Inflacja, a BTC - czy Bitcoin przed nią chroni?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 mar 2021, 06:45

Czy bitcoin chroni przed inflacją i od czego to zależy

Bitcoin chroni całkiem dobrze przez inflacją w Europie czy w Japonii, ale w USA nie – wynika z badań naukowców.

Istnieje asymetryczna relacja między inflacją a aktywem alternatywnym, jakim jest bitcoin – czytamy w artykule naukowym „Bitcoin vs Inflation: Can Bitcoin Be a Macro Hedge? Evidence From a Quantile-on-Quantile Model”. Autorami badania są Roman Matkovskyy oraz Akanksha Jalan z Department of Finance and Accounting, Rennes School of Business.

Nie ma skutecznej ochrony przed inflacją

Matkovskyy i Jalan przeanalizowali zachowanie ceny BTC na tle inflacji na różnych rynkach, w różnych krajach, poczynając od USA, strefy euro, przez Wielką Brytanię, po Japonię. Analizowali zachowanie kryptowaluty pod kątem ochrony kapitału przez inflacją. „Od dekad inwestorzy szukają ochrony przez jednym z największych rodzajów ryzyka makro – inflacją. To, czy jakieś aktywo chroni przed inflacją – akcje, złoto, nieruchomości, obligacje – zależy zazwyczaj od okresu oraz kraju, nie ma uniwersalnej reguły, uniwersalnej ochrony przed utratą wartości pieniądza, czyli wzrostem cen” – stwierdzają autorzy cytowanego badania.

Wskazują, że badania pokazują, iż akcje nie są dobrą ochroną przed inflacją, albo że nie są nią w ogóle. Co więcej, to samo można powiedzieć o złocie, obligacjach czy nieruchomościach. Dlatego spojrzeli na bitcoina – relatywnie nowe aktywo inwestycyjne.

Na początku stwierdzili, że BTC jest słabo skorelowany z innymi aktywami, więc może być dość atrakcyjnym uzupełnieniem portfela każdego inwestora. Z drugiej strony, liczne badania pokazują, że bitcoin nie jest dobrym zabezpieczeniem przed wzrostem ryzyka politycznego (geopolitycznego).

Zobacz także: Bitcoin nie wyprze złota jako bezpiecznej przystani – zapewnia Ronald-Peter Stoeferle z firmy Incrementum

Gdzie i kiedy BTC chroni przed inflacją

Następnie przeszli do analizy bitcoina jako zabezpieczenia przed inflacją. Wykorzystali do tego dane z giełdy Kraken od początku 2015 roku do połowy 2019 roku. Dane o inflacji pochodziły z Eurostatu.

Okazało się, że relacja między zachowaniem kursu BTC a stopą inflacji jest zależna od wielu czynników, m.in. od tempa wzrostu inflacji, rynku, oraz stanu w jakim znajduje się rynek BTC (rynek byka czy rynek niedźwiedzia).

Ostatecznie okazało się, że BTC może służyć jako zabezpieczenie przez inflacją w strefie euro, Wielkiej Brytanii i Japonii. „Szczególnie na tych dwóch wymienionych na końcu rynkach BTC może służyć jako swoista bezpieczna przystań, chroniąca kapitał przed utratą wartości w okresie podwyższonej inflacji. Tymczasem w USA, jak się okazuje, BTC nie spisuje się dobrze jako ochrona przed inflacją” – stwierdzili Matkovskyy i Jalan.

Według badaczy, w Europie i Azji bitcoin zachowuje się podczas inflacji podobnie do akcji spółek z sektora energetycznego czy przemysłowego. Natomiast w USA podczas podwyższonej inflacji zachowuje się tak źle, że można myśleć o jego szortowaniu w takich okresach.
 

Relacja notowań BTC do inflacji CPI realizowanej (po lewej) i nieoczekiwanej (po prawej)

btc cpi

Źródło: Matkovskyy i Jalan (2021)

Zobacz także: Amazon Polska oficjalnie rozpoczął działalność w naszym kraju. Na razie bez fajerwerków, więc akcje Allegro drożeją

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost