Bitcoin kontra złoto, czyli debata Anthony Scaramucci kontra Peter Schiff
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sie 2021, 08:00

Bitcoin kontra złoto, czyli debata Anthony Scaramucci kontra Peter Schiff

Zarówno złoto, jak i bitcoin mają swoje unikalne cechy, ale bitcoin nie jest użyteczny, jest na razie tylko aktywem spekulacyjnym – wynika z debaty Anthony Scaramucci kontra Peter Schiff.

Bitcoin to jest rewolucyjny wynalazek, który pozwala na przechowywanie i przesyłanie kapitału w nowatorski sposób, w dodatku ma ograniczoną podaż – powiedział Anthony Scaramucci, współzałożyciel SkyBridge Capital, podczas debaty z Peterem Schiffem w ramach podcastu Intelligence Squared.

Anthony Scaramucci to współzałożyciel SkyBridge Capital (która ma 10 mld USD w zarządzaniu), były szef komunikacji Białego Domu, autor kilku książek (m.in. „The Little Book of Hedge Funds” czy “Goodbye Gordon Gekko”).

Peter Schiff to znany fan złota, ekonomista, założyciel firmy Euro Pacific Capital. Jest prezesem firmy dystrybuującej metale szlachetne Schiff Gold oraz prowadzącym podcast The Peter Schiff Show.

Czy bitcoin to cyfrowe złoto

Anthony Scaramucci dokonał odważnego stwierdzenia, rozpoczynając debatę: „Złoto jest z nami 5 tys. lat jako środek przechowywania wartości, ale to nie oznacza, że będzie w ten sposób nam dalej służyło. Bitcoin to jest rewolucyjny wynalazek, który pozwala na przechowywanie i przesyłanie kapitału w nowatorski sposób, w dodatku ma ograniczoną podaż. On ma wiele cech, których nie ma złoto, nie mówiąc już o papierowych pieniądzach, które są drukowane na wielką skalę” – stwierdził Scaramucci.

Peter Schiff odparł: „Bitcoin nie ma nic wspólnego ze złotem, bo nie jest substancją, nie ma fizycznej postaci. Bitcoin nie ma żadnej cechy, którą posiada złoto. On jest kreowany na złoto 2.0, na cyfrowe złoto, ale to tak naprawdę jest błędne porównanie. Zgadzam się z tym, że następuje ewolucja pieniądza, ale uważam, że bitcoin nigdy nie będzie pieniądzem ani bezpieczną przystanią. Złoto kiedyś świetnie pełniło funkcję pieniądza, a teraz jest przede wszystkim użytecznym metalem oraz środkiem przechowywania wartości, bo ma postać fizyczną. Złoto w czasie nie traci swoich zalet, to właśnie dlatego przechowuje wartość. Bo możemy wziąć monety sprzed 1 000 lat, przetopić je i wykorzystać do wykonania czegoś innego. Nie wiem natomiast, czy bitcoin będzie istniał za 1 000 lat, wiem natomiast, że panuje bitcoinowa mania”.

Scaramucci odpowiedział, że bitcoin ma wartość, gdyż jest siecią monetarną, którą można wyceniać według prawa Metcalfe’a. „Bitcoina używa obecnie ponad 100 mln ludzi a sądzę, że za 5 lat będzie go miał 1 mld ludzi. Czemu tak się dzieje? Bo ludzie widzą, co władze robią z pieniądzem, że go psują. Bitcoin powinien dynamicznie zyskiwać na wartości, bo na świecie mamy 49 mln milionerów, czyli nie mamy nawet po jednym bitcoinie dla każdego milionera” – podkreślił współzałożyciel SkyBridge Capital.

Wycena BTC wg prawa Metcalfe’a

price to metcalfe

network metcalfe value

Źródło: Cane Island Digital Research

Zobacz także: Bitcoin rośnie szósty tydzień z rzędu, odrabia straty z majowego krachu

Schiff: bitcoin musi stać się użyteczny, by jakoś usprawiedliwić swoją wycenę

Zdaniem Schiffa, główny problem bitcoina polega na tym, że trzeba w niego uwierzyć, że ma wartość. „Czyli tak naprawdę bitcoin działa na tej samej zasadzie, co waluty papierowe, on potrzebuje zaufania społecznego. Zwracam uwagę, że w ciągu kilku lat powstało kilka tysięcy innych kryptowalut i teraz powstaje pytanie, czy któraś z nich nie okaże się lepsza od bitcoina? Tymczasem złoto zawsze będzie złotem, nie będzie miało konkurencji, bo wiemy jakie metale istnieją na Ziemi. Wiem, że wszystko się digitalizuje, ale jednak ludzie nie mają cyfrowych domów i samochodów, więc to nie jest tak, że da się zdigitalizować wszystko. Według mnie, nie da się zdigitalizować złota, czyli najlepszej bezpiecznej przystani” – stwierdził prezes Schiff Gold.

W opinii Scaramucciego, należy respektować złoto i jego historię, ale „software zjada świat”. „Sieć Bitcoin rozwija się w wielkim tempie. Dopiero co miała 30 mln użytkowników, teraz ma 125 mln użytkowników. Dojdziemy do momentu, w którym nie będzie można nie mieć cząstki bitcoina” – stwierdził.

Schiff odpowiedział: „Owszem, digitalizacja postępuje, ale nie będzie nigdy cyfrowego złota. Złoto to metal, nie da się go ubrać w cyfrową formę. Złoto ma swój unikalny status właśnie dlatego, że jako metal łączy w sobie wiele unikalnych cech, niczego podobnego do złota nie ma i nie będzie” – stwierdził Schiff. „Tymczasem bitcoin to cyfrowe aktywo, które udaje złoto, a tak naprawdę jest aktywem spekulacyjnym. Wydaje mi się, że wiele grubych ryb weszło w bitcoina w przedziale cenowym 100-1000 USD i teraz starają się stosować znany mechanizm pump and dump. To dlatego wielu znanych fanów bitcoina chce przekonać płotki, by nigdy nie sprzedawały bitcoina, by miały diamentowe ręce” – dodał.

Schiff przyznał, że mógł zarobić sporo na bitcoinie, a tego nie zrobił, bo już od dawna widzi na nim bańkę. „Pomyliłem się co do tego, że cena bitcoina może dalej rosnąć. Jednak uważam, że nie mylę się co do fundamentów bitcoina. On ma tak naprawdę bardzo słabe fundamenty. Wielu ludzi kupuje bitcoina teraz po wysokiej cenie, zobaczymy jaka ona będzie za kilka lat, ale nie wróżę sukcesu” – stwierdził.

Założyciel Euro Pacific Capital powiedział, że zmieni swoje nastawienie do bitcoina, gdy zobaczy, że on funkcjonuje jako pieniądz. „Jeśli zobaczę wielkie transakcje dokonywanie w BTC, wypłaty dokonywane w BTC, to zapewne zmienię zdanie. Bitcoin musi stać się użyteczny, by udowodnić swoją wycenę” – podkreślił fan złota. Zaznaczył także, że całe dotychczasowe życie bitcoina upłynęło w okresie boomu i hossy na giełdzie, napędzanej tanim pieniądzem. Według Schiffa, bitcoin musi przejść okres bessy, wysokiej inflacji, dopiero po tym będzie można powiedzieć więcej o jego trwałości jako aktywa inwestycyjnego czy pieniądza.

Schiff ostrzegł przed CBDC. Jego zdaniem, cyfrowe waluty banków centralnych nie są zagrożeniem dla wartości złota, czy nawet bitcoina. „To jest jednak poważne zagrożenie dla naszych wolności osobistych i politycznych i ekonomicznych. Bo CBDC dadzą rządom wiele informacji o działaniach obywateli, a informacje można na różny sposób wykorzystać” – ostrzegł Schiff.

Zobacz także: Twórca Ethereum Vitalik Buterin znów jest miliarderem, a ETH rośnie od miesiąca szybciej, niż bitcoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.