Wkrótce ruszy IPO firmy Silvair. Oto co wiemy o spółce, która planuje debiut na GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
25 cze 2018, 16:04

Wkrótce ruszy IPO firmy Silvair. Oto co wiemy o spółce, która planuje debiut na GPW

Dzisiaj KNF zatwierdził prospekt emisyjny spółki Silvair. Firma zarejestrowana w USA, która w Krakowie zatrudnia ponad 70 inżynierów, zamierza przeprowadzić debiut na rynku GPW już w lipcu. Silvair to spółka, która działa w branży Internetu Rzeczy (Internet of Things). Zamierza zrewolucjonizować ten rynek zaczynając od oświetlenia.

Konkretnie Silvair specjalizuje się w rozwijaniu i wdrażaniu inteligentnego systemu do kontroli i zarządzania oświetleniem w budynkach komercyjnych. Zaznaczamy jednak, że to nie jest firma produkująca elementy oświetlenia, ale spółka typowo software-owa.

Inteligentne oświetlenie, czyli początek rewolucji Internetu Rzeczy

Dlaczego Silvair działa akurat na rynku inteligentnego oświetlenia? Dlatego, że tutaj najszybciej następuje adopcja rewolucji związanej z Internetem Rzeczy (Internet of Things). Stworzona przez Silvair technologia jest oparta o standard Bluetooth Mesh. Dzięki niemu komponenty pochodzące od różnych producentów mogą ze sobą współpracować i tworzyć sieci urządzeń komunikujących się między sobą bezpośrednio. Tak przygotowana infrastruktura ułatwia oszczędzanie energii, zarządzanie oświetleniem, a przede wszystkim zbieranie wielu danych o urządzeniach jak i korzystania z samej przestrzeni. Ten standard może mieć jednak dużo szersze wykorzystanie. Pozwalać na komunikację między sobą nie tylko urządzeń oświetleniowych, ale docelowo również innych systemów w budynku. Oświetlenie to początek.

- Standard Bluetooth Mesh to prawdziwa rewolucja na miarę Internetu czy 3G. To standard komunikacji między urządzeniami. Wdrożony na masową skalę przez wszystkich producentów będzie pozwalał na komunikację między sobą dosłownie wszystkich rzeczy, które nas otaczają. My jako Silvair jesteśmy dostawcą oprogramowania, który tą komunikacją zarządza, optymalizuje i dostarcza dodatkowych benefitów – mówi prezes spółki Silvair Rafał Han.

Oprogramowanie Silvair, które może znaleźć się w każdym komponencie tworzącym sieć urządzeń połączonych. Tak połączone urządzenia generują duże ilości danych, które można w odpowiedni sposób analizować, a przez to zwiększać komfort użytkowników i dostarczać im nowych doświadczeń.

Zobacz także: Wezwania na akcje spółek giełdowych. Z roku na rok rośnie ich liczba

Amerykańska firma z polskimi korzeniami

Silvair prowadzi swoją działalność głównie w Stanach Zjednoczonych. Tam oferuje swoje rozwiązania i poszukuje klientów. Do tej pory spółce udało się też pozyskać na rozwój od inwestorów w sumie ponad 12 mln USD. Za Wielką Wodą prowadzona jest sprzedaż, ale w Polsce, dokładnie w Krakowie, zlokalizowane jest centrum badawczo rozwojowe i główna siedziba Silvair. Tam Polscy inżynierowie pracują nad rozwiązaniami technologicznymi firmy.
 

platform_kvis_planning.png__1100x850_q85_subsampling-2_upscale
 

Polskiej spółce udało się nawiązać współpracę z takimi firmami jak Nordic Semiconductor czy EnOcean. Pierwsza jest liderem w produkcji chipów do komunikacji bezprzewodowej, a druga światowym liderem rozwiązań energy harvesting (pozyskiwania energii z otoczenia) dla automatyki budynkowej. Firm, z którymi współpracuje Silvair jest coraz więcej. To właśnie niezależność może stanowić największą szansę dla spółki. Sprawić, że technologia Silvair będzie powszechnie wykorzystywana przez wielu różnych producentów.

- Nasza niezależność jest z jednej strony dużym wyzwaniem, a z drugiej wielką szansą na powszechne wykorzystania naszych rozwiązań. Do tej pory nawiązaliśmy współpracę z takimi gigantami rynku oświetlenia jak np. Fulham czy Murata. Docelowo dążymy do tego, aby technologia, na której bazuje nasze rozwiązanie stała się powszechnym standardem – w tym celu została stworzona – mówi Strefie Inwestorów prezes Silvair Rafał Han.

Korzyści z inteligentnego oświetlenia

Rozwiązania oferowane przez Silvair pozwalają właścicielom budynków na wprowadzenie zupełnie nowych usług z zakresu IoT dzięki pozyskanym informacjom z urządzeń w sieci. Dodatkowo poprzez inteligentne zarządzanie oświetleniem, jak np. dostosowanie poprzez ściemnianie oświetlenia biurowego do warunków świetlnych panujących na zewnątrz budynku lub włączanie ich tylko tam, gdzie faktycznie znajdują się ludzie, właściciel budynku nie tylko oszczędza pieniądze, ale przede wszystkim spełnia coraz bardziej wyśrubowane regulacje energetyczne – co w wielu krajach staje się formalnym wymogiem.
 

patform_scenario.png__1170x0_q85_subsampling-2_upscale


Dodatkowo fakt, że cała komunikacja pomiędzy urządzeniami jest bezprzewodowa i nie wymaga montażu kabli czy skomplikowanych układów sterujących, obniża też początkowe koszty jego wdrożenia. Tego rodzaju rozwiązanie jest konkurencyjne we wszelkiego rodzaju remontach starszych wieżowców, gdzie w innym przypadku konieczna jest wymiana całego okablowania. Silvair chce w USA współpracować ze specjalistycznymi firmami oferującymi montaż tego rodzaju instalacji w budynkach (tzw. ESCO – Energy Service Company)

Pierwsza tego typu spółka na GPW

Po debiucie, Silvair będzie pierwszą spółką z segmentu Internet of Things, która wejdzie na GPW. Firmą, która przez ostatnie lata stworzyła zaawansowane technologicznie rozwiązanie pozwalające w pierwszej fazie zarządzać oświetleniem w budynkach. Dopiero teraz rozpoczęła jego komercjalizację i jest w gronie liderów, którzy mogą wiele zyskać na rozpoczynającej się rewolucji.

Przed firmą nie lada wyzwanie. Spółka musi teraz przekonać polskich inwestorów, że to co robi ma sens i jest w stanie przynosić zyski. W gronie akcjonariuszy Silvair jest już Trigon TFI, który wziął udział w jednej z rund finansowania na wcześniejszym etapie działalności spółki. Jak wynika z naszych ustaleń w trakcie IPO Silvair będą oferowane tylko i wyłącznie akcje nowej emisji, a spółka rozpocznie cały proces jeszcze w czerwcu.

Zobacz także: Debiuty giełdowe 2018. Lista spółek, które mogą przeprowadzić IPO na giełdzie w drugiej połowie tego roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.