Kryptowaluty ogarnia coraz większy kryzys. Jak zabezpieczyć swój cyfrowy majątek?
Świat kryptowalut ponownie znalazł się w kryzysie. Tym razem wstrząsnął nim upadek giełdy FTX. Nie wszyscy klienci giełdy kryptowalutowej zdążyli wypłacić środki, choć wszyscy specjaliści od dawna ostrzegają - nie trzymać środków na krypto giełdzie jeśli nie jest to konieczne. O tym jak zabezpieczyć się przed utratą cyfrowego majątku opowiedział w kolejnym odcinku w kramach cyklu Kryzysowy Plecak Finansowego na kanale Finansowy Prepers, Mike Satoshi.
Zobacz także: Geograficzna dywersyfikacja, dlaczego warto pomyśleć o przeniesieniu części środków finansowych poza polski system finansowy
Do tej pory w ramach specjalnego cyklu rozmów, który wsparła Mennica Skarbowa, Saxo Bank oraz dostawcy rozwiązań finansowych związanych z kryptowalutami OKX.
Dotychczas zrealizowaliśmy następujące odcinki w ramach cyklu:
Bitcoin i Ethereum to największe i główne kryptowaluty w tym świecie. Wie o tym każdy, kto chociażby w najmniejszym stopniu chciał się zdywersyfikować dodatkowo na cyfrowe aktywa. Końcówka 2022 roku nie jest dobrym okresem dla tej branży, ale dużo inwestorów traktuje to jako okazję do zakupów. Dokładnie rok temu cena Bitcoina oscylowała na szczytach w okolic 69 tys. USD. Dzisiaj Bitcoina możemy kupić zaledwie za ułamek tej kwoty, ponieważ kurs w momencie pisania tego artykułu i publikacji rozmowy wynosi 16 500 USD. Kapitalizacja rynkowa cyfrowych aktywów skurczyła się z prawie 3 bln USD (listopad 2021) do 850 mld USD obecnie.
Zobacz także: FTX oficjalnie ogłasza bankructwo, to Enron świata kryptowalut
Kryptowalut nie wolno trzymać na giełdzie
Pierwsza kwestia w temacie kryptowalut to w jaki sposób chcemy zrealizować ich zakup - możemy wybrać opcję, że kupujemy anonimowo lub nie. To pierwsze decyzje do podjęcia, które spotyka inwestor na swojej drodze w świecie cyfrowych aktywów. Mike Satoshi tłumaczy wszystkie metody kupna gdy się już zdecydujemy na anonimowość lub jej brak.
Kolejny problem dywersyfikacji cyfrowej to jak ułożyć portfel. Oprócz Bitcoina i Ethereum mamy stablecoiny. Ekspert w programie opowiada o tym na czym polegają stablecoiny. Dowiadujemy się również o ryzyku jak wszystkie stablecoiny mają wbudowany system blacklistingu, czyli jeżeli nasze transakcje wydadzą się podejrzane to środki mogą zostać zablokowane, a smart kontrakt tej kryptowaluty nie zostanie obsłużony.
„Jedno trzeba podkreślić - my nie przechowujemy kryptowalut na portfelach. Portfel przechowuje klucz, jak klucz do sejfu" - tłumaczy Mike. Podobna analogia krypto portfela jest do karty bankomatowej. Możemy stracić kartę, ale nie tracimy środków, ponieważ one są zapisane w systemie. Natomiast hasło do klucza to zazwyczaj zbitek 12 lub 24 słów. Oprócz tego w odcinku dowiadujemy się co w przypadku różnych awarii portfela sprzętowego, konfiskaty sprzętu, odzyskiwania portfela, awaryjne hasła i wszystko co związane z bezpieczeństwem.
Cały odcinek jest instrukcją step-by-step o tym jak bezpiecznie dywersyfikować się w cyfrowej części świata finansów, który jeszcze jest nazywany „Dzikim Zachodem", bo fala regulacji dopiero nadejdzie w przyszłym roku ze strony amerykańskiego nadzoru finansowego.
Zobacz także: W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem
Materiał Partnerski