Strefa Inwestorów zacznie publikować pierwszy w Polsce Wskaźnik Koniunktury IPO | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
09 lip 2018, 17:58

Strefa Inwestorów zacznie publikować pierwszy w Polsce Wskaźnik Koniunktury IPO

Jutro na Strefie Inwestorów opublikujemy pierwszy w Polsce wskaźnik pokazujący jaka panowała koniunktura na rynku pierwszych ofert publicznych akcji. Oprócz danych za pierwsze półrocze 2018, udostępnione zostaną wartości odniesienia dla poprzednich lat. Długo zastanawialiśmy się nad tym jak w prosty i intuicyjny sposób pokazać co się dzieje na rynku IPO. Jak dużym zainteresowaniem cieszą się debiuty na giełdzie. Wydaje się, że znaleźliśmy na to prosty sposób i zaprezentujemy go w formie wskaźnika.

Czym będzie Wskaźnik Koniunktury IPO? [WKI]

Wskaźnik koniunktury IPO [WKI] będzie przedstawionym w formie interaktywnych wykresów zestawieniem danych jakie od 2012 roku zbieramy. Danych oczywiście na temat trwających na głównym rynku GPW publicznych ofert akcji. Przez ostanie lata mieliśmy okazję przyglądać się bliżej wielu ofertom publicznym akcji, które konsekwentnie opisujemy w naszym dziale debiuty i IPO.

Zobacz także: Dział IPO i debiuty w Strefie Inwestorów

Wskaźnik koniunktury będzie wyselekcjonowaną przez nas częścią zebranych danych, które naszym zdaniem najlepiej pokazują poziom koniunktury na rynku IPO i zainteresowanie debiutami ze strony inwestorów. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkich danych. Bo przez ostatnie lata zgromadziliśmy pokaźną bazę z informacjami podsumowującymi proces IPO. Mowa o takich informacjach jak czas trwania ofert, koszty jej przeprowadzenia, liczba inwestorów indywidualnych jaka w nich wzięła udział czy poziomu redukcji.
 

1 (229)


Wskaźnik koniunktury IPO w taki sam sposób ocenia spółki budowlane, gamingowe, handlowe czy przemysłowe. Pokazuje takie same wartości niezależnie od wycen rynkowych spółek, które przeprowadzają IPO, ich wskaźników rynkowych czy branży do których należą. W jasny i prosty sposób pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszyły się debiuty. Będziemy publikować trzy jego rodzaje. Ogólny wskaźnik koniunktury IPO oraz wartość w rozbiciu na oferty nowych akcji i sprzedaż istniejących.

Cykliczna publikacja wskaźnika i dalsza praca

Wstępnie planujemy publikować Wskaźnik Koniunktury IPO raz na pół roku. Jeżeli jednak rynek się ożywi i wzrośnie liczba debiutów to zwiększymy częstotliwość publikacji do jednej na kwartał. Liczymy na informację zwrotną, czy opublikowane dane są jasne i wystarczające. Do jutra.

Zobacz także: Zadziwiające zjawisko wśród spółek giełdowych po debiucie. Epidemia spadających marż po IPO

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.