Debiut Cambridge Chocolate Technologies. Spadki, ale plany ambitne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wojciech Matusiak
10 lis 2017, 16:16

Debiut Cambridge Chocolate Technologies. Spadki, ale plany ambitne

Na NewConnect zadebiutował Cambridge Chocolate Technologies, spółka portfelowa Adiuvo Investmets. Na otwarciu handlu akcje straciły 4,71 proc. do 8,29 zł.

Wcześniej, na wiosnę, Cambridge Chocolate Technologies pozyskał od inwestorów 20 mln zł na przyspieszenie komercjalizacji głównych produktów. Cała spółka przed debiutem została wyceniona na 100 mln zł. Adiuvo Investment, które prowadzi równolegle inne projekty innowacyjne z zakresu ochrony zdrowia, zachowa nad spółką pakiet kontrolny.

Cambridge Chocolate Technologies miał w ubiegłym roku 3,5 mln zł przychodów i 3,7 mln zł straty netto.

Cambridge Chocolate zajmuje się żywnością funkcjonalną, czyli taką która, poza walorami smakowymi, pozytywnie wpływa na zdrowie. Jej flagowym produktem jest czekolada, która przeciwdziała starzeniu się skóry - Esthechoc. Parametry biochemiczne skóry poprawiają znajdujące się w niej polifenole zawarte w kakao. Spółka wprowadziła też na rynek czekoladę ReChoc, która jest wzbogacona dodatkowo rezweratrolem z czerwonego wina oraz mleczną czekoladę Fount, która zachowuje cechy zdrowotności czarnej czekolady. Wszystkie 3 produkty są już fazie monetyzacji.

- Technologie, które rozwija spółka pochodzą z Cambridge w Wielkiej Brytanii. Standardem jest, że na swoich produktach przeprowadzamy badania kliniczne, które faktycznie potwierdzają benefity zdrowotne – mówi Anna Aranowską-Bablok z zarządu Adiuvo Investments.

Zaznacza, że w spółka zakończyła już etap badawczo rozwojowy i w zeszłym kwartale przeszła do monetyzacji technologii. Obecnie koszty na badania i rozwój są już zerowane.

- Wiele elementów, które stanowiły znak zapytania do monetyzacji mamy już za sobą. Mamy zamknięty portfel, rozpoczynamy sprzedaże testowe na największych światowych rynkach poparte kampaniami sprzedażowymi. Zredukowaliśmy koszty produkcji i zabezpieczyliśmy własność intelektualną, by technologia była trudnokopiowalna - tłumaczy Aranowska-Bablok.

W tym momencie koszty produkcji czekoladek są zbliżone do kosztów produkcji zwykłej czekolady.

Spółka chce skorzystać ze światowego trendu na zdrową żywność.

- Rynek żywności i zdrowia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Pojawił się nowy klient – millenialsi, pokolenie X, wszyscy ludzie który poszukują zdrowej żywności, odrzucają cukier, gluten, pszenicę. Konsumenci są dużo bardziej świadomi i poszukujący tego co może pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie. Na to także zaczyna reagować branża spożywcza – przekonuje Aranowska-Bablok.

Szczególnie dynamicznie rośnie rynek żywności funkcjonalnej w Azji. W 2015 roku tamtejszy rynek, który głównie importuje, był wart 50 mld dolarów. Szacunki wskazują, że w kolejnych 2-3 latach ta wartość podwoi się. To ważne, bo w październiku Cambridge Chocolate ogłosiło, że dostało pierwsze zamówienie z Chin – na 30 tys. opakowań Esthechoc. Zarząd szacuje, że już w pierwszym roku sprzedaż na tym rynku osiągnie „przynajmniej kilka milionów złotych”.

Głównymi rynkami sprzedaży mają być Wielka Brytania, USA, Tajwan, Arabia Saudyjska najważniejszym motorem sprzedaży produktów działania marketingowe w internecie, przede wszystkim współpraca z blogerami i ekspertami (m.in. dermatologami) , a nie tradycyjna reklama.

Spółka zakłada docelowo, że rozwiniętą technologię sprzeda tym, którzy będą ją w stanie wypromować na cały świat.

- W tej chwili rynkowi giganci szukają małych graczy, skupują technologie, starają się częściowo przejść ze standardowej żywności w stronę zdrowia. Do tego są potrzebne badania kliniczne i technologie, które im to zapewnią. Tym właśnie zajmuje się Cambridge Chocolate Technologies - mówi Aranowska-Bablok.

Zobacz także: Cambridge Chocolate z portfela Adiuvo wejdzie z wyceną 100 mln zł na New Connect - jeszcze w tym roku 


 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.