Bitcoin to NIE jest nowy pieniądz – twierdzą ekonomiści Fed
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 cze 2020, 06:30

Bitcoin to NIE jest nowy pieniądz – twierdzą definitywnie ekonomiści z Fed

Bitcoin nie jest nowym rodzajem pieniądza, jest nowatorskim mechanizmem płatności – uważają ekonomiści Fed z Nowego Jorku.

„Bitcoin, i generalnie kryptowaluty, są postrzegane jako nowy rodzaj pieniądza. To nieporozumienie” – twierdzą ekonomiści z nowojorskiego Fed w analizie „Bitcoin Is Not a New Type of Money”.

„Bitcoin nie jest nowym rodzajem pieniądza, jest nowatorskim mechanizmem płatności”

Zdaniem autorów analizy – a są nimi Michael Lee i Antoine Martin – bitcoin może pełnić rolę środka płatniczego, ale nie jest nowym rodzajem pieniądza. „Należy odróżniać pieniądz jako aktywo, które podlega wymianie od mechanizmu płatności, czyli metody lub procesu w ramach którego pieniądz jest transferowany. Jeśli to zrobimy, dojdziemy do wniosku, że mechanizmy płatności, takie jak bitcoin, istnieją od stuleci. Oczywiście, bitcoin daje unikalną możliwość transferu wartości w drogą elektroniczną, bez udziału zaufanej trzeciej strony. Jednakże bitcoin nie jest nowym rodzajem pieniądza, jest nowatorskim mechanizmem płatności” – twierdzą ekonomiści z Fed.

Michael Lee i Antoine Martin podkreślają, że kryptowaluty często są postrzegane jak pieniądze – i to jest podejście błędne. A zastosowali je chociażby autorzy „2018 Annual Economic Report” opublikowanego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) czy Tobias Adrian i Tommaso Mancini-Griffoli z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
 

Kurs BTC/USD na tle średniej opłaty transakcyjnej

btc opłata

Źródło: bitinfocharts.com

Zobacz także: W czasie koronakrachu kryptowaluty były postrzegane jak bezpieczna przystań

W którym kierunku powinien rozwijać się bitcoin?

By udowodnić, że bitcoin nie jest nowym rodzajem pieniądza, ekonomiści z Fed podzielili pieniądz na 3 kategorie: pieniądz papierowy (fiat money), pieniądz oparty na surowcach oraz pieniądz oparty na zaufaniu. Ten pierwszy to de facto bezwartościowe obiekty, którymi strony posługują się w nadziei, że będą akceptowane. Tutaj idealnym przykładem, według nich, jest lokalna waluta Ithaca Hours stosowana w miejscowości Ithaca w USA. Pieniądz oparty na surowcach to po prostu pieniądz z nich wykonany. „Złote monety mają wartość choćby dlatego, że można je przetopić i surowiec użyć w innych celach” – podkreślają Michael Lee i Antoine Martin. Pieniądz oparty na zaufaniu – za nim stoi gwarancja instytucjonalna.

„Mechanizmy wymiany również mogą być podzielone na 3 kategorie: transfer fizyczny, transfer elektroniczny z udziałem zaufanej trzeciej strony, transfer elektroniczny bez zaufanej trzeciej strony. Pierwszy rodzaj transferu to po prostu transfer którego dokonuje się wymieniając gotówkę za towar czy usługę. Transfer elektroniczny z udziałem zaufanej trzeciej strony – do tej kategorii należy gros płatności elektronicznych, które mają dziś miejsce (a także jednostki funduszy czy depozyty). Trzecia kategoria obejmuje systemy zdecentralizowane, czyli kryptowaluty” – stwierdzili ekonomiści z nowojorskiego Fed.
 

Rodzaje pieniądza i mechanizmów płatności wg Fed

rodzaje pieniądza

Źródło: Fed
 

Michael Lee i Antoine Martin twierdzą więc, że bitcoin to tylko innowacyjny mechanizm płatności. „Historia uczy co jest dobrym pieniądzem i co jest dobrym mechanizmem płatności. Te lekcje powinny pomóc kryptowalutom wyewoluować tak, by były coraz bardziej przydatne. Jednak aby mogły one pójść we właściwą stronę, trzeba mieć świadomość z których lekcji trzeba czerpać wiedzę” – podsumowali naukowcy z nowojorskiego Fed.

Czy zgadzacie się z nimi? Bitcoin to nie pieniądz, a „jedynie” innowacyjny mechanizm płatności?

Zobacz także: Zakurzony coach bycia bogatym Robert Kiyosaki wieszczy koniec dolara i radzi kupować złoto, srebro i bitcoina

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.