Fundusz inwestycyjny z USA obstawia dalszy spadek akcji JSW
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
13 lis 2019, 09:01

Fundusz inwestycyjny z USA ma pozycję na spadek akcji JSW

Fundusz inwestycyjny ze Stanów Zjednoczonych obstawia dalszy spadek kursu notowanej na giełdzie kopalni Jastrzębska Spółka Węglowa. Jak wynika z raportu KNF amerykańska instytucja sprzedała na krótko około 0,5% wszystkich akcji spółki. Ostatnio widać wzmożony handel walorami notowanej na giełdzie kopalni Skarbu Państwa. Od początku roku kurs akcji JSW spadł o niemal 70%.

W ostatnich trzech tygodniach właściciela zmieniło ponad trzy czwarte znajdujących się w wolnym obrocie akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Inwestorzy bardzo aktywnie handlują notowaniami polskiej kopalni. Po silnej przecenie akcji w tym roku aktywność zwiększyli zarówno kupujący jak i sprzedający. Nie wiadomo jacy inwestorzy decydują się kupować akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale po publikacji danych KNF wiadomo kto zdecydował się je sprzedać i to na krótko. To oznacza, że najprawdopodobniej transakcja ma charakter spekulacyjny i fundusz z USA ma zamiar je odkupić po niższej cenie i zrealizować zysk ze spadku notowań JSW.

Zobacz także: Największe obroty na akcjach JSW od 3 lat. Ostatni raz gdy tak mocno handlowano kurs akcji rósł

Pozycja na spadek akcji JSW w KNF

Według rejestru krótkiej sprzedaży publikowanego przez KNF, po sesji z 6 listopada 2019, pozycję na spadek akcji JSW o wielkości 0,5% wszystkich akcji zajął amerykański fundusz Millennium International Management LP.

KNF

Amerykańska instytucja zdecydowała się zająć pozycję pomimo silnej przeceny notowań JSW w tym roku. Kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej tylko w 2019 roku spadł o niemal 70%, a licząc od szczytu notowań z pierwszej połowy 2018 roku akcje notowanej na giełdzie kopalni Skarbu Państwa straciły na wartości ponad 80%.

JSW

Ostatnie tygodnie przyniosły wzmożony handel akcjami JSW, największy od 3 lat. Amerykańska instytucja nie miała więc najmniejszego problemu aby sprzedać na krótko interesujący ją pakiet akcji i zaraportowała posiadaną przez siebie pozycję do KNF po sesji z 6 listopada 2019. Zbiegło się to z lokalnym szczytem na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Już teraz inwestorzy z USA mogą cieszyć się kilku procentowym zyskiem ze swojej spekulacji na spadek notowań JSW, a duże obroty na akcjach spółki gwarantują, że w każdej chwili akcje można odkupić.

Zobacz także: Akcje JSW najniżej od 2016 roku. Ponad połowa w 6 mld zł wyceny rynkowej producenta węgla to gotówka

Krótka pozycja w rejestrze KNF na spadek akcji JSW to zła wiadomość

To nie pierwszy raz kiedy w rejestrze KNF pojawia się pozycja na spadek akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W przeszłości kilkukrotnie akcje JSW były sprzedawane na krótko właściwie tylko przez zagraniczne fundusze inwestycyjne. Za każdym razem następnie przez krótki lub dłuższy czas akcje polskiej spółki traciły na wartości.

JSW 2

Wcześniej pozycje na spadek notowań JSW pojawiły się na początku 2019 i w połowie 2017 roku. Od transakcji z początku tego roku kurs notowanej na giełdzie kopalni spada praktycznie nieprzerwanie do dzisiaj. Przecena po grze na spadki w 2017 roku była natomiast przejściowa, ale miała miejsce.

Nie wiemy kto, podczas wzmożonych obrotów na akcjach JSW, kupował w ostatnich tygodniach akcje spółki, ale wiemy już kto na pewno sprzedawał. Jednym z aktywnie sprzedających okazuje się fundusz inwestycyjny z USA, który najprawdopodobniej liczy na dalszy spadek notowań polskiej spółki. Dużą zmienność akcji i silne obroty na akcjach JSW sugerują, że na giełdzie mają do czynienia silne tarcia popytu z podażą które powinny ostatecznie przynieść silny ruch na akcjach spółki w którymś kierunku.

Zobacz także: Problemem JSW jest to, że ma dużo pieniędzy i generuje zyski. Może stać się "beneficjentem" planów sprzedaży kopalni przez Tauron

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.