Cena akcji Novaturas ustalona na 44,13 zł. Redukcja 40% i duża stopa dywidendy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 mar 2018, 22:30

Cena akcji Novaturas ustalona na 44,13 zł. Redukcja 40% i duża stopa dywidendy

Ostateczna cena akcji operatora turystycznego Novaturas została ustalona na 10,50 euro, czyli 44,13 zł. Spółka zaoferuje w pierwszej ofercie publicznej 27% akcji, czyli poniżej założonego w IPO poziomu maksymalnego. Zapisy złożone przez inwestorów indywidulanych zostaną zredukowane o ok. 40%. Jednocześnie, obniżona cena o 21% w stosunku do maksymalnej (56,11 zł), sprawia, że stopa dywidendy Novaturas skoczyła do atrakcyjnego poziomu 7,32%

Redukcja zapisów o ok. 40% w transzy indywidualnej

Novaturas w ofercie publicznej zaoferował tylko akcje istniejące, należące przede wszystkim do głównego akcjonariusza, funduszu private equity Enterprise. Inwestorzy mogli objąć do 3,9 mln akcji stanowiących 50% wszystkich walorów spółki.

Jednak ostatecznie oferta obejmie 2,1 mln akcji (27%), w tym dla inwestorów indywidualnych zostało przeznaczone 122 tys akcji. Zapisy złożone przez inwestorów indywidulanych zostaną zredukowane o ok. 40%.

- Bardzo się cieszę, że Novaturas wkrótce zadebiutuje na parkietach w Warszawie i Wilnie. To duży sukces – jest to pierwsza znacząca oferta publiczna akcji na Litwie od 2010 roku. Przeprowadziliśmy transakcję przy dość napiętej sytuacji na lokalnych i międzynarodowych rynkach kapitałowych. Traktujemy nasz debiut jako początek długookresowej współpracy z lokalnymi i zagranicznymi inwestorami. Jestem przekonany, że dzięki naszym dobrym osiągnięciom oraz solidnej komunikacji z rynkiem, pozyskamy w przyszłości kolejnych inwestorów, którzy będą chcieli uczestniczyć w naszym dalszym rozwoju - powiedział Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas.

Poprawa wskaźników i stopy dywidendy

Przy cenie ostatecznej wskaźnik ceny do zysku osiągną wartość 10, czyli niżej niż aktualna wartość tego wskaźnika dla podobnej spółki notowanej na GPW, Rainbow Tours (C/Z = 17). Podobnie obniżyła się wartość wskaźnika ceny do wartości księgowej. Obecna wartości C/WK wynosi 5,6, podczas gdy dla porównywanej spółki wynosi ona 6,1.

Novaturas zapowiedział wypłatę dywidendy już od tego roku kalendarzowego. Przy cenie ostatecznej stopa dywidendy wypada bardzo atrakcyjnie i wynosi 7,32%. Spółka zamierza wypłacić w 2018 roku 6 mln euro, zaś w następnych latach utrzymać wypłaty na poziomie 70-80% zysku netto.

Kapitalizacja Spółki wg ostatecznej ceny akcji w ofercie publicznej sięgnie 82,0 mln EUR (około 344,5 mln zł)

Według harmonogramu, przydział akcji w ramach oferty polskiej nastąpi do 14 marca, zaś pierwszy dzień notowań akcji został ustalony na 21 marca tego roku.

Zobacz także: Debiut Novaturas: Analiza IPO. Czy warto kupić akcje spółki?

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.