Potężne straty MicroStrategy na BTC. CEO spółki Michael Saylor ustępuje ze stanowiska
MicroStrategy w 2Q2022 odniósł straty w wysokości 1,06 mld USD. W związku z tym dyrektor generalny (CEO) Microstrategy Michael Saylor zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska w przyszłym tygodniu i przyjmię rolę prezesa wykonawczego (executive chairman).
Według komunikatu prasowego, stanowisko CEO przejmie Phong Lee, czyli obecny prezes firmy zachowując swoje dotychczasowe obowiązki. Saylor natomiast jako prezes wykonawczy i przewodniczący rady dyrektorów skupi się na długoterminowej strategii korporacyjnej.
Zmiany w zarządzie następują po fatalnym kwartale, który przemielił spółkę, głównie przez dotychczasową sytuację na Bitcoinie. Pod koniec czerwca firma posiadała w swoim bilansie 129 699 Bitcoinów o średniej cenie zakupu 30 664 USD, czyli znacznie powyżej obecnej na poziomie 23 000 USD. W ciągu kwartału MicroStrategy stwierdziła, że spadająca wartość rynkowa Bitcoina odpowiada za około 918 mln USD strat.
Podstawowym biznesem MicroStrategy to sprzedaż oprogramowania do analityki biznesowej. W 2020 roku Saylor podjął radykalną decyzję o tym, że spółka wejdzie w Bitcoina. Dzisiaj cena akcji spółki jest głównie napędzana przez udział w kryptowalutach, których wartość rynkowa na koniec czerwca wynosiła około 2,45 mld USD.
Drugi kwartał był najtrudniejszym okresem dla Bitcoina od momentu jego powstania w 2009 roku. Ogólnoświatowa sytuacja, agresywna polityka finansowa Rezerwy Federalnej doprowadziły do upadku kilku dużych projektów kryptowalutowych oraz dramatycznego spadku cen Bitcoina. Od szczytu na poziomie około 68 000 USD w listopadzie, Bitcoin stracił prawie dwie trzecie swojej wartości.
Saylor na konferencjach broni swojej decyzji o inwestowaniu w kryptowaluty porównując się z wynikami innych konkurentów od czasu sierpnia 2020 roku, kiedy MicroStrategy rozpoczęło ścieżkę dodatkowej działalności. Argumentuje, że spółka zasadniczo prowadzi dwie odrębne działalności, gdzie wyniki obu nie wpływają na siebie choć dla akcjonariuszy bardziej liczą się bitcoinowe inwestycje.
Zobacz także: Nancy Pelosi w trakcie wizyty na Tajwanie zadeklarowała pełne wsparcie USA. Tymczasem gospodarkę Chin dotyka coraz większy kryzys
Recesja wpływa na kryptowaluty - korelacja Bitcoina i rynku akcji
Cena Bitcoina w ostatnich godzinach oscyluje wokół 23 200 USD zbliżając się do niedawnego szczytu powyżej 24 000 USD. Bitcoin nadal jest notowany na poziomie około jednej trzeciej swojego szczytu wszech czasów z listopada 2021 roku.
Zobacz także: Orlen ograniczył zużycie rosyjskiej ropy o 20% co kosztowało spółkę 3 mld zł. Grupa kontynuuje dywersyfikację dostaw do Polski
Inwestorzy monitorują piątkowy raport o zatrudnieniu w USA (publikacja w piatek o 14:30 polskiego czasu) jako kluczowy wskaźnik stanu gospodarki w czasach recesji. Ekonomiści spodziewają się, że w lipcu przybyło 258 000 miejsc pracy, ponieważ wzrost gospodarczy spowolnił w odzwierciedleniu wpływu inflacji, wyższych stóp procentowych i spowalniającej gospodarki.
Ekonomiści, Wall Street oczekują, że w lipcu przybyło 258k miejsc pracy, czyli najmniej w ciągu ostatniego roku. Oznacza to stopę bezrobocia na poziomie 3,6%.
— Szymon Machalica (@SzymonMachalic1) August 5, 2022
Czyli wyraźne spowolnienie gospodarcze, oznaki ochłodzenia. Rząd Bidena ma ciężki okres. pic.twitter.com/0kxe5VnuCm
Rynek pracy jest obecnie kluczowym wskaźnikiem w obliczu oczekiwań, że Rezerwa Federalna będzie nadal zacieśniać politykę monetarną w celu powstrzymania rozgrzanej do czerwoności inflacji, która jest najwyższa od czterech dekad.
Fed już czterokrotnie podnosił stopy w tym roku, w tym dwie duże, 75-punktowe podwyżki w czerwcu i lipcu - największe od 1994 roku - i oczekuje się, że będzie nadal podnosił stopy w tym roku do 2023 roku. Ryzyko polega na tym, że osłabienie popytu gospodarczego, choć powinno doprowadzić do opanowania inflacji, może spowodować recesję.
W ostatnim roku ekonomiści doszukują się korelacji między kryptowalutami, a innymi aktywami jak akcje w momentach publikacji ważnych danych gospodarczych. Sygnały, że gospodarka się osłabia, czyli osłabienie na rynku pracy co może wpłynąć na dalsze decyzje amerykańskiego banku centralnego. Jest to ważne dla kryptowalut, ponieważ bardziej agresywny Fed podnosi perspektywę recesji, czyli środowiska gospodarczego, które byłoby dalekie od przyjaznego dla ryzykownych zakładów, takich jak Bitcoin.
„Bitcoin służył jako beta rynku akcji przez cały 2022 rok, a teraz wyprzedaje się w trendzie wzrostowym" – napisał Dylan LeClair, analityk funduszu kryptowalutowego UTXO Managment. „Jeśli/kiedy akcje odwrócą się w następnej kolejności, spodziewaj się pożaru".