Cena kryptowaluty Bitcoin może dalej spadać. Wszystko zależy od decyzji SEC
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
20 sie 2018, 06:45

Cena kryptowaluty Bitcoin może dalej spadać. Wszystko zależy od decyzji SEC

Bitcoin balansuje na granicy przebicia 6 tys. USD. Skąd takie spadki? Chodzi o złożenie do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosku o zatwierdzenie ETF na Bitcoin. SEC przełożył podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie dopiero na 30 września. Od tego może zależeć, czy kurs Bitcoin pójdzie w górę, czy w dół.

Trend spadkowy na Bitcoin

Od grudnia Bitcoin jest w wyraźnym trendzie spadkowym. W tym czasie kurs poszedł w dół o ponad 60%. Co ważniejsze, Bitcoin może stracić na wartości znacznie więcej. Decydujące będzie przekroczenie granicy 6 tys. USD. Jeśli to nastąpi, to z technicznego punktu widzenia, dalsze spadki będą bardzo prawdopodobne.
 

Wykres 1. Notowania Bitcoin (ostatni rok)

Wykres 1. Notowania Bitcoin (ostatni rok)


Pod tym względem, Bitcoin przypomina wiele innych baniek spekulacyjnych z przeszłości np. krach na indeksie NASDAQ z 2000 r., czy pęknięcie bańki budowlanej z 2008 roku o czym pisaliśmy poniżej.

Zobacz także: Bitcoin w przededniu prawdziwego krachu. Cena może spaść jeszcze o 70%

Kurs Bitcoin zależy od decyzji SEC

Do SEC po raz kolejny został złożony wniosek o zatwierdzenie ETF na Bitcoin. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd miała podjąć decyzję 8 sierpnia. Jednak SEC dzień wcześniej poinformował, że rozstrzygnięcie wniosku przełoży na 30 września.

Ten komunikat nie pozostał bez wpływu na notowania Bitcoin, który w ciągu następnych kilkunastu godzin poszedł w dół o kilkanaście procent. Cena Bitcoina balansowała w okolicach 6 tys. USD.

Wniosek do SEC o zatwierdzenie ETF na Bitcoin złożyła firma inwestycyjna VanEck, razem ze spółką SolidX. W założeniu wnioskodawców ETF na Bitcoin ma ułatwić inwestowanie na rynku kryptowalut przede wszystkim dużym graczom. Inwestorzy instytucjonalni nie będą zmuszeni kupować Bitcoina bezpośrednio z rynku, co ma ograniczyć ryzyko inwestycji. Dodatkowo ETF na Bitcoin ma ustabilizować także duże wahania i zmienność notowań wirtualnych walut, które są cechą charakterystyczną rynku kryptowalut.

W tej chwili wydaje się, że właśnie od decyzji SEC zależy, czy notowania Bitcoin pójdą w górę, czy w dół. Wszystko okaże się 30 września. Eksperci wskazują jednak, że szanse na zatwierdzenie ETF na Bitcoin są małe.

ETF na Bitcoin mało prawdopodobny

Nie tylko firma VanEck składała wniosek do SEC o zarejestrowanie ETF na Bitcoin. Takie same próby w przeszłości podjęli też Cameron and Tyler Winklevoss, założyciele giełdy kryptowalut Gemini. Jednym z głównych powodów odrzucenia wniosków, które podawał SEC, była bardzo duża zmienność występująca na rynku kryptowalut.

Brian Kelly, założyciel i szef firmy inwestycyjnej BKCM LLC, jasno wskazał, że w tym roku nie spodziewa się zatwierdzenia ETF na Bitcoin. Według niego pozytywnej decyzji SEC w tej sprawię możemy się spodziewać najwcześniej w lutym 2019 r. Na Twitterze zdanie Kelly’ego podziela także Joseph Young, redaktor NewsBTC i analityk rynku kryptowalut.
 


Canaccord Genuity, największy bank inwestycyjny w Kanadzie, również uważa, że ETF na Bitcoin będzie zatwierdzony przez SEC prawdopodobnie w przyszłym roku albo najpóźniej w marcu 2019.

Obroty na giełdach Bitcoin coraz niższe

Decyzja SEC z pewnością nie pozostanie bez wpływu na obroty na rynku kryptowalut. Już teraz wolumen obrotów na Bitcoin od szczytu notowań w grudniu spadł o ponad 91%. Liczba transakcji dziennych również istotnie zmalała. Widać, że zainteresowanie kryptowalutami wyraźnie spada.

Jeśli więc SEC nie zatwierdzi wniosku o ETF na Bitcoin, to może to oznaczać dla całego rynku kryptowalut nie lada problemy.

Wszystko wyjaśni się już 30 września. Według ekspertów szanse na pozytywną decyzję SEC w sprawie ETF na Bitcoin są niewielkie. Jednak każdy inwestor, posiadający Bitcoina lub inną kryptowalutę, musi sam ostatecznie rozważyć, ich ewentualną sprzedaż.

Zobacz także: Spada zainteresowanie Bitcoinem i kryptowalutami. Obroty na giełdach poszły w dół od szczytu o 91%

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.