Emisja akcji Legimi jest nietypowa przynajmniej z dwóch powodów
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
09 kwi 2019, 15:11

Trwa oferta publiczna Legimi – jest nietypowa przynajmniej z dwóch powodów

Do 12 kwietnia trwa oferta publiczna akcji Legimi. Spółka rozwija od 6 lat usługę abonamentową na rynku e-booków i audiobooków. Legimi zamierza zadebiutować na NewConnect jeszcze w tym roku. Trwająca oferta akcji jest nietypowa przynajmniej z dwóch powodów.

Środki na rozwój i przejęcie niemieckiego podmiotu

Legimi jest pierwszą w Polsce firmą wykorzystującą model abonamentowy na rynku e-booków i audiobooków. Wyróżnia się też nowatorską usługą naprzemiennego czytania i słuchania dostępnych książek. Posiada największą bazę tytułów na polskim rynku w kategorii beletrystyka. Od 2016 roku współpracuje też z bibliotekami. Działa na rynku nolskim i rozpoczęła też sprzedaż e-booków na rynku niemieckim.

Właśnie na dalszą ekspansję zagraniczną, w szczególności na rynek niemiecki, spółka planuje pozyskać kapitał z oferty akcji. Legimi zamierza sfinalizować przejęcie Readfy wiodącej aplikacji do czytania e-booków w modelu freemium w Niemczech. Readfy GmbH współpracuje z z 300 wydawcami i ma bazę 400 tys. zarejestrowanych użytkowników.

Drugim celem na który są pozyskiwane pieniądze jest rozwój oferty „e-czytnik za 1 PLN/1 EUR” na rynkach polskim i niemieckim oraz uruchomienie platformy Legimi 3.0, która zwiększy poziom konwersji i poprawi jakość korzystania z usług Legimi.

Ostatnim, ale równie istotnym celem emisji akcji jest zrefinansowanie kapitału obrotowego. Obecnie spółka wspomaga swój szybki wzrost zadłużeniem. Zamierza sprowadzić stosunek kapitału własnego do obcego do poziomów bardziej komfortowych dla akcjonariuszy. Legimi chce osiągnąć poziom 30% długu netto do aktywów na koniec roku. Tym samym uzyska stabilny poziom zadłużenia.

Zobacz także: "Formuła czytnik za 1 EUR oraz synchrobooki to wyróżniki, które mają przyszłość" - relacja z czatu z prezesem zarządu Legimi, Mikołajem Małaczyńskim

Nietypowa emisja akcji – bonusy dla inwestorów i limit do 1 mln euro

Akcjonariusze, którzy zapiszą się na akcje Legimi otrzymają bonusy w postaci usług oferowanych przez firmę. Jest to chyba pierwsza publiczna oferta akcji spółki wchodzącej na NewConnect, w której dodatkowo przydzielane są prezenty dla nowych akcjonariuszy. Taka praktyka została przejęta z ofert crowdfundingowych, które słyną z dodawania bonusów rzeczowych i usług dla obejmujących udziały. W przypadku oferty Legimi można otrzymać czasowy nielimitowany dostęp do e-booków i audiobooków. Przy większej ilości zakupionych akcji oferowane są też czytniki e-booków, a nawet dożywotni dostęp do całej bazy książek.

bonusy

Zobacz także: Legimi liczy na większą lojalność akcjonariuszy oferując im pakiet korzyści

Drugą nietypową rzeczą w tej emisji akcji jest jej limit. Spółka zdecydowała się na emisję do 1 mln euro. Spółka korzysta na tym, że do 1 mln Euro emisja nie wymaga publikacji prospektu emisyjnego. Tym samym formalności związane z ofertą są mniejsze. Warto jednak zaznaczyć, że dokumentów finansowych i informacji nie brakuje.

Wyniki finansowe i prognozy

W ostatnim roku Legimi odnotowało dynamiczny wzrost. Według przedstawionych danych, w ostatnim roku liczba klientów spółki wzrosła o 63%. W tej grupie wzrosła o 64% liczba stałych klientów, czyli takich, którzy płacą regularnie abonament. Przekłada się to na wzrost przