Cena kryptowaluty Bitcoin znowu rośnie. Wraca nadzieja na pierwszy ETF oparty na BTC.
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 kwi 2019, 07:14

Bitcoin znowu drożeje. Wraca nadzieja na pierwszy ETF oparty na BTC

Cena kryptowaluty Bitcoin znów rośnie. Stało się tak po tym, jak Bitcoin Mama sugerowała, że zbliża się moment w którym amerykański nadzór SEC wyda zgodę na pierwszy Bitcoin ETF?

W trakcie ostatnich 7 sesji Bitcoin podrożał o 34%. Tak dobrego czasu nie miał od lipca ubiegłego roku! Niektóre specjalistyczne portale przyznają, że nie do końca wiadomo skąd tak duży popyt na Bitcoina.
 

Notowania BTC/USD - 3 miesiące

BTCUSD

Zobacz także: Kryptowaluty mają wartość fundamentalną i na ich cenę wpływa coś więcej niż tylko popyt spekulacyjny – twierdzą naukowcy z University of Miami

Bitcoin Mama obiecuje kolejną dyskusję na temat kryptowalut w łonie SEC

Żeby było jasne. Nikt na dobrą sprawę nie zna powodów powrotu Bitcoina do formy. Ale chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że być może wreszcie amerykański nadzór SEC wyda zgodę na fundusz inwestycyjny ETF oparty na bitcoin. Zasugerowała to komisarz SEC Hester Peirce, która może pochwalić się ksywą Bitcoin Mama. Wypowiedziała się ona ostatnio 26 marca podczas Blockchain Digital Asset Forum, co zostało odtworzone w najnowszym odcinku podcastu UnChained.

- W SEC obecnie wielu specjalistów z różnych wydziałów pracuje nad kwestiami związanymi z kryptowalutami, poznaje ten rynek i produkty. Są zgłaszane pewne wątpliwości i uwagi, ale z drugiej strony fragmenty tego rynku są naprawdę stabilne i nieźle funkcjonują, a spready są małe. Generalnie wydaje mi się, że wszystko zmierza w kierunku liberalizacji podejścia do kryptowalut. W najbliższym czasie prawdopodobnie w SEC znów odbędzie się wewnętrzna dyskusja na temat ETF-ów opartych o Bitcoina. Nie mówię tutaj o tym, że jest blisko zaakceptowania jakiegoś wniosku, ale raczej że jest blisko dyskusji opartej na faktach, na twardych rynkowych danych, które wcale nie stawiają kryptowalut na straconej pozycji – powiedziała komisarz SEC Hester Peirce.

Zobacz także: Bitcoin to bydlęce odchody, które powinny być spalone żywym ogniem – uważa naukowiec informatyk z Berkeley

SEC boi się, że manipulacje na BTC zaszkodzą posiadaczom jednostek ETF-a

Hester Peirce zwana jest Bitcoin Mama odkąd wstawiła się za projektem ETF-a opartego na BTC autorstwa braci Winklevoss. A dokładniej: nie zgodziła się z decyzją innych komisarzy SEC co do nie wydania zgody na funkcjonowanie tego funduszu. „Wydaje mi się, że nadzór powiedział: nie jesteśmy pewni, czy to będzie dobre dla inwestorów. Ja też tego nie wiem, ale myślę, że to inwestorzy powinni zdecydować” - stwierdziła w rozmowie z Laurą Shin prowadzącą podcast UnChained. Peirce podkreśla, że jest mnóstwo innych produktów i rynków, które nie są bezpieczne dla inwestorów, a mimo to one funkcjonują.

ETF braci Winklevoss (a dokładnie: Winklevoss Bitcoin Trust) to był projekt, który został zgłoszony w połowie 2016 roku, a odrzucony 10 marca 2017 roku, jako pierwszy tego typu. Kolejny - SolidX Bitcoin Trust ETF – został „uziemiony” przez SEC ledwie dwa tygodnie później.

W lipcu 2018 roku SEC odrzuciła kolejny wniosek braci Winklevoss. To właśnie do tej decyzji zdanie odrębne zgłosiła Hester Peirce. W sierpniu amerykański nadzór „dał kosza” kolejnym 9 projektom (m.in. takich firm inwestycyjnych, jak Direxion, ProShares czy GraniteShares). Na początku tego roku SEC odrzuciła wniosek o uruchomienie VanEck/SolidX Bitcoin ETF.

Za każdym razem odrzucając wnioski o ETF-a opartego o Bitcoina SEC wskazywała, że jest to aktywo łatwo podatne na manipulację. Jednak ostatnio nie tylko Bitcoin Mama, ale także inni komisarze nadzoru sugerują, że jest coraz bliżej „odwilży”. Np. w lutym tego roku komisarz Robert J. Jackson Jr. powiedział: „Wierzę, że ktoś kiedyś w końcu spełni nasze wymagania odnośnie tego produktu [ETF-a opartego o BTC]. Tak uważam, taką mam nadzieję”.

Chyba coś jest na rzeczy, skoro komisarze SEC zaczynają mówić liberalnie o kryptowalutach. Wewnątrz nadzoru amerykańskiego zachodzi zapewne powolna ewolucja w postrzeganiu Bitcoina i innych kryptowalut. Niewątpliwie wydanie zgody na pierwszego ETF-a bazującego na BTC to byłoby duże wydarzenie, wspierające kryptowaluty i obroty na Bitcoinie. Kto wie, być może dojdzie do tego jeszcze w tym roku?

Źródło wykresu: coinmarketcap.com

Zobacz także: Teorie spiskowe na temat Bitcoin. Są tacy, którzy wierzą, że jest dziełem FBI, Obcych, a nawet Szatana

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.