Cena akcji Play ustalona na 36 zł. Redukcja zapisów nawet w transzy uprzywilejowanej | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 lip 2017, 09:07

Cena akcji Play ustalona na 36 zł. Redukcja zapisów nawet w transzy uprzywilejowanej

Drugi co do wielkości operator telekomunikacyjny, spółka Play Communications podała cenę ostateczną za jedną akcję w wysokości 36 zł . Jest ona niższa o 18% od ceny maksymalnej, ale, mimo to, możemy spodziewać się dużej redukcji wśród inwestorów indywidualnych. Spółka zaoferuje w pierwszej ofercie publicznej 121,5 mln akcji o łącznej wartości 4,38 mld zł.

Redukcja zapisów na akcje Play nawet w transzy uprzywilejowanej

Akcje Play cieszyły się bardzo dużą popularnością. W transzy indywidualnej złożono zapisy na ponad 18 mln akcji. Ostatecznie spółka przydzieliła 6,1 mln akcji w dla tej grupy inwestorów (ok 5% całej oferty). Także wśród inwestorów instytucjonalnych złożono zapisy przewyższające podaż akcji o 70%, ale przy cenie dużo niższej od maksymalnej, czyli po 34 zł za akcję (źródło PAP Biznes). Ostatecznie spółka ustaliła cenę akcji w wysokości 36 zł.

Redukcja więc dotknie, jak zwykle, tylko inwestorów indywidualnych. Ale tym razem nie wszystkich w równym stopniu. Zapisy bowiem były podzielone na dwa etapy. Inwestorzy, którzy zapisali się na akcje do dnia 7 lipca mogą liczyć na dwukrotnie więcej akcji niż ci, co złożyli dyspozycję między 8 a 12 lipca.

Spółka niestety nie podała wielkości zapisów w poszczególnych etapach, ale na pewno nie ominie ona także inwestorów, którzy złożyli zapisy w transzy uprzywilejowanej. Całościowa redukcja dla inwestorów indywidualnych wyniesie około 66%. Szczegółowe dane dotyczące poziomu nadsubskrybcji i redukcji zapisów złożonych w obu etapach zostaną przekazane po sesji rozliczeniowej na GPW 19 lipca.

Plany po debiucie

Spółka nie pozyskała środków z emisji akcji, ale przedstawiła plany po debiucie. Play oczekuje dalszego wzrostu przychodów w tempie co najmniej jednocyfrowym. Chce to osiągnąć między innymi dzięki rozwojowi własnej sieci i postawieniu na usługi mobilnego internetu. Kapitalizacja rynkowa spółki, wynikająca z ostatecznej ceny akcji, będzie wynosić 9,1 mld zł

Polska jest wspaniałym krajem, w którym można zaczynając od start-upu zbudować firmę obsługującą miliony klientów. Wejście Play na GPW jest kolejnym krokiem do wypełniania naszego zobowiązania by obsługiwać klientów na najwyższym poziomie i zapewniać atrakcyjne poziomy zwrotów naszym inwestorom.

Powiedział Jørgen Bang-Jensen, Prezes Zarządu PLAY

Oferta Play jest największą pierwszą ofertą publiczną na polskiej giełdzie nie wliczając ofert prywatyzacyjnych. Przydział oferowanych akcji ma nastąpić do 20 lipca. Według harmonogramu debiut Play na GPW może odbyć się już w czwartek 27 lipca.  

Zobacz także: Debiut Play Communications: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki?

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.