Cena Ethereum w USD najwyższa w historii. Czy ETH może konkurować z BTC?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 sty 2021, 07:10

Ethereum w USD wyszło na historyczne maksimum. Czy ETH ma szansę konkurować z BTC?

Czy ETH ma jakieś przewagi nad BTC? Jak zachowa się w tym roku kurs kryptowaluty eter, która jest „paliwem” dla platformy ethereum?

19 stycznia kryptowaluta Ethereum (ETH) wyceniana w USD pobiła historyczne maksimum cenowe ze stycznia 2018 roku. Od dołka bessy z grudnia 2018 roku (która przeceniła ją o 94%) urosła na wartości aż o 1 620%.
 

Cena Ethereum w USD - ostatnie 3 lata

Ethereum Cena

ETH jest drugą kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji (150 mld USD), po bitcoinie (644 mld USD). Co to jest ethereum i czy może konkurować z bitcoinem?
 

TOP 5 kryptowalut pod względem kapitalizacji (w USD)

cap

Źródło: coinmarketcap.com

Co to jest ethereum?

Niektórzy nazywają ethereum „bitcoinem 2.0”. Inni uważają nawet, że jest bardziej uniwersalna i kiedyś prześcignie pod względem popularności starszego kuzyna. Historia ethereum sięga 2013 roku, a twórcą jest znany w krypto-świecie programista Vitalik Buterin.

Trzeba zacząć od tego, że ethereum to przede wszystkim rozbudowana platforma deweloperska, używająca technologii blockchain. Jest ona przeznaczona i wykorzystywana głównie do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (które nie mogą zostać zamknięte czy ocenzurowane) oraz zawierania inteligentnych kontraktów (umów pod postacią kodu, których nie można usunąć, chyba że twórca określi tego warunek) – tak ją zaprojektował Vitalik Buterin. Szukając obrazowego porównania, jest ona trochę jak komputer osobisty PC, który jest zainstalowany na setkach tysięcy innych komputerów (czyli nie ma właściciela, jest zdecentralizowany). Ta platforma posiada także własną kryptowalutę (tokeny) eter, która jest dla niej swego rodzaju paliwem (a jej wydobywanie odbywa się przy użyciu algorytmu proof-of-work, jak w przypadku bitcoina).

Jak działają smart kontrakty na ethereum? Uruchamiane są poprzez transakcje, a każdy węzeł w sieci uruchamia kod umowy i zapisuje dane wyjściowe używając Ethereum Virtual Machine – silnika, który potem przekształca kontrakty w instrukcje dla komputera.

Ethereum ruszyło operacyjnie na rynku w lipcu 2015 roku. Tzw. white paper dla ETH można przeczytać TUTAJ.

Czym ethereum różni się od bitcoina?

Czym ethereum różni się od bitcoina? W czym ETH jest lepsze od BTC? Ethereum, podobnie jak bitcoin, korzysta z technologii blockchain, wykorzystując zmodyfikowaną wersję algorytmu Dagger-Hashimoto (tymczasem BTC korzysta z algorytmu sha256). Transakcje w sieci ETH zawierane są szybciej (bo bloki są wydobywane o wiele szybciej, niż w sieci bitcoin). Poza tym sieć ETH daje więcej możliwości w zakresie wykorzystywania jej w rozwiązaniach biznesowych (tworzenie zdecentralizowanych aplikacji i zawieranie smart-kontraktów).

Co ciekawe, ethereum posiada zmienną wielkość bloku, która jest ustalana przez klientów (górników), tymczasem w sieci bitcoin jest ona stała. Przez to w sieci BTC górnicy pobierają wysokie prowizje za dodanie transakcji do bloku, a w sieci ETH te prowizje są o wiele niższe.

Z drugiej strony, BTC ma pewne przewagi nad ETH. Podaż bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów. W przypadku ethereum emisja eteru jest ograniczona do 18 milionów rocznie, czyli 25% wstępnie założonej podaży (a więc absolutna emisja jest stała, ale inflacja względna maleje z każdym rokiem). Obecnie podaż ETH wynosi 114 mln, a ma wynieść maksymalnie 151 mln, choć w świecie cryptos padają oskarżenia pod adresem Buterina, że jest „inflacyjnym technokratą” i że w przyszłości zapewne będzie chciał zwiększyć podaż eteru (istnieje technicznie taka możliwość).

Inną przewagą bitcoina nad ETH jest… prosta konstrukcja. Otóż bitcoin to tak naprawdę niezbyt złożony system, który celowo zachowuje nieelastyczność, aby priorytetowo traktować bezpieczeństwo w swojej warstwie podstawowej. Język smart-kontraktów w bitcoinach jest niezwykle ograniczony, co jest zaletą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji.

Jednakże prostota bitcoina powoduje, że nie jest on dobrą siecią transakcyjną w wymiarze użytkowym. „W mojej opinii, największą przewagę daje ethereum możliwość tworzenia smart kontraktów, które czynią tę platformę o wiele bardziej wartościową, aniżeli jakakolwiek inna kryptowaluta” – powiedział swego czasu inwestor Gil Penchina, partner w Ridge Ventures.

Zobacz także: W USA trwa wysyp IPO. Wyceny spółek technologicznych rosną jak szalone, to przypomina 1999 rok – ostrzegają eksperci

Jakie są prognozy dla ETH?

Ethereum jest więc nie tylko drugą pod względem popularności kryptowalutą, ale też sprawnym ekosystemem informatycznym, który umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Wielu analityków wskazuje, że dzięki takim platformom, jak ETH, będą się pojawiały kolejne rewolucyjne innowacje zmieniające życie i biznes.

Joey Krug, oficer inwestycyjny w Pantera Capital zwrócił ostatnio uwagę, że rok 2021 może być przełomowy dla ETH z uwagi na: pojawienie się kontraktów futures na tę kryptowalutę, na rozwój DeFi oraz na niedowartościowanie ethereum względem bitcoina.

Kurs ETH/BTC – 3 lata

ethbtc

Źródło: barchart.com

Konsensus analityków, liczony przez serwis longforecast.com, mówi, że pod koniec 2021 roku możemy zobaczyć kurs ETH/USD na poziomie około 3 000 USD. To daje potencjał do 100-procentowego wzrostu z obecnego poziomu.

eth P

Dla ciekawskich, chcących wiedzieć więcej na temat ethereum, polecamy artykuł edukacyjny na łamach Binance Academy.

Zobacz także: Prognozy dla bitcoina na 2021 rok są szalenie optymistyczne. Cena BTC może mocno wzrosnąć

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.