Rynek NFT zapadł w śpiączkę, ale jeszcze nie umarł – twierdzą eksperci
W II kwartale br. średnia cena NFT zanurkowała o -75% - wynika z raportu firmy NonFungible.
NFT to tokeny niezamienne, które były rewelacją roku 2021. Były wśród aktywów cyfrowych, które zapewniały inwestorom wielkie stopy zwrotu. Jednak od listopada 2021 wiele się zmieniło. Wraz z odpływem kapitału od ryzykownych aktywów, rynek NFT obumarł. W II kwartale br. średnia cena NFT zanurkowała o -75%.
Rynek NFT obumarł w II kwartale
Ukazał się raport firmy NonFungible, który podaje dane jeżące włos na głowie zwolennikom NFT. Otóż w II kwartale 2022 wolumen obrotu na rynku NFT spadł o -25% k/k, do 8 mld USD. Liczba aktywnych portfeli zmalała o jedną trzecią, do 1,25 mln. Średnia cena sprzedawanego tokena wyniosła 798 USD, czyli była o 6% niższa, niż w I kwartale br.
Z drugiej strony, jak podkreślają autorzy raportu, zainteresowanie NFT w długim horyzoncie utrzymuje się na całkiem niezłym poziomie. Co prawda liczba wyszukań terminu „NFT” w internecie obecnie jest na znacznie niższym poziomie, niż w szczycie ze stycznia 2022, ale jest na wyższym poziomie, niż we wrześniu 2021. To oznacza, że entuzjazm opadł, ale zainteresowanie nie zniknęło – podkreślają eksperci NonFungible.
Popularność terminu „NFT” w Google
Źródło: NonFungible
Najpopularniejszą kategorią NFT są tokeny kolekcjonerskie. Drugą pozycję zajmują te wykorzystywane w gamingu. Co ciekawe, tokeny używane w Metaverse wciąż stanowią rynkową niszę.
Aktywne portfele w poszczególnych segmentach rynku NFT
Źródło: NonFungible
Zobacz także: Google i YouTube notują wzrost przychodów z reklam. To dobre spółki na czas recesji, wskazują analitycy
Średnia cena NFT spadła w II kwartale o -75%
Eksperci NonFungible wskazują, że spadek wartości kryptowalut, a dokładniej ETH, miał bezpośredni wpływ na średnią cenę NFT. „W okresie od końca kwietnia do końca czerwca Ether doświadczył spadku ceny o około 66%, co znalazło odzwierciedlenie w spadku wartości NFT o prawie 75%. Zjawisko to można tłumaczyć spekulacją oraz potrzebą traderów do znalezienia płynności na bardziej niż niestabilnym rynku” – tłumaczą.
Średnia cena NFT na tle ETH (USD)
Źródło: NonFungible
Na początku maja transakcje sprzedaży wtórnej NFT ze stratą zaczęły przeważać nad transakcjami zyskownymi – wskazują autorzy raportu. „Należy spodziewać się, że ten trend się utrzyma. To oznacza, że w III kwartale 2022 sprzedaż NFT raczej nie będzie przynosiła zysków” – ostrzegają.
Na początku tego roku na rynku NFT w skali tygodnia było aktywnych około 450 tys. portfeli, a pod koniec czerwca ledwie około 200 tys. „Aktywna społeczność została zmniejszona o 57% między styczniem a czerwcem. Liczba sprzedawców wydaje się stabilizować w okolicach 100 tys. Rynek pokazuje wskaźnik 1,32 kupującego na 1 sprzedającego, a dla porównania, na początku roku wskaźnik ten wynosił 1,60:1. Czyli mimo znacznego spadku aktywności na rynku, należy zauważyć, że liczba kupujących jest nadal wyższa, niż liczba sprzedających” – zauważają analitycy NonFungible.
Zrealizowane przychody z transakcji zyskownych i stratnych na rynku NFT
Źródło: NonFungible
Liczba portfeli, sprzedających oraz kupujących na rynku NFT
Źródło: NonFungible
Topowe projekty na rynku NFT
Źródło: NonFungible
To wszystko oznacza głęboki kryzys rynku NFT. Zarabianie na handlu tokenami niezamiennymi stało się skomplikowane, trudne. Segment produktów kolekcjonerskich jest paradoksalnie tym, w którym straty z tytułu odsprzedaży są największe. Wskaźnik odsprzedaży ze stratą tokenów gamingowych mówi o tym, że panowała na rynku NFT inwestycyjna „gorączka”, a rynek niedźwiedzia ma tendencję do zniechęcania traderów-amatorów, którzy myśleli, że w ciągu kilku dni staną się milionerami. Po tej bessie na rynku NFT zostaną tylko gracze długoterminowi.