Koronawirus na świecie. Co rządy USA, UE, Chiny i Polski robią aby nie wybuchł kryzys gospodarczy?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 mar 2020, 06:30

Koronawirus na świecie. Co rządy USA, UE, Chin i Polski robią, aby nie wybuchł kryzys gospodarczy?

W obliczu pandemii rządy, banki centralne i instytucje międzynarodowe ruszyły na pomoc gospodarce. Oto co robią władze USA, Chin, Niemiec, Polski czy Unii Europejskiej.

244 tys. zarażonych, 10,3 tys. zmarłych. Światowa gospodarka w chaosie wchodzi w potężną recesję. Taki jest na razie bilans rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Rządy państw, banki centralne i instytucje międzynarodowe robią wiele, by przeciwdziałać pandemii. Starają się także ratować gospodarki specjalnymi ruchami, takimi jak obniżki stóp procentowych, programy pomocowe dla firm czy skup obligacji korporacyjnych.

Obecnie stymulus fiskalny jest już większy, niż w trakcie kryzysu finansowego z lat 2007-09, jak zwrócił uwagę Jeroen Blokland, główny analityk Robeco:
 

Poniżej podsumowanie tych działań ratunkowych dla gospodarki.

Polska

Rząd wprowadził program ratunkowy dla gospodarki, o wartości 212 mld zł, składający się z kilku filarów:

  • przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria, będą mogli liczyć na pokrycie 40% wynagrodzeń pracowników;
  • mikropożyczki dla firm;
  • 7,5 mld zł na wsparcia dla służby zdrowia;
  • zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu finansowego;
  • budowa funduszu inwestycji publicznych w wysokości 30 mld zł.

Poza tym Narodowy Bank Polski (NBP) obniżył stopy procentowe do najniższego poziomu w historii (1%). Zapowiedział także skup polskich obligacji w ramach operacji mającej zmniejszyć ryzyko gospodarcze związane z epidemią koronawirusa.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedstawił czym jest tarcza antykryzysowa, czyli pakiet działań który ma zwalczyć kryzys gospodarczy

USA

Już 3 marca Fed ściął niespodziewanie stopy o 0,5 pkt. proc. Potem zwiększył znacznie operacje repo, dodając 1,5 bln USD płynności do systemu bankowego. Następnie 15 marca obniżył stopy o 1 pkt. proc., do przedziału 0-0,25%. Rozpoczął także kolejne luzowanie ilościowe QE o wartości 500 mld USD oraz skup papierów opartych na kredytach hipotecznych za 200 mld USD. 16 marca Fed uruchomił operacje reverse repo na kwotę 500 mld USD. Dziś w nocy Fed uruchomił Money Market Mutual Fund Liquidity Facility (MMLF) – instytucję mającą wspierać fundusze rynku pieniężnego, zapewniającą im płynność.

Jeśli chodzi o plany, to 17 marca Fed wyraził zgodę na uruchomienie Primary Dealer Credit Facility (PDCF) – instytucji, która będzie dawała pożyczki krótkoterminowe bankom, zabezpieczone obligacjami komunalnymi lub korporacyjnymi. Władze USA zastanawiają się także nad stworzeniem Commercial Paper Funding Facility – rozwiązania które umożliwiałoby Rezerwie Federalnej zakup różnych papierów wartościowych (akcji, obligacji).

Jeśli chodzi o działania rządu federalnego, to przeznaczył on 8,3 mld USD w I fazie programu walki z pandemią, sponsoruje także poszukiwania szczepionki na wirusa. Do Senatu ma trafić ustawa o fazie II programu, która ma uruchomić pieniądze na testy koronawirusowe, zasiłki dla bezrobotnych, na program Medicaid. Rząd federalny USA przekazał także 50 mld USD pomocy miastom i stanom na walkę z pandemią. Amerykańscy podatnicy otrzymali również 90 dni wakacji podatkowych. Ma to zapewnić firmom i ludziom poduszkę płynnościową w wysokości 300 mld USD.

Być może USA uruchomią tzw. helicopter money. W fazie III programu pomocowego rząd ma przekazać na walkę ze skutkami pandemii 1 bln USD, w tym 500 mld USD w postaci płatności w wysokości 1 000 USD dla każdego obywatela z wykluczeniem milionerów i miliarderów. Drugie 500 mld USD ma trafić do firm.

Zobacz także: FED obniża stopy procentowe do zera i rozpoczyna program QE warty 700 mld USD, aby walczyć ze skutkami koronawirusa

Unia Europejska / Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (EBC) wczoraj wieczorem uruchomił pakiet pomocowy o wartości 750 mld EUR (820 mld USD). Pieniądze mają pójść na skup obligacji (zarówno rządowych, jak i korporacyjnych). Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych tak naprawdę jest „nieograniczony”, jeśli chodzi o wartość pomocy. Ma trwać co najmniej do końca 2020 roku, ale jest tymczasowy (będzie działał, dopóki EBC nie uzna, że „faza kryzysowa koronawirusa Covid-19 się zakończyła”).

