartość rynkowa Dino Polska

Zobacz także: Kurs akcji Dino Polska wzrósł 105% od IPO. 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o sytuacji fundamentalnej spółki 

Kim jest Tomasz Biernacki?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Biernacki nigdy nie udzielił wywiadu mediom. Nigdy nie pokazał się publicznie, nie ma ani jednego jego zdjęcia. Gdy wpisujemy w Google Grafika frazę „Tomasz Biernacki Dino” pokazują się zdjęcia prezesa zarządu spółki, Szymona Piducha. Główny akcjonariusz Dino Polska nie był obecny na konferencji prospektowej zapowiadającej rozpoczęcie IPO spółki w 2017 roku, nie pojawił się też na uroczystości debiutu giełdowego. Na pytanie dlaczego go nie ma, przedstawiciele spółki odpowiadali, że od lat dba o swoją prywatność i reprezentację spółki pozostawia zarządowi.

Przedstawiciele zarządu Dino Polska podczas debiutu spółki na giełdzie

IMAG1656_BURST002


Oto co o nim wiadomo na pewno:

  • Tomasz Biernacki urodził się 22 grudnia 1973 roku.
  • Rodzina Biernackiego w 1993 roku założyła Zakład Przemysłu Mięsnego „Biernacki” w miejscowości Czeluścin. Dziś siedziba mieści się w Golinie k. Jarocina.
  • Wartość majątku Tomasza Biernackiego wynosi ponad 4 mld zł, co daje mu miejsce w pierwszej 10-ce najbogatszych Polaków. Głównym składnikiem majątku jest 51% akcji Dino Polska.
  • Znana jest droga zawodowa Biernackiego. „Tomasz Biernacki, jako założyciel spółki, posiada znaczące doświadczenie zawodowe,a także know-how związany z grupą Dino i sektorem, w którym grupa Dino prowadzi działalność” – mówi prospekt emisyjny Dino Polska. „Tomasz Biernacki od początku swojej kariery zawodowej związany był z budowaniem marki Dino. W 1999 roku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej otworzył pierwszy sklep pod marką Supermarket Dino” – czytamy. Następnie w 2003 roku Biernacki nabył większościowy udział w spółce Agro-Rydzyn (producent mięsa). W 2007 roku założył spółkę Dino Polska. W latach 2009-10 był jej prezesem, od 2010 roku zasiada w radzie nadzorczej.
  • Z prospektu emisyjnego Dino wynika, że jeszcze rok temu Tomasz Biernacki pełnił różne funkcje w innych spółkach. Był wspólnikiem w wielu podmiotach, m.in. Zielony Rynek, SCEA Domaine de la Curniere, Mleczarnia Naramowice, Elvores Enterprises, BTF Vineyards. Był także przewodniczącym rady nadzorczej m.in. w spółkach Pol-food i Agro-Rydzyna. Biernacki jest także właścicielem kilku spółek, które realizują roboty budowlane przy budowie nowych sklepów Dino.

Rozbite Ferrari

Ciekawostką jest, że Tomasz Biernacki (prawdopodobnie) rozbił kiedyś Ferrari. Taki wypadek miał miejsce w Krotoszynie, w kwietniu 2008 roku. Świadkowie, którzy przybyli na miejsce zdarzenia twierdzą, że to on prowadził i że mocno ucierpiał. Nie jest to jednak potwierdzone na 100%.

ilustracja 2.(1)

Źródło: Moto.WP.pl, Krotoszyn.pl

Z relacji lokalnych mediów wynika, że to jedyny eksces, z jakim jest związana osoba Tomasza Biernackiego. Wedle osób z Krotoszyna, oraz byłych partnerów biznesowych Biernackiego, pytanych przez media, właściciel Dino Polska jest spokojną osobą, starającą się za wszelką cenę unikać rozgłosu i kontaktu z mediami.

Plotki mówią, że Tomasz Biernacki mieszka w pałacyku nieopodal Krotoszyna. A obecnie jego ulubioną formą transportu jest... helikopter.

Czy to prawda? Trudno stwierdzić. Spółki Dino nie warto nawet pytać, wiadomo jaka będzie odpowiedź. „Zgodnie z przyjętą polityką komunikacyjną spółki, Pan Tomasz Biernacki nie udziela komentarzy i wywiadów” – słyszą dziennikarze proszący właściciela Dino o wypowiedź czy wywiad.

Tomasz Biernacki dołączył w ten sposób do grupy tajemniczych polskich przedsiębiorców, o których niewiele wiadomo. Są na niej m.in. Tadeusz Chmiel (twórca producenta mebli Black Red White), Marek Piechocki (twórca giełdowego LPP, który wykupił i wycofał wszystkie swoje zdjęcia z sieci), Tomasz Domogała (dziedzic pakietu kontrolnego Famuru) czy Leszek Gaczorek (współtwórca i współwłaściciel giełdowego CCC).

Zobacz także: Analiza IPO Dino Polska: Czy warto kupić akcje debiutującej spółki?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.