Kategoria:
Kategoria

Trzy instrumenty, które ochronią twój portfel, gdy jest kryzys finansowy

W trzecim materiale wideo, w ramach cyklu kryzysowy plecak finansowy, wraz z kanałem Finansowy Preppers poruszyliśmy temat instrumentów finansowych, które warto znać w czasie kryzysu. Pozwalają one bowiem zabezpieczyć portfel przed spadkami, chodzi głównie o fundusz ETF short, kontrakt terminowy i opcje.

Gdy gospodarkę zaczyna trawić recesja, lub zbliża się jej widmo, rynki finansowe przeżywają kryzys. Są to okresy w których na wartości traci praktycznie wszystko, zwłaszcza tradycyjne instrumenty finansowe jak akcje czy fundusze inwestycyjne. W trakcie takich okresów, korzystający wyłącznie z tradycyjnych instrumentów finansowych, mają właściwie tylko dwie opcje: zagryźć zęby i trzymać akcje oraz fundusze inwestycyjne, które kupili w trakcie dobrej koniunktury i patrzyć jak tracą na wartości lub sprzedać je i wyjść całkowicie z rynku.

W przypadku tej drugiej opcji istnieje ryzyko, że pozbędą się dobrych akcji i funduszy inwestycyjnych za późno, często w okolicy rynkowego dna. To duże ryzyko, bo tego rodzaju transakcje sprzedaży potrafią kotwiczyć inwestorów na cenie po której pozbyli się akcji i funduszy inwestycyjnych. Często utrudnia to potem odkupowanie ich po wyższej cenie, gdy koniunktura wróci i akcje zaczną rosnąć. Istnieje jednak jeszcze trzecia opcja, czyli zabezpieczanie portfela inwestycyjnego za pomocą funduszy ETF short, opcji czy kontraktów terminowych.

Geograficzna dywersyfikacja, dlaczego warto pomyśleć o przeniesieniu części środków finansowych poza polski system finansowy

Zabezpieczanie, czyli hedging portfela w trakcie kryzysu

Zabezpieczanie portfela inwestycyjnego, czyli tak zwany hedging, to trzecia możliwość w jaki sposób możemy podchodzić do swojego portfela i pieniędzy w trakcie kryzysu finansowego. Jeżeli wierzymy w posiadane akcje i fundusze inwestycyjne bo wiemy, że wyjdą one z nawałnicy rynkowej zwycięsko, możemy zamiast się ich pozbywać zabezpieczyć część lub całość naszego portfela wykorzystując instrumenty finansowe, które są do tego przeznaczone. Jeżeli okaże się, że mamy rację i nasze dobrze dobrane akcje w trakcie kryzysu finansowego stracą mniej niż rynek to odpowiednio dobrane instrumenty finansowe do zabezpieczenia portfela przyniosą nam być może nawet zysk. W przypadku gdy okaże się, że nie mieliśmy racji i kryzys poturbował również nasze akcje, wykorzystanie stworzone do tego instrumenty uratujemy wartość portfela.

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

Aby mieć możliwość realizowania tego rodzaju strategii musimy na początek zrozumieć trzy instrumenty fundusze ETF short, kontrakty terminowe i opcje. Więcej na ten temat dowiesz się z najnowszego wideo w ramach cyklu finansowy plecak finansowy, które przygotowujemy razem z kanałem Finansowy Preppers.
 

W kryzysie złoto może być lepsze niż gotówka, zwłaszcza jeżeli chcesz fizycznie uciekać z kapitałem

Fundusze ETF Short, kontrakty terminowe i opcje

Odkąd istnieją rynki finansowe powstała niezliczona liczba instrumentów, które dają możliwość zyskiwać gdy rynki tracą na wartości. Ich znajomość i odpowiedni dobór do struktury naszego portfela daje możliwość zabezpieczenia spadku jego wartości, zwłaszcza w takich trudnych okresach jakie mamy obecnie. Warto jednak zaznaczyć, że należy z nich korzystać z rozwagą, najlepiej w celu zabezpieczenia, a nie spekulacji, bo w ekstremalnych sytuacjach mogą one działać na naszą niekorzyść i przynieść więcej szkód niż korzyści.

Fundusze ETF short

Fundusze ETF typu short to stosunkowo nowy instrument, który daje możliwość zajęcia pozycji na spadki. Każdy ETF ma swoją specyfikę, ale generalnie jego atutem jest to, że nie możemy na tego rodzaju instrumencie stracić więcej niż w niego zainwestowaliśmy. Oferuje on bowiem niewielki a wielu przypadkach żaden lewar finansowy. To oczywiście jest atut, ale w przypadku strategii zabezpieczania bywa minusem, bo musimy zaangażować dużo więcej kapitału w ochronę naszego portfela.

Kontrakty terminowe

Kontraktu terminowe to najstarszy instrument finansowy, który powstał w celu zabezpieczania portfela i transakcji. Mówi się, że pierwsze kontrakty terminowe zawierano już w starożytnej Grecji. Odpowiedni dobór kontraktu terminowego, czyli instrument na jaki on opiewa i jego wartość pozwala nam tanio i w bardzo komfortowy sposób zabezpieczyć portfel. Przy rozsądnym wykorzystaniu tego rodzaju instrumentów, nie w celach spekulacyjnych tylko zabezpieczania portfela, praktycznie nie ma on żadnych minusów. Jedynym utrudnieniem jest konieczność rolowania kontraktów terminowych, odnawiania na nowej serii zanim wygasnął, jeżeli zła sytuacja rynkowa trwa dłużej i ponoszenia kosztu niekorzystnej bazy jeżeli takowa występuje.

Opcje

Opcje, to najciekawszy i zarazem najbardziej zaawansowany instrument finansowy dający możliwość zabezpieczania portfela finansowego. Kombinacja instrumentów na które mogą one opiewać, cen wykonania, terminów wygasania, rodzajów i tego czy je kupujemy czy wystawiamy stwarza nam praktycznie nieskończoną możliwość budowania strategii zabezpieczania portfela. To zdecydowanie dający największe możliwości instrument, który warto znać nie tylko w czasie kryzysu, ale i dobrych okresów rynkowych, bo może przynosić nam dodatkowe zyski jeżeli wykorzystujemy je w rozsądny sposób.

Saxo Bank uruchamia nową platformę SaxoInvestor dla inwestorów nastawionych na akcje i fundusze inwestycyjne

Materiał sponsorowany. Partnerem trzeciego odcinka cyklu kryzysowy plecak finansowy są Mennica Skarbowa i Saxo Bank

udostępnij: