Sprawdzamy ilość bitcoinów i ile BTC można jeszcze wykopać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 sty 2021, 06:30

Sprawdzamy ile jest bitcoinów, ile można jeszcze wykopać oraz ile będzie w obrocie

Mniej więcej 90% bitcoinów z 21 mln już wydobyto, czyli około 10% czeka na wykopanie. Jednak realnie rzecz biorąc podaż BTC może być ograniczona do około… 14,5 mln monet.

Wielką zaletą bitcoina, wedle jego zwolenników, jest ograniczona podaż. Sieć została tak zaprojektowana przez tajemniczego Satoshiego Nakamoto, iż nigdy ma nie być więcej, niż 21 mln BTC. Co ciekawe, zdecydowaną większość bitcoinów już wykopano, a wydobycie pozostałych 10% ma potrwać aż do… 2140 roku.

Do wykopania pozostało około 2,4 mln BTC

Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią, której wielkość jest matematycznie ograniczona. Podaż bitcoinów jest stała i wynosi 21 mln BTC. Jest to główna przewaga bitcoina nad walutami papierowymi (fiat money) – twierdzą jego zwolennicy. Pieniędzy drukowanych przez banki centralne może być bowiem nieograniczona ilość, a bitcoin ze swojej natury ma ograniczoną podaż.

Obecnie 10 minut zajmuje produkcja 1 bloku w sieci bitcoin, co zostaje nagrodzone 6.250 BTC. Dziennie wydobywa się około 900 BTC. W kwietniu 2024 roku odbędzie się kolejny halving i nagroda spadnie o połowę, do 3.125 BTC.

Do tej pory wykopano około 18,6 mln BTC (88,57% z 21 mln BTC). To oznacza, że do wykopania pozostało około 2,4 mln BTC, a powinno to zająć aż 119 lat. Rok 2140 to w tej chwili prognozowany rok wykopania ostatniego BTC.

Wedle obliczeń ekspertów, około 90% bitcoinów już wykopano. Większość z nich krąży po rynku, ale spora część (około 4 mln) została zagubiona lub ukradziona (około 2 mln). Na przykład aż 744 000 BTC przepadło po upadku giełdy Mt. Gox (choć ostatnio pojawiła się informacja, że ich właściciele w końcu odzyskają monety). To oznacza, że tak naprawdę „na rynku” w obrocie jest dostępnych obecnie około 14,5 mln BTC.
 

Stopa inflacji BTC (linia pomarańczowa, skala lewa) na tle bazy monetarnej sieci (linia niebieska, skala prawa)

inflacja btc

Źródło: bitcoinblockhalf.com

Zobacz także: Prognozy dla bitcoina na 2021 rok są szalenie optymistyczne. Cena BTC może mocno wzrosnąć

Zagubione bitcoiny

Niektórzy eksperci wskazują, że podaż bitcoina na przestrzeni jego historii jego trwania będzie zdecydowanie niższa, niż 21 mln. Wedle obliczeń firmy Cane Island Alternative Advisors, dziennie gubionych jest około 1 500 BTC, co oznacza, że w sumie w całej historii sieci w obrocie będzie ledwie około 14 mln BTC.

Jak to możliwe? Wielu ludzi po prostu zapomina haseł do swoich rachunków, bo zakładali je lata temu. Ostatnio głośno było o pochodzącym z Niemiec, a żyjącym w San Francisco programiście Stefanie Thomasie, który zapomniał hasła do swojego rachunku na giełdzie cryptos, na którym ma 7002 BTC o wartości około 258 mln USD. Zostały mu jeszcze 2 szanse na wpisanie poprawnego hasła (8 już wypróbował)…

To dlatego mówi się w środowisku zwolenników cryptos coraz częściej o „regule 1337”. Chodzi o to, że szacunki – zakładające utrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu ceny bitcoina - mówią, iż posiadanie 0,1337 BTC powinno za 10 lat sprawić, iż wejdzie się do elity finansowej świata.

Warto także pamiętać, że wedle Bitcoin Rich List tylko 101 adresów ma 14% obecnej podaży BTC o wartości około 90 mld USD, a kolejne 30% podaży znajduje się na kontach „dużych rekinów” (które zawierają od 1 000-10 000 BTC). Aż 50% rachunków zawiera mniej, niż 0.001 BTC.

Podsumowując, obecnie w obiegu jest około 14,5 mln BTC, a użytkowników sieci jest około 137 mln, co oznacza, że przypada około 0.10 BTC na osobę. Do wykopania pozostało około 2,4 mln BTC, a powinno to zająć aż 119 lat. To oznacza, że podaż monet dla nowych inwestorów / użytkowników detalicznych sieci bitcoin jest w gruncie rzeczy bardzo ograniczona.

Zobacz także: Uber staje się Amazonem usług, a jego akcje są już notowane na historycznych maksimach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.