Przejdź do treści

udostępnij:

Bardzo ważna dywergencja pomiędzy S&P500 i WIG

Udostępnij

Polski rynek giełdowy nie chce ostatnio spadać. Nastrojów polskim inwestorom giełdowym nie psuje nawet mocna wyprzedaż akcji na indeksach giełdy niemieckiej i amerykańskiej. Relatywnie, w stosunku do rynków rozwiniętych, wypadamy ostatnio bardzo dobrze. W porównaniu do USA najlepiej od 2010 roku. Dopóki ta siła się utrzymuje, wciąż jest szansa na odreagowanie.

GPW najsilniejsza od 2010 roku

Jeżeli dokładnie przyjrzymy się obecnej sytuacji rynkowej, to bez trudu zauważymy, że z podobną sytuacją do obecnej mieliśmy do czynienia w połowie 2010 roku.

Wykres 1: Indeks S&P500 (góra), WIG (dół) interwał tygodniowy, lata 2009 - 2014.
Wykres 1: Indeks S&P500 (góra), WIG (dół), interwał tygodniowy, lata 2009 - 2014.

Wtedy to bowiem, podobnie jak teraz, (Wykres 1) nowe roczne minima na indeksie #SP500 nie były potwierdzone przez zachowanie indeksu #WIG. W 2010 roku, pomiędzy obydwoma indeksami, powstała gigantyczna dywergencja, która ostatecznie zakończyła się odreagowaniem na obydwu rynkach. Przy czym, dynamika wzrostów na polskim rynku, była jednak w pierwszych miesiącach dużo większa niż w USA. Czy i tym razem może być podobnie?

Zachowanie USD kluczem do rozwiązania zagadki

Zarówno obecna wyprzedaż rynkowa, jak i ta z 2010 roku była wywołana niepokojami związanymi ze spadkiem inflacji w USA. Dlatego też zachowanie USD jest kluczowe, jeśli chodzi o to, jak dalej będzie się rozwijać sytuacja rynkowa.

Wykres 2: Indeks WIG20 (góra), kurs USDPLN (dół), interwał dzienny, rok 2010.
Wykres 2: Indeks WIG20 (góra), kurs USDPLN (dół), interwał dzienny, rok 2010.

Wiosną 2010 roku (Wykres 2), kurs #USDPLN bardzo mocno wzrósł, co o dziwo nie wywołało dramatycznej wyprzedaży na GPW. Ostatniej fazy spadków na giełdzie, czerwiec 2010, nie potwierdzała już dalsza zwyżka na #USDPLN. Pomiędzy obydwoma rynkami doszło do wyrysowania dywergencji (czerwone strzałki).

Wykres 3: Indeks WIG20 (góra), kurs USDPLN (dół), interwał dzienny, rok 2014.
Wykres 3: Indeks WIG20 (góra), kurs USDPLN (dół), interwał dzienny, rok 2014.

Obecna sytuacja jest bardzo podobna. Silne wzrosty na #USDPLN nie przełożyły się specjalnie na dramatyczne spadki na GPW. Obecnie, pomiędzy #WIG20 i #USDPLN pojawiła się dywergencja. Dopóki tak jest, to szansa na odreagowanie na giełdzie rośnie! Z tego też powodu kluczowe znaczenie będzie miało zachowanie rynku walutowego, bo pokazuje oczekiwania względem poziomu inflacji w USA. Jeżeli na polskim rynku giełdowym ma nastąpić odbicie, to kurs #USDPLN nie powinien się już dalej umacniać.

Aktualności ze Strefy Inwestorów

Jesse Livermore, pionier inwestowania siłą relatywną - recenzja

W ostatnim czasie w inwestycyjnej blogosferze ponownie przypomniana została książka "Wspomnienia gracza giełdowego". Pisał o niej Radosław Chodkowski i wspominał ją również Michał Stopka. Także, jakiś czas temu opublikowaliśmy na łamach Strefy Inwestorów jej recenzję. Tym razem zatem, postanowiłem sięgnąć głębiej i przedstawić lekturę autorstwa bohatera "Wspomnień...", Jessego Livermora. To zupełnie inna pozycja, przede wszystkim zdecydowanie bardziej praktyczna. Czytaj dalej...

Kolejna moda - cała Polska otwiera lokaty terminowe

Nigdy nie sądziłem, że dożyję czasów, w których hitem inwestycyjnym będą lokaty terminowe i obligacje. Być może jest to moje subiektywne odczucie, ale naprawdę boję się otwierać lodówkę, bo na etykiecie serka wiejskiego będzie reklama: "Otwórz lokatę, a otrzymasz bonus i możliwość wygrania iPhona!". Czytaj dalej...

WIDEO: Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014?

Jak inwestować na giełdzie w październiku 2014? Sprawdź teraz aktualną analizę wideo! Znajdziesz w niej podsumowanie wydarzeń rynkowych z września 2014, komentarz bieżącej sytuacji i prawdopodobny scenariusz na najbliższą przyszłość, na zagranicznych rynkach finansowych i w Polsce. Zobacz wideo...

Udostępnij