5G może wywołać boom na nowe usługi i produkty. Kiedy Play, Plus, Orange i T-Mobile uruchomią nową sieć
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 lut 2020, 06:15

5G może spowodować rozkwit nowych usług i produktów. Sprawdzamy kiedy Play, Plus, Orange i T-Mobile uruchomią nową sieć

Polskie spółki telekomunikacyjne przygotowują się do wprowadzenia 5G. Jeszcze w I kwartale mają pojawić się pierwsze usługi związane z nową siecią.

Play zapowiada, że do końca lutego 2020 roku sieć 5G będzie dostępna w 16 polskich miastach. Plus ma wprowadzić nowe usługi w 7 miastach do końca I kwartału 2020 roku. T-Mobile ma już 800 stacji bazowych gotowych na wdrożenie 5G. Za to Orange kontynuuje testy, nie podaje konkretnych terminów i krytykuje akcje marketingowe konkurencji.

Zobacz także: Akcje Play najwyżej w historii. Podwyżka cen abonamentów sprawia, że spółkę stać na dywidendę i inwestycje w 5G

5G może wpłynąć skokowo na rozwój nowych branż i spółek

Według zapowiedzi, nowa sieć komórkowa 5G ma dać wiele nowych możliwości użytkownikom. Głównie mowa o prędkości internetu, która ma być zdecydowanie większa w porównaniu do obecnej sieci 4G. Ponadto, na 1 km2 sieć 5G ma obsłużyć nawet 1 milion urządzeń. O tym dlaczego to jest ważne i jak bardzo perspektywiczne najlepiej świadczy przeprowadzona transakcja przejęcia przez Cyfrowy Polsat ponad 21% udziałów w Asseco Poland za 1,17 mld zł. Dzięki 5G mogą rozwinąć się całkowicie nowe branże, a segment IoT może naprawdę rozkwitnąć.

Aby to było możliwe, sieć 5G musi działać na odpowiedniej częstotliwości. Obecnie spółki telekomunikacyjne czekają na aukcje na częstotliwości 3,4-3,8 GHz, a Urząd Komunikacji Elektrycznej ma czas do końca miesiąca, aby zebrać opinie w II rundzie konsultacji dotyczących warunków aukcji.

Jednak nie wszystkie spółki są cierpliwe i tym samym Play oraz Plus ogłosili uruchomienie usług 5G, nie czekając na ogłoszenie aukcji. Jak to zrobią? Włączą usługi na posiadanych już częstotliwościach LTE, początkowo w kilku polskich miastach. Ponadto, spółki telekomunikacyjne czekają na wysyp urządzeń przystosowanych do nowych technologii.

Sieć 5G od Play w 16 miastach

Play poinformował, że do końca lutego uruchomi usługi 5G już w 16 miastach m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Zakopanem. Tak jak wspominaliśmy, zrobi to na dostępnych już częstotliwościach przeznaczonych dla sieci 4G.

Obecnie spółka posiada 7 600 stacji bazowych, a do końca 2021 roku planuje uruchomienie kolejnych około 2 tys. Już w styczniu br. Play uruchomił sieć 5G w Trójmieście.

„Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie” - powiedział Jean Marc Harion, prezes Play.

Tym samym spółka telekomunikacyjna rozpoczęła telewizyjną kampanię reklamową, oferując „nowoczesną sieć i najszybszy internet mobilny w Polsce”. Usługa 5G READY ma zapewnić zaawansowaną sieć LTE, która jest gotowa na technologię 5G.

Mimo to Play oczekuje na rozpoczęcie aukcji częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz w celu nabycia jednego bloku pasma i wykorzystania go do dalszego zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G.
 

Play sieć 5G

Zobacz także: Do końca lutego sieć 5G Play będzie dostępna w 16 miastach

Plus również oferuje usługi 5G

Również Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat, planuje uruchomienie technologii 5G dla 7 polskich miast m.in. w Warszawie oraz Katowicach. Prace mają się zakończyć jeszcze w I kwartale 2020 roku. Sieć 5G będzie działać na dotychczasowej częstotliwości 2600 MHz, co ma pozwolić na uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie powyżej 500 Mb/s.

„W I kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson” - poinformowała spółka w komunikacie.

Jak podkreśla operator, jako pierwsi i jedyni rozpoczęli budowę sieci 5G w oparciu o TDD, czyli Time Division Duplex. Pozwala ona na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji uplink (od urządzenia do stacji bazowej) oraz downlink (odwrotnie).
 

Plus 5G

Orange wciąż jest w fazie testów 5G

Orange jak na razie nie zapowiada wprowadzenia usług sieci 5G, ponieważ cały czas testuje możliwości nowej sieci. Są one wykonywane wspólnie z firmą Ericsson.

„Orange – wraz z firmą Ericsson – uruchomiło pierwsze, tak duże, testy sieci 5G w Polsce. Testy mają na celu sprawdzenie najnowszej technologii w warunkach miejskich wraz z klientami. Testowe 5G działa na warszawskiej Ochocie i Powiślu, a stacje bazowe zostały rozmieszczone tak, aby tworzyły zintegrowaną sieć i umożliwiały poruszanie między nimi bez zrywania połączenia” - czytamy na stronie spółki.

Spółka telekomunikacyjna oczekuje na rozpoczęcie aukcji i krytykuje akcje marketingowe swoich konkurentów. Rzecznik prasowy Orange stwierdził, że Play i Plus sprzedają na razie coś, czego nie ma, a dopiero w połowie roku będzie możliwe uruchomienie prawdziwej sieci 5G.

T-Mobile gotowe na 5G

T-Mobile Polska również przygotowuje się do wdrożenia nowych technologii, jednak zapowiada to w późniejszym terminie. Spółka telekomunikacyjna zakłada, że do połowy 2020 roku przygotuje 1 600 stacji bazowych do standardu 5G w częstotliwości 2100 MHz. Na ten moment gotowych jest 800 stacji.

Prezes spółki, Andreas Maierhofer również stwierdził, że na razie firma nie będzie ogłaszać komercyjnego startu 5G, ponieważ nie jest on jeszcze gotowy.

Jak widać, jedne spółki chcą przyspieszyć proces wdrażania sieci 5G, natomiast inne podchodzą do tego tematu sceptycznie i czekają na aukcje.

Zobacz także: Wycena telekomów rośnie jak na drożdżach. Abonentów czeka podwyżka cen, która umożliwi pozyskanie kapitału na sieć 5G w Polsce

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.