Skład rezerw Tether nie wywołał zachwytu ekspertów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 maj 2021, 11:25

Zaskakujący skład rezerw kryptowaluty Tether. Pojawiają się znaki zapytania

Ponad 65% rezerw stablecoina USDT znajduje się w bliżej niezidentyfikowanych „papierach komercyjnych”. To nie wywołuje zachwytu analityków.

Stablecoin Tether powstał w 2014 roku. Jest to kryptowaluta powiązana na sztywno z kursem USD. Wykorzystywana jest przez wielu kryptomaniaków jako „schronienie” na okres kryptowalutowej bessy, pozwalające nie wychodzić do fiat’ów (walut narodowych). Dopiero kilka dni temu poznaliśmy skład jej rezerw.

Skład rezerw Tether ujawniony

Okazuje się, że pod koniec marca Tether trzymał 76% swoich rezerw w gotówce i jej ekwiwalentach, a resztę m.in. w obligacjach, metalach szlachetnych i bitcoinach. Jednakże w gotówce znajdowało się ledwie niecałe 4% rezerw, a aż 65,4% w bliżej nieokreślonych „papierach komercyjnych” – być może chodzi o fundusze pieniężne lub obligacje korporacyjne. 24,4% rezerw znajdowało się na depozytach bankowych. „Skupianie swojej uwagi na tym, że mamy ledwie 4% rezerw w gotówce jest błędem. To nie oznacza, że nie mamy płynności” – stwierdził sekretarz generalny Tether, Stuart Hoegner.

Skład rezerw USDT (stan na koniec I kw. 2021)

Skład rezerw USDTŹródło: Tether

Kapitalizacja USDT wynosi około 58,2 mld USD. W ostatnich kwartałach wzrosła znacznie liczba inwestorów używających Tether, poszedł w górę także wolumen obrotów. W związku z tym amerykańskie władze wymusiły na firmie Tether publikację raportu o rezerwach.

Wartość rynkowa USDT (mld USD)

Wartość rynkowa USDTŹródło: CoinMarketCap

Zobacz także: Coinbase niedługo zaoferuje Dogecoina, wyniki giełdy za I kwartał lekko rozczarowały

Analitycy pełni obaw o stabilność USDT

Eksperci zareagowali bardzo sceptycznie na ujawniony skład rezerw USDT oraz na formę, w jakiej to zrobiono. „Te rezerwy Tether wyglądają bardzo niepewnie. Tajemnicze papiery komercyjne, które stanowią ich większość, są wielką niewiadomą. Nie znamy ratingów emitentów tych papierów. Tymczasem nawet firmy międzynarodowe, emitujące dług, mogą być w różnorakiej kondycji” – zwróciła uwagę Francine McKenna, profesor finansów z American University’s Kogod School of Business, była publicystka The Dig Newsletter.

Dr Efi Pylarinou z firmy Efi Pylarinou Advisory zwróciła uwagę, że raport nie został podpisany przez firmę audytorską z TOP 4. „Wydaje się, że w podobny sposób swoje rezerwy chciał ułożyć Facebook przy uruchamianiu kryptowaluty Libra. Ale to jest zła droga, bo prowadzi do tego, że trafia się na celownik nadzoru i można podpaść” – stwierdziła.

Profesor informatyki Jorge Stolfi stwierdził na Twitterze, że raport Tethera dowodzi tego, że stablecoin tak naprawdę nie jest poparty solidnymi rezerwami. „Czyli USDT jest drukowane bez zabezpieczenia” – zaalarmował.

A Piotr Misiurek, jeden z najbardziej znanych polskich ekspertów od cryptos, zapytał: „Większość pokrycia Tetheru to bliżej nieokreślony talon na balon?”. Pozostawmy to pytanie otwartym.

Najbardziej złowieszczo zabrzmiał Financial Times, zacytowany przez zwolennika złota Franka Giustrę. „Stablecoiny stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność kryptowalut. Jeśli stablecoiny się przewrócą, cała przestrzeń kryptowalut przeżyje wielki krach” – napisali publicyści tej szacownej gazety.

Zobacz także: Tesla wycofała się z płacenia bitcoinem za samochody. Kryptowaluty mocno w dół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.