Huuuge Games wydaje pozyskane środki w IPO jak szalone
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
04 cze 2021, 09:48

Huuuge - wydatki po debiucie na GPW. Spółka przeznaczyła 51 mln USD na realizację opcji stabilizacyjnej i koszty IPO

Huuuge Games to jeden z przykładów IPO, na którym mocno zawiedli się inwestorzy. Najpierw uderzyła wielka podaż ze strony „niezlokapowanych” akcji, a teraz spółka pokazała „słabiutkie” wyniki finansowe.

Spółka w zastraszającym tempie wydaje środki, które udało jej się pozyskać w IPO. Od debiutu w lutym 2021 zdążyła już wydać 39 mln USD na zakup gry Traffic Puzzle, zwiększyć w 1 kwartale 2021 o 17 mln USD user aquisition oraz wydać około 51 mln USD na realizację opcji stabilizacyjnej i koszty transakcyjne aby skupić niezlokapowane akcje, najprawdopodobniej od swoich pracowników, na własny rachunek.
 

Kurs akcji Huuuge Inc od debiutu na GPW

Kurs akcji Huuuge


Wyniki za 1 kwartał 2021 roku dopiero pokazują dlaczego kurs akcji Huuuge Inc od debiutu na GPW znajduje się pod presją. W tej chwili notowania akcji pozostają około 21% poniżej ceny z IPO, a spółka wydała już niemal 100 mln USD pozyskanych środków w trakcie publicznej oferty akcji.

Zobacz także: Inwestor w wartość musi być specjalistą od wybranego sektora gospodarki – mówi Egor Romanyuk z Maverick Holdings

Przychody Huuuge Inc w górę, ale koszty rosną jeszcze mocniej

Przychody ze sprzedaży wzrosły o 26%, co przekłada się na sprzedaż o ok. 20 mln USD wyższą. Pierwszy rodzaj zyskowności, czyli zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 14,5 mln USD, jednak ten wzrost nie pokrywa wyraźnie rosnących kosztów. Idąc w dół RZiS widać negatywne tendencje. Otóż wydatki na kampanie marketingowe wzrosły o 17,7 mln USD, czyli więcej niż zysk brutto na sprzedaży. Oznacza to, że przynajmniej początkowy efekt zwiększenia aktywności marketingowej, wypada po prostu nieefektywnie. Dodatkowo koszty ogólnego zarządu rosną o 75% (4,3 mln USD), czyli znacznie więcej niż wynosi dynamika przychodów, a w tym czasie grupa nie powiększyła się o wyraźnie większe spółki, czy też skład zarządu nie rozrósł się tak mocno.
 

huge przychody ze sprzedaży

Źródło: Huuuge Games
 

Zysk operacyjny spada do 6,5 mln USD wobec 17,5 mln USD rok wcześniej, a zysk netto „przemienia się” w stratę w kwocie 37 mln USD z powodu olbrzymich kosztów finansowych w kwocie 43,6 mln USD. Powodem tak dużych kosztów finansowych jest wycena akcji zaklasyfikowanych jako zobowiązania długoterminowe (39 mln USD).

51 mln USD kosztów opcji stabilizacyjnej i IPO

Jeszcze ciekawsze „kwiatki” można napotkać w rachunku przepływów pieniężnych. Otóż na wykonanie opcji stabilizacji spółka wydała 44 mln USD przy 153 mln USD pozyskanych brutto z emisji. Poniekąd może to oznaczać, że podaż akcji (prawdopodobnie od pracowników) w tej części została zakupiona przez samą spółkę za pieniądze pozyskane od inwestorów obejmujących nowe akcje. Spółka łącznie nabyła 3 331 tys. akcji i zostały one rozpoznane w bilansie jako zmniejszenie kapitału własnego (akcje własne). Ta operacja miała zdecydowanie największy wpływ na saldo posiadanej gotówki przez spółkę na koniec marca br. – wyniosło ono 183 mln USD. Dodajmy też, że 7 mln USD wyniosły koszty transakcyjne związane z emisją.
 

huge przepływ środków pieniężnych

Źródło: Huuuge Games

Zobacz także: 10 trendów ekonomicznych tworzących okazje inwestycyjne na których można będzie zarabiać do 2030 roku

Odważny zakup gry Traffic Puzzle

Dość szybko dokonano akwizycji, które były zapowiadane jako jeden z celów emisji. Huuuge nabył prawa do gry mobilnej Traffic Puzzle za 39 mln USD, czyli za 21% posiadanej gotówki. Spółka uzasadnia wycenę tej akwizycji dużą wartością segmentu gier dotyczących puzli oraz znajomością i potencjałem tej gry, gdyż wcześniej była jej wydawcą. Jednocześnie prezes Huuuge zapowiedział, że większą „partycypację” do zyskowności EBITDA grupy, gra ta ma zacząć dokładać od 2022 roku. Na pierwszy rzut oka akwizycja ta może wydawać się droga na tle wskazanych przez spółkę parametrów, ale dopiero wyniki gry za co najmniej rok pokażą właściwe dane do oceny zapłaconej kwoty. Spółka jest natomiast pewna słuszności swojej decyzji, gdyż określa ją poniekąd jako „low risk M&A” (stwierdzenie z prezentacji inwestorskiej: „Traffic Puzzle acquisition proves our publishing arm is a source for low risk M&A’s”).

Jeżeli założymy wypływ 39 mln USD na przejęcie Traffic Puzzle to spółce pozostaje kwota gotówki ok. 144 mln USD, czyli ok. 520 mln zł. W stosunku do obecnej kapitalizacji (3,2 mld zł) jest to ok. 16%. Raport za I kw. 2021 pokazał, że spółka nie generuje dodatnich przepływów (czytaj gotówki), jeżeli wyłączymy transakcje związane z emisją akcji, a jej zyskowność na poziomie netto zbliżyła się mocno do zera.

Na osłodę wzrost przychodu z nowych gier

W mojej ocenie jedynym plusem najnowszego raportu jest udział 12% w przychodach z nowych gier (oprócz dwóch wiodących). Dokładnie wyniosły one 11,4 mln usd, ale można w ciemno założyć, że jest to m.in. efekt większego wspierania ich przez wydatki na user aquisition.
 

huge


Podsumowanie: Raport finansowy za I kw. 2021 r. Huuuge Games pokazał, że na razie zwiększone kampanie na user aquisition są nierentowne (być może potrzebują one jeszcze trochę czasu na faktyczny ich efekt?). W spółce wyraźnie zwiększyły się koszty operacyjne, a najwięcej skoczyły w górę koszty zarządu. 1/3 środków pozyskanych z emisji nowych akcji (51 mln USD), została wydana na koszty transakcyjne związane z emisją oraz na opcję stabilizacyjną, czyli skup akcji bezpośrednio po debiucie. Kolejne 39 mln USD zostanie wydanych na akwizycję praw do gry Traffic Puzzle, z której Huuuge i tak miał już wcześniej „korzyści” jako jej wydawca. Oczyszczony zysk netto ze zdarzenia jednorazowego (wyceny akcji zaklasyfikowanych jako zobowiązania długoterminowe) mógł wynieść ok. 2 mln USD wobec 12,8 mln USD rok wcześniej.

Zobacz także: Jeśli chcesz utrzymać najlepsze akcje na długi termin w portfelu, musisz wytrzymywać korekty rzędu 30-50%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.