Bezpieczeństwo giełd kryptowalutowych stanęło pod znakiem zapytania
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 maj 2022, 10:18

Bezpieczeństwo giełd kryptowalutowych stanęło pod znakiem zapytania

Giełda Coinbase zszokowała niedawno deklaracją, że w przypadku jej upadłości monety klientów mogą zostać utracone jako część firmy w postępowaniu upadłościowym.

Eksperci nie mają wątpliwości – klienci giełd kryptowalutowych nie mogą się czuć bezpiecznie, trzymając monety na kontach. Powinni wyprowadzać monety na tzw. hard wallet, czyli zewnętrzne dyski i nośniki.

Giełdy cryptos nie tak bezpieczne, jak się wydawało

Komunikat Coinbase Global wywołał wielkie poruszenie wśród inwestorów kryptowalutowych. Notowana na Wall Street giełda ujawniła ryzyko, że jej klienci mogą być uważani za niezabezpieczonych wierzycieli w ewentualnym postępowaniu upadłościowym. Może to oznaczać, że nie odzyskają swoich funduszy, jeśli w ogóle nie zostaną spłaceni starsi wierzyciele.

Dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong zapewnił na Twitterze, że firmie nie groziło ryzyko bankructwa i że ujawnienie nastąpiło w odpowiedzi na przepisy SEC. Ujawnienie nastąpiło, ponieważ kwestia nie została przetestowana w sądzie i „jest możliwe, choć mało prawdopodobne, że sąd zdecyduje o rozważeniu aktywów klientów jako części firmy w postępowaniu upadłościowym” – napisał Armstrong.

Warto wskazać, że portal Barron's zapytał wielu innych giełd kryptowalutowych, czy te uważają, że ich klienci są narażeni na to samo ryzyko, co klienci Coinbase. Rzecznicy FTX US i Gemini odmówili komentarza, podobnie jak rzecznicy Binance.US i Kraken.

Rzecznik Robinhood Markets odpowiedział, że firma poinformowała SEC w czasie swojej pierwszej oferty publicznej, że wierzy, iż kryptowaluty przechowywane na jej platformie są własnością klienta i nie powinny stać się własnością Robinhood w upadłości. „Ten pogląd nie został jednak przetestowany w sądzie, więc istnieje pewne ryzyko, które dotyczyłoby kryptowalut przechowywanych na dowolnej platformie” – powiedział rzecznik.

To stawia konta giełd cryptos w wyraźnie gorszej pozycji, niż rachunki maklerów giełdowych. „Problem polega na tym, że – w przeciwieństwie do rachunków maklerskich, gdzie brokerzy są zobowiązani do segregowania aktywów klientów – niektóre platformy handlu kryptowalutami łączą fundusze od wielu klientów” - tłumaczy Tyler Gellasch, który kieruje Healthy Markets Association, a wcześniej pracował w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). „Nie sądzę, aby detaliczny konsument miał pewność, że jego giełda kryptowalutowa przechowuje aktywa, chyba że otrzyma bardzo konkretne okazanie” - mówi Gellasch.

W przypadku tradycyjnych papierów wartościowych od brokerów wymaga się oddzielnego przechowywania aktywów klientów, aby w przypadku ich bankructwa, aktywa można było łatwo przenieść w inne miejsce. Jeśli akcje klientów zaginęły z powodu oszustwa lub kradzieży, większość rachunków zawiera ubezpieczenie, które zastępuje papiery wartościowe do limitu 500 000 USD.

„W tej chwili nie ma łatwego sposobu, aby klienci mogli określić charakter i zakres ryzyka bankructwa platformy handlu kryptowalutami” – uważa profesor Cornell Law School Dan Awrey. „Klienci giełd takich jak Coinbase powinni założyć, że bankructwo platformy naraziłoby ich na znaczne opóźnienia w odzyskaniu środków, a kwoty odzyskane mogą wynosić tylko centy za dolara” - ostrzegł.

Zobacz także: Kryptowalutowy krach uderza w MicroStrategy, Elona Muska i Salwador, oraz w majątki kryptowalutowych biznesmanów

Jak trzymać kryptowaluty poza giełdami

Co więc powinni robić klienci Coinbase i innych giełd cryptos? Mogą uniknąć trzymania swoich monet na platformie, przechowując je poza nią, w samodzielnie zabezpieczonych portfelach kryptograficznych. W takim układzie nikt nie może uzyskać dostępu do krypto bez posiadania klucza prywatnego portfela. Chodzi głównie o tzw. hard wallets, czyli różnego rodzaju dyski zewnętrzne. Wśród portfeli sprzętowych najczęściej polecane to: Ledger Nano S, Trezor One, KeepKey, Trezor T czy Ledger Nano X.

Porównanie wybranych sprzętowych portfeli kryptowalutowych

Porównanie wybranych sprzętowych portfeli kryptowalutowych

Źródło: rankingi.net

Najbezpieczniejsze natomiast wydaje się uruchomienie własnego bitcoinowego węzła (node) i połączenie go z portfelem sprzętowym. O tym jak przechowywać bitcoina i klucze do niego poza giełdami pisze m.in. bitcoinowy mentor Arman The Parman. Jego wyczerpujący temat podręcznik znajdziemy TUTAJ.

Autor inspirował się tekstem opublikowanym na łamach Barron’s.

Zobacz także: Panika na akcjach spółek powiązanych z kryptowalutami. Ich kursy spadają szybciej niż bitcoin czy Nasdaq

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.