EBC zapowiedział specjalny program kredytów dla małych i średnich firm w związku z epidemią koronawirusa. Na początku marca EBC uruchomił nowy program LTRO i zwiększył zakupy o 120 mld euro do końca roku.
 

Zobacz także: Kurs euro najwyżej od kryzysu finansowego z 2008 roku. EBC ogłasza skup obligacji

Wielka Brytania

Bank Anglii ścina stopy bez pardonu, najpierw 11 marca obniżył je o 0,5 pkt. proc., a potem 19 marca o 0,15 pkt. proc., do 0,1%. Obniżył również wymogi kapitałowe bankom. Wczoraj zwiększył też radykalnie wartość programu skupu aktywów o 200 mld GBP, do 645 mld GBP. Z kolei rząd uruchomił program stymulujący gospodarkę o wartości około 37 mld USD, dał wakacje podatkowe firmom z wybranych branż (m.in. handlowej), wypłaca zapomogi małym biznesom.

Niemcy

Rządowy bank KfW ma zielone światło na udzielanie niskooprocentowanych pożyczek firmom niemieckim, jest to program o wartości 610 mld USD. Dziś prasa w Niemczech donosi, że rząd szykuje program pomocowy o wartości 500 mld euro.

Z dniem 1 kwietnia banki są zwolnione z wymogu tworzenia „poduszki kapitałowej” na wypadek recesji (wynosi ona 0,25% ryzyka bilansowego). O usunięciu „poduszki” zdecydowała państwowa Komisja Stabilności Finansowej. Dzięki temu niemieckie banki zyskały 122 mld euro, którą mogą przeznaczyć na pożyczki dla firm.

Jak zwracają uwagę eksperci, gospodarka RFN wchodzi w „brzydką recesję”:
 

Francja

Rząd uruchomił pakiet stymulacyjny o wartości 49 mld USD. Wspomaga w jego ramach ludzi zmuszonych do pracy na ułamek etatu, zwiększa środki na zasiłki dla bezrobotnych, wypłaca zapomogi przedsiębiorcom z wybranych branż (m.in. mały handel detaliczny). N dniach ma zostać uruchomiony program preferencyjnych pożyczek dla firm o wartości 327 mld USD.

Włochy

Rząd uruchomił plan o wartości 28 mld USD. W jego ramach udziela niskooprocentowanych pożyczek małym biznesom oraz tym, które znacząco ucierpiały przez pandemię.

Węgry

Rząd postanowił, że firmy z branż szczególnie dotkniętych przez pandemię (hotelarska, rozrywkowa, sportowa, kulturalna i związana z transportem pasażerskim) nie muszą płacić składek emerytalnych co najmniej do końca czerwca. Dla pozostałych składka zdrowotna jest ograniczona do minimum. Z kolei osoby indywidualne oraz firmy nie muszą spłacać odsetek od kredytów. Nie wolno też wypowiadać umów najmów ani podnosić czynszów.

Australia

Rząd Australii uruchomił pakiet pomocowy o wartości 11,4 mld USD. Pieniądze mają trafiać głównie do biznesów najbardziej poszkodowanych pandemią. Dziś w nocy Bank Rezerw Australii po raz kolejny w ostatnich dniach obniżył stopy procentowe, o kolejne 25 pb., do rekordowo niskiego poziomu 0,25%.

Chiny

Ludowy Bank Chin (PBOC) uruchomił program skupu obligacji o wartości 240 mld USD, który ma wspomagać płynność w sektorze finansowym. Zaczął również pożyczać pieniądze bankom po obniżonej cenie (stopa = 0,10%). Obniżył znacząco wymogi kapitałowe, co uwolniło około 79 mld USD w bankach komercyjnych. Rząd Chin pracuje nad programem stymulacji fiskalnej.

Korea Południowa

Rząd uruchomił program stymulujący gospodarkę o wartości 9,8 mld USD. Wspomaga firmy w wypłacaniu pensji pracownikom, zwiększa również środki na zasiłki dla bezrobotnych.

Japonia

Rząd uruchomił tanie pożyczki dla firm o wartości około 24 mld USD. Z kolei Bank Japonii uruchomił luzowanie ilościowe QE. Zapowiedział również podwojenie skupu jednostek funduszy ETF z 56 mld USD rocznie do 112 mld USD rocznie. BoJ znacznie zintensyfikował również skup obligacji korporacyjnych.

Instytucje międzynarodowe

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uruchomił program tanich pożyczek dla najbiedniejszych państw zmagających się z pandemią, o wartości 50 mld USD. 16 marca ogłosił, że jest w stanie uruchomić program pożyczek dla wszystkich swoich członków o wartości 1 bln USD.

Bank Światowy uruchomił linię pożyczkową o wartości 12 mld USD. Kraje mogą z niej korzystać, przeznaczając środki na walkę z pandemią.

Zobacz także: Frank szwajcarski najwyżej od czarnego czwartku z 2015 roku. SNB pozostawia stopy procentowe bez zmian

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.