Spada zainteresowanie Bitcoinem i kryptowalutami. Obroty na giełdach w dół o 91%
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
07 sie 2018, 07:03

Spada zainteresowanie Bitcoinem i kryptowalutami. Obroty na giełdach poszły w dół od szczytu o 91%

Rynek kryptowalut nie cieszy się już tak dużą popularnością jak jesienią 2017 r. Kurs Bitcoina od grudnia zeszłego roku spadł o 65%. Wraz z nim zmniejszył się także wolumen obrotów na Bitcoin. Uwaga, uwaga o… ponad 91%, czyli jeszcze więcej niż spadł kurs od szczytu! Co więcej, użytkownicy Google coraz rzadziej w wyszukiwarkę wpisują hasło Bitcoin.

Rynek kryptowalut zdominowany przez Bitcoina

Najważniejszy na rynku kryptowalut jest Bitcoin. Przynajmniej jeśli chodzi o udział w rynku. Jego kapitalizacja jest ponad dwa razy większa od drugiej najpopularniejszej waluty – Ethereum. Dlatego Bitcoina można traktować jak papierek lakmusowy rynku kryptowalut. Gdy spada zainteresowanie Bitcoinem, to na popularności traci także cały rynek.
 

1. Udział Bitcoin w rynku kryptowalut (ostatnie 12 miesięcy)

wykres 1

Obrót na Bitcoin drastycznie spada

Liczba transakcji na największych giełdach handlujących Bitcoinem spada w dramatycznym tempie. Wolumen obrotów na Bitcoin od grudnia zeszłego roku zmniejszył się już o ponad 91%. W szczycie notowań obrót na Bitcoin wynosił ponad 5 mld USD, a teraz tylko ok. 444 mln. Widać więc, że inwestorzy tracą zainteresowanie kryptowalutą Satoshi Nakamoto.
 

2. Całkowita wartość wolumenu handlu na głównych giełdach bitcoin w USD (ostatnie 12 miesięcy)

wykres 2


Ponadto w ogóle coraz mniej osób przeprowadza transakcje na Bitcoin. Liczba potwierdzonych transakcji na Bitcoin od grudnia spadła z 490 tys. dziennie do 172 tys. Żeby pojąć o jak nieistotnej liczbie mówimy warto zestawić to z liczbą transakcji kartami. Tylko w Polsce w pierwszym kwartale 2018 roku według NBP było realizowane dziennie 13,5 mln transakcji.
 

3. Liczba dziennych transakcji potwierdzonych Bitcoin (ostatnie 12 miesięcy)

wykres 3

Kurs Bitcoin leci w dół

Notowania Bitcoin znajdują się obecnie w wyraźnym trendzie spadkowym. Od grudnia zeszłego roku stracił na wartości ponad 65%. Istnieje też ryzyko, że po przełamaniu poziomu 6 tys. USD, kurs zaliczy kolejne spadki.
 

4. Notowania Bitcoin (ostatnie 12 miesięcy)

BTCUSD

Zobacz także: Bitcoin w przededniu prawdziwego krachu. Cena może spaść jeszcze o 70%

Coraz mniej osób wpisuje w Google słowo Bitcoin

Zainteresowanie Bitcoinem stracił także zwykły Kowalski. Google Trends jasno pokazuje, że wraz ze spadkiem kursu użytkownicy Google coraz rzadziej w wyszukiwarkę wpisują hasło Bitcoin.

Przypominamy, że przez ostatnie miesiące Bitcoin cieszył się większą popularnością w Google niż gwiazda młodego pokolenia, Justin Bieber. Pisaliśmy o tym tutaj. Teraz piosenkarz w Google Trends powoli znów dorównuje Bitcoinowi.
 

5. Wyszukiwania w Google Trends (ostatnie 2 lata)

google trends


Spadł także ruch na stronie najpopularniejszej polskiej giełdy handlu kryptowalutami – Bitbay. Dane szacunkowe z serwisu SimilarWeb wskazują, że Bitbay odwiedza teraz prawie trzy razy mniej użytkowników niż jeszcze 6 miesięcy temu.
 

6. Ruch użytkowników na stronie Bitbay (ostatnie 6 miesięcy)

Bitbay ruch


Przed inwestowaniem w Bitcoina ostrzega coraz więcej autorytetów ze świata finansów. Na rynku nie brakuje opinii, że to nic innego jak kolejna w historii bańka spekulacyjna przed którą zresztą większość przestrzegała. Do tego grona zalicza się znany ekonomista i laureat Nagrody Nobla, Robert Shiller. Sceptyczne podejście do Bitcoina ma również Warren Buffet i Richard Thaler. Dlatego inwestorzy powinni mieć się cały czas na baczności. Takie spadki na kursie nie muszą wcale oznaczać przeceny. Wręcz odwrotnie, to może być pierwszy sygnał ostrzegawczy przed pęknięciem bańki.

Źródła wykresów: 1. coinmarketcap.com; 2. blockchain.com; 3. blockchain.com; 4. stooq.pl; 5. trends.google.pl; 6. similarweb.com

Zobacz także: Warren Buffett o kryptowalucie Bitcoin: nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost