Kryptowaluty mają wartość fundamentalną i na ich cenę wpływa coś więcej niż tylko popyt spekulacyjny – twierdzą naukowcy z University of Miami
Kryptowaluty nie są aktywem czysto spekulacyjnym, mają pewną wewnętrzną wartość – przekonują naukowcy z University of Miami.
Wycena spółki zależy zazwyczaj od wielu czynników, zwanych fundamentami. Chodzi o stopę dywidendy, wskaźniki takie jak EBITDA, ROE, ROA, zadłużenie czy zysk netto, a także kwestie niepoliczalne, jak kondycja konkurentów czy perspektywy dla branży.
A od czego zależy wycena kryptowalut? Niektórzy twierdzą, że tylko i wyłącznie od widzimisię tłumu zainteresowanego ich zakupem. Czyli od popytu spekulacyjnego.
Jednak kilku naukowców z University of Miami przekonuje, że jest inaczej.
Kryptowaluty mają wartość fundamentalną
Wartość fundamentalna kryptowalut ma wpływ na ich wycenę. A na tę wartość fundamentalną składają się głównie moc obliczeniowa wydatkowana na tworzenie blockchain oraz adopcja blockchain w realnym świecie – wskazują w artykule „Do Fundamentals Drive Cryptocurrency Prices?” naukowcy z University of Miami (Siddharth M. Bhambhwani, Stefanos Delikouras oraz George M. Korniotis).
Badacze skupili się na głównych walutach wirtualnych: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Monero, Dash. Odkryli, że w długim terminie istnieje ścisła korelacja między ilością energii przeznaczonej na „kopanie” tych kryptowalut oraz adopcją tych rozwiązań w realnym świecie, a ich kursami. Wystarczy zerknąć na wykresy poniżej.
1. Kurs Bitcoina i Ethereum a moc wydatkowana na rozwój sieci
2. Kurs Bitcoina i Ethereum a adopcja sieci
Zobacz także: Bitcoin jest nadal blisko trzy razy droższy, niż na początku 2017 roku – Bartosz Grejner z Cinkciarz.pl
Liczba aktywnych kont w sieci BTC rośnie, tak jak liczba negatywnych tweetów o BTC
Co ciekawe, w ostatnich dniach kilka znanych osobistości stwierdziło, że widzi wyraźne sygnały ponownego wzrostu zainteresowania kryptowalutami, co może wróżyć powrót do tendencji wzrostowej. Brian Kelly, założyciel firmy BKCM, wskazał, że rośnie liczba aktywnych adresów w sieci Bitcoin. Twórca Twittera Jack Dorsey przyznał, że inwestuje regularnie po 10 000 USD co tydzień w Bitcoina, bo spodziewa się dynamicznych wzrostów w długim terminie.
3. Liczba aktywnych adresów w sieci Bitcoin (linia przerywana) na tle kursu BTC/USD (linia ciągła)
Znany kryptotrader Jacob Canfield wskazał, że obecnie na kanale twitterowym CNBC Fast Money większość „ćwierknięć” o Bitcoinie jest negatywna („niedźwiedzia”). Odwrotnie było podczas historycznego szczytu – wtedy większość tweetów była „bycza”. Według Canfielda, może to sugerować nadejście odwrócenia trendu ze spadkowego na wzrostowy.
4. Kanał twitterowy CNBC Fast Money jako wskaźnik kontrariański dla BTC/USD
Źródło wykresów: 1., 2. „Do Fundamentals Drive Cryptocurrency Prices?”, 3. Bitinfocharts.com, 4. Jacob Canfield
Zobacz także: Teorie spiskowe na temat Bitcoin. Są tacy, którzy wierzą, że jest dziełem FBI, Obcych, a nawet Szatana