Bitcoin może stać się nielegalny – ostrzega Ray Dalio. A George Soros inwestuje w BTC pośrednio
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 mar 2021, 07:00

Bitcoin może stać się nielegalny – ostrzega Ray Dalio. A George Soros inwestuje w BTC pośrednio

Władze USA mogą zdelegalizować bitcoina, jak kiedyś złoto – ostrzega Ray Dalio. Tymczasem George Soros kupił udziały w funduszu NYDIG inwestującym w kryptowaluty.

Ostatnie sesje przyniosły odbicie na kursie bitcoina. Wydaje się, że zamierza on kontynuować trend wzrostowy. Tymczasem znany inwestor Ray Dalio ostrzega, że BTC może zostać zdelegalizowany, jak złoto w latach 30-tych XX wieku.

Notowania BTC/USD – 90 dni

Notowania BTCUSD

Źródło: CoinGecko

Bitcoina można zdelegalizować jak złoto

Bitcoin może stać się nielegalny, jak złoto w latach 30-tych XX wieku – ostrzegł znany inwestor Ray Dalio w trakcie rozmowy z serwisem Yahoo Finance. „Każde państwo chce mieć monopol na kontrolę podaży pieniądza. Żadne nie chce, by narodowa waluta miała mocną konkurencję. Uważam to za wielce prawdopodobne, że zobaczymy w USA delegalizację bitcoina, tak jak zobaczyliśmy przed niemal wiekiem delegalizację złota” – stwierdził Dalio.

Przypomnijmy, że 5 kwietnia 1933 prezydent Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelt wydał rozporządzenie wykonawcze 6102, zakazujące obywatelom USA gromadzenia złota pod różną postacią (monet, sztabek, certyfikatów). Obywatele mieli obowiązek na wymianę kruszcu na dolary po kursie 20,67 USD za uncję trojańską. Złamanie rozporządzenia groziło karą w wysokości 10 000 USD. Na jego mocy skonfiskowano około 3,9 mln uncji - 20% złota będącego w obiegu w marcu 1933 roku. Ograniczenia w posiadaniu złota na terytorium USA funkcjonowało aż do 31 grudnia 1974 roku (aż prezydent Gerald Ford podpisał prawo legalizujące prywatne posiadanie złotych monet, sztabek oraz certyfikatów). To oznacza, że w kraju uchodzącym za oazę wolności przez ponad 40 lat nie można było spokojnie posiadać złota.

Według Dalio, kroki wykonywane w tej chwili przez władze Indii, które chcą zakazać handlu kryptowalutami, mogą ośmielić inne rządy do przyjęcia podobnej postawy. „Władze mogą technicznie ograniczyć obrót kryptowalutami. Mogą wyśledzić, kto je kupował. Nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli władze państw bardzo będą chciały, ograniczą handel cryptos i będzie trudno się przed tym obronić” – stwierdził Dalio.

Przypomnijmy, że kilka dni temu szef Fed Jerome Powell powiedział, że bitcoin przypomina bardziej złoto, niż dolara. “Bitcoin jest mało użytecznym złotem cyfrowym. Nie ma żadnej podstawy, na której się opiera” – stwierdził Powell.

Rozporządzenie wykonawcze 6102 prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta

Rozporządzenie wykonawcze

Źródło: Wikipedia

Zobacz także: Największy margin call w historii może zachwiać rynkiem finansowym

George Soros zainwestował w BTC poprzez NYDIG

Tymczasem trend polegający na dołączaniu się kolejnych wielkich inwestorów do grona zwolenników BTC jest kontynuowany. Firma NYDIG pozyskała 200 mln USD kapitału od takich inwestorów, jak m.in. Stone Ridge Holdings Group, Morgan Stanley, New York Life, MassMutual oraz Soros Fund Management – ten ostatni fundusz to wehikuł inwestycyjny George’a Sorosa.

„Ci, którzy wzięli udział w tej rundzie finansowania to nie tylko inwestorzy, to nasi partnerzy znani nam od lat. Będziemy z nimi pracować nad strategicznymi inicjatywami powiązanymi z bitcoinem” – powiedział Robert Gutmann, współzałożyciel i szef NYDIG. Jest to firma, poprzez którą wielcy gracze instytucjonalni inwestują w BTC. Obecnie ma ona w zarządzaniu już około 25 mld USD.

Zobacz także: Wyniki finansowe Quercus TFI za 2020 rok oraz plany rozwoju [Webinar z Sebastianem Buczkiem, Prezesem Zarządu]

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.