Certyfikaty Turbo: jak inwestować z lewarem, ale bez margin call
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 maj 2022, 07:30

Certyfikaty Turbo: jak inwestować z lewarem, ale bez margin call

Certyfikaty ING Turbo to lewarowane produkty strukturyzowane, notowane na GPW. Mają wiele unikalnych cech i pozwalają na zajmowanie pozycji na akcjach, indeksach, surowcach i parach walutowych.

Akcje to nie są jedyne instrumenty finansowe notowane na GPW. Znajdziemy na parkiecie jeszcze produkty strukturyzowane, a wśród nich certyfikaty Turbo emitowane przez ING Bank N.V., wprowadzone na rynek pod koniec 2008 roku. Jest to niezwykle ciekawy instrument, pozwalający inwestować z dźwignią finansową w aktywa polskie i zagraniczne, w rożne klasy, a przy tym posiadający pewne oryginalne cechy, mogące zaciekawić niejednego inwestora.

Czym są certyfikaty Turbo

Certyfikaty Turbo to produkty strukturyzowane, dzięki którym inwestorzy mogą stosować dźwignię finansową, przyjmując ekspozycję na najróżniejsze aktywa. W grę wchodzą akcje polskie i zagraniczne, indeksy, surowce, kursy walut. Jeśli chodzi o akcje, wiele znajdą tutaj dla siebie miłośnicy spekulacji, bo jest i JSW, i CD Projekt. Najpopularniejsze certyfikaty opiewają na niemiecki indeks DAX oraz polski WIG20. Pełną ofertę można znaleźć TUTAJ.

certyfikaty turbo oferta

Inwestor, który chce zająć pozycję na wzrost wyceny aktywa bazowego, musi zakupić certyfikat Turbo Long. Jeśli chce zająć pozycję na spadek - Turbo Short. Handel certyfikatami umożliwia dowolny rachunek maklerski, gdyż notowane są one na warszawskim parkiecie.

Jedną z największych zalet certyfikatów Turbo jest to, że inwestor nie potrzebuje dużego kapitału, by zająć dużą pozycję. ING udziela mu w pewnym sensie pożyczki, a inwestor finansuje zakup jedynie części wartości instrumentu bazowego. To jak dużej pożyczki udziela ING pokazuje tzw. poziom finansowania. Jest on zmieniany każdego dnia na podstawie kosztu finansowania.

Dźwignia pozwala mnożyć zyski, bariera ogranicza straty

W certyfikaty Turbo wbudowana jest dźwignia finansowa. Potrafi ona znacząco zwiększyć osiągane zyski, lub powiększyć straty, w stosunku do zmiany notowania instrumentu bazowego. Certyfikat Long (na wzrost notowań) z dźwignią x3 urośnie na wycenie o +30%, gdy kurs aktywa bazowego zmienia się o 10% i odwrotnie – spadnie o -30%, gdy kurs aktywa spadnie o -10%.

Ważnym elementem konstrukcyjnym certyfikatów jest mechanizm stop-loss, zwany barierą. Pozwala on na ograniczenie maksymalnego poziomu strat inwestora. Gdy cena instrumentu bazowego osiąga poziom bariery, następuje zdarzenie knock-out - czyli wygaśnięcie certyfikatu Turbo. Nie ma już możliwości handlowania nim, pozycja zostaje automatycznie zamknięta. Tutaj ważna uwaga: strata inwestora jest ograniczona do wysokości zainwestowanych środków, czyli inwestor nie doświadczy margin call (konieczność dopłaty pieniędzy na rachunek), jak u brokera foreksowego. Należy pamiętać, że handel niektórymi instrumentami bazowymi dla certyfikatów Turbo ma miejsce poza godzinami handlu na GPW, ale i tak pozycja może osiągnąć poziom bariery.

Inwestor musi pamiętać, że im wyższa dźwignia finansowa, tym bliżej poziomu bariery znajduje się kurs instrumentu bazowego. To oznacza, że tym większe jest ryzyko wygaśnięcia certyfikatu.

Po dotknięciu poziomu bariery pozycja animatora na instrumencie bazowym jest likwidowana (maksymalnie w okresie 2 dni roboczych). Środki, które pozostały, zostają wypłacone posiadaczowi certyfikatu - jest to tzw. wartość rezydualna (jest ona dopisywana do rachunku w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od ogłoszenia wartości rezydualnej certyfikatu).

Na poniższym wykresie widać, gdzie znajdują się bariera i poziom finansowania dla certyfikatu Turbo Long 9590,0 na DAX, na dzień 17.05.2022. Widać, że zapas pozostały na ewentualny błąd jest spory, choć oczywiście inwestorzy powinni odpowiedzialnie zarządzać ryzykiem i ciąć straty, ale o tym jeszcze napiszemy w tym cyklu tekstów o certyfikatach Turbo.

Notowania certyfikatu Turbo Long 9590,0 na DAX na tle bariery i poziomu finansowania

notowania turbo long dax

Źródło: ING

Kup dowolną ilość, trzymaj nawet na wieczność

Opisując cechy certyfikatów Turbo warto jeszcze wspomnieć o mnożniku. Mnożnik pokazuje jakiej części instrumentu bazowego odpowiada jeden certyfikat. Dzięki temu certyfikaty Turbo można kupować i sprzedawać w dowolnej ilości, dysponując nawet niewielkimi kwotami.

A jaka jest maksymalna kwota, jaką można zainwestować w ramach jednej pozycji na certyfikatach Turbo? Jest ona ograniczona ilością wyemitowanych w danej serii certyfikatów (czyli np. 10 000 szt. dla akcji banku Pekao, 1 mln szt. dla indeksu WIG20). Wynika to z faktu, że każda transakcja na certyfikatach musi mieć odwzorowanie w instrumencie bazowym i zabezpieczeniu tej pozycji przez emitenta. Gdyby inwestorzy mieli możliwość otwarcia dowolnie dużej pozycji, to potencjalnie dawałoby to emitentowi mandat do nieograniczonego kupowania instrumentu bazowego, co mogłoby istotnie wpływać na jego cenę, tymczasem animator musi podążać za ceną, a nie ją kreować.

Inną ciekawą cechą certyfikatów jest ich bezterminowość. W teorii, mogą one istnieć w nieskończoność (o ile oczywiście nie dotkną bariery knock-out). Zdarzają się jednak przedterminowe likwidacje certyfikatów – ING ma do tego prawo. Dzieje się tak w dwóch przypadkach. Pierwszy to taki, gdy żaden klient nie ma danych certyfikatów na koncie (dzięki temu emitent ogranicza swoje koszty, bo za utrzymywanie każdego certyfikatu ponoszone są opłaty na rzecz KDPW_CCP). Drugi to ten, gdy klient ma certyfikat na koncie – wtedy ma miejsce tzw. przymusowy wykup (do tej pory nie miał miejsca taki przypadek, ale potencjalnie jest możliwe, a przyczyną mogłoby być np. zmiany w prawie, uniemożliwiające handel przez emitenta instrumentem bazowym).

Na koniec warto powiedzieć dwa słowa o bezpieczeństwie certyfikatów Turbo jako instrumentów finansowych. Ich emitentem jest ING Bank N.V. Inwestycja w te produkty wiąże się z ryzykiem kredytowym emitenta. Należy mieć na uwadze, że jeżeli ING Bank N.V. nie będzie mógł dłużej spełniać swoich zobowiązań płatniczych, istnieje możliwość, utraty całego zainwestowanego w certyfikaty kapitału. Jednak inwestorzy nie powinni się zanadto martwić, bo ING Bank N.V. posiada rating kredytowy na poziomie A1 (Moody’s), A+ (Standard & Poor), oraz AA- (Fitch), wszystkie z perspektywą stabilną, wedle danych ze strony ING N.V. na dzień 17.05.2022. Gdyby doszło do upadłości brokera, za pośrednictwem którego inwestor nabył certyfikaty, to mają miejsce te same gwarancje, co w przypadku każdego innego papieru – inwestor może liczyć na zwrot z funduszu gwarancyjnego KDPW.

Emitentem certyfikatów Turbo na rynku polskim jest ING N.V.

logo ing

Materiał przygotowany we współpracy ze spółką Nowe Usługi S.A. będącą częścią grupy kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost