Kryptowaluty i Bitcoin mogą zostać w pełni zalegalizowane w USA, a Chiny ich całkowicie zakazują
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
05 paź 2021, 12:23

Wojna o Bitcoin. Kryptowaluty mogą otrzymać zielone światło od USA, Chiny ich zakazują

Pozytywny ton szefa FED Jerome Powella ostro kontrastuje z tonem Gary'ego Genslera, przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), który od miesięcy mówi twardo o kryptowalutach.

Szef SEC Gary Gensler wielokrotnie powtarzał, że wiele z oferowanych lub sprzedawanych tokenów kwalifikowałyby się jako papiery wartościowe dla celów regulacyjnych i powinny być nadzorowane przez SEC. Gensler wskazał również, że platformy handlu automatycznego, takie jak Uniswap, powinny zostać objęte kontrolą SEC.

Prawo musi się dostosować do rozwoju technologii

Chiny ostrzegły obywateli w zeszłym tygodniu, aby nie handlowali lub nie dokonywali transakcji w walutach cyfrowych - zasadniczo zakazując transakcji handlowych w kryptowalutach w Chinach kontynentalnych. Kryzys zadłużenia Evergrande również wywołał obawy o efekty uboczne na rynkach kryptowalut.

grafika-fb-1

Zobacz także: Górnicza hossa trwa. Rosną ceny węgla i akcje spółek z ekspozycją na ten sektor

Co więcej, międzynarodowe organizacje finansowe ostrzegają, że kryptowaluty stanowią ryzyko dla stabilności finansowej. „W miarę jak aktywa kryptowalutowe nabierają rozpędu, organy regulacyjne muszą się wzmocnić" – poinformował w piątkowym briefie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wiele platform kryptowalutowych „nie ma silnych praktyk operacyjnych, zarządzania i ryzyka", powiedział MFW.

„Upowszechnienie transakcji kryptowalut może zmniejszyć zdolność banków centralnych do skutecznego wdrażania polityki pieniężnej" - dodał MFW. Podkreślił również wpływ wydobycia kryptowalut na środowisko naturalne w zakresie emisji dwutlenku węgla i wskazał, że stablecoiny mogą mieć „efekt domina w systemie finansowym", jeśli emitenci będą musieli sprzedawać rezerwy zastępcze w gotówce, aby sprostać fali żądań wykupu.

Niemniej jednak wydaje się, że uwagi Powella wywołały rajd. Bitcoin wzrósł o 9% do 47 000 USD przy wolumenie 39,3 mld USD w ciągu ostatnich 24 godzin, według CoinMarketCap. Obecnie powrócił do poziomów z połowy września, po tym jak w zeszłym tygodniu spadł do około 40 000 USD. I odbił się gwałtownie od najniższych poziomów z połowy lipca w okolicach 29 800 USD.

Bitcoin „zdecydowanie wyłamał się" z zakresu handlu pomiędzy 39 700 a 45 000 USD w ciągu ostatniego tygodnia, według firmy Fundstrat zajmującej się badaniem kryptowalut. Ponad 35 milionów krótkich pozycji futures zostało zlikwidowanych, gdy cena wzrosła, twierdzi firma. Ta dynamika mogła przyczynić się do wzrostu popytu, ponieważ handlowcy pokrywali swoje pozycje, kupując monety lub instrumenty pochodne.

„Regulacje pozytywnie wpłyną na kryptowaluty”

Przewodniczący SEC Gary Gensler uważa, że regulacja rynku kryptowalut wpłynie pozytywnie na ten rynek. W ostatnim wywiadzie na konferencji Code Conference w Beverly Hills nie określił dokładnie planów regulacji, ale dał sygnał, że instytucja dąży do tego. Gensler sądzi, że jeśli platformy i firmy poddadzą się regulacji, to zyskają biznesowo. Na tej samej konferencji Elon Musk odniósł się konfrontacyjnie do słów Genslera.

Preet Bharera jest byłym prokuratorem, który nadzorował sprawy najgłośniejszych spraw dotyczących Wall Street (jak na przykład sprawa piramidy finansowej Bernarda Madoffa). Doprowadził do oskarżenia ponad 100 osób z Wall Street za inside trading, nadzorował śledztwo w sprawach korupcyjnych praktyk Fundacji Clintonów. Po zakończeniu kariery, jako prokurator, zaczął przesłuchiwać gości w swoim podcaście. Na konferencji rozmawiał z przewodniczącym amerykańskiego odpowiednika komisji nadzoru finansowego.

Bharara wielokrotnie pytał Genslera o jego poglądy na temat kryptowalut - i Gensler nie pozostawił żadnych wątpliwości, że jego zdaniem tworzenie, handel i pożyczanie kryptowalut podlega istniejącym definicjom obrotu papierami wartościowymi.

Według Genslera, handel kryptowalutami w rzeczywistości może skorzystać na przejrzystych regulacjach. Przewodniczący wykorzystał analogię do tego jak powstawała branża motoryzacyjna, która w naturalnym rytmie rozwoju potrzebowała regulacji, takich jak latarnie uliczne, znaków drogowych oraz policjantów. Piłka nożna i koszykówka, jego zdaniem, nie odniosłyby sukcesu na dłuższą metę bez sędziów i zasad.

Gensler w wywiadzie powiedział, że to podobne do struktury rynku akcji, aby wszyscy inwestorzy mieli takie same szanse. „Nie możemy przyjąć za pewnik, że amerykański rynek akcji zawsze będzie uważany za najbardziej efektywny oraz płynny. Musimy być realistami, a technologia się zmienia i my również musimy aktualizować prawo”.

Zobacz także: Chiny borykają się z brakiem węgla! Kryzys energetyczny na świecie trwa, czy grozi Polsce?

Regulacje mogę spowolnić rozwój rynku krypto

W trakcie tej samej konferencji, Elon Musk odpowiadał na pytania felietonistki New York Times, Kary Swisher, czy rząd Stanów Zjednoczonych powinien być zaangażowany w regulację rynku kryptowalut. „Powinni nic nie robić. Nie jest możliwe, jak sądzę, zatrzymać rozwój tego rynku, ale rząd może skutecznie spowolnić rozwój”. Musk jest znany ze swojego poparcia dla rynku kryptowalut co podkreśla na swoim Twitterze. „Nie jestem ekspertem, ale myślę, że istnieje pewna wartość w krypto, jednak nie nazwałbym tego rewolucją”.

Tesla na początku tego roku zakupiła Bitcoiny o wartości 1,5 mld USD. Wartość tych monet wzrosła do około 2,5 mld USD, by potem spaść podczas majowego krachu. Jednak Tesla nie sprzedała BTC. Zdecentralizowana natura kryptowalut może być wyzwaniem dla chińskiego rządu, zasugerował Elon Musk.

Komentarze Powella mogą odzwierciedlać fakt, że firmy finansowe coraz bardziej zagłębiają się w kryptowaluty, co utrudnia organom regulacyjnym zakazanie lub ograniczenie transakcji. Visa, na przykład, poinformowała w czwartek, że opracowuje „Uniwersalny kanał płatności", aby jedna kryptowaluta mogła być natychmiast zamieniona na inną lub wymieniona na walutę emitowaną przez bank centralny. „Pomyśl o tym jako o uniwersalnym adapterze wśród blockchainów, pozwalając bankom centralnym, firmom i konsumentom na bezproblemową wymianę wartości, bez względu na czynnik formalny waluty" - mówi Visa.

Wiele tokenów opartych na blockchainie istnieje obecnie w cyfrowym świecie, choć giełdy i aplikacje DeFi rozwijają technologię, aby łatwiej wymieniać tokeny między blockchainami.

Powell wyjaśnił również w czwartek, że nie widzi cyfrowej waluty banku centralnego, znanej jako CBDC, zastępującej kryptowaluty, choć mogłyby one pełnić pewne podobne funkcje - powiedział.

Wkrótce możemy usłyszeć znacznie więcej od FEDu na temat cyfrowych walut. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni bank centralny wyda bardzo oczekiwany raport, w którym przedstawi swoje poglądy na temat CBDC i innych cyfrowych formatów pieniędzy. Kryptowaluty prawdopodobnie również będą częścią tej dyskusji.

Zobacz także: Elon Musk gratuluje rekordu! Tesla dostarczyła 70% więcej samochodów niż w zeszłym roku o tej porze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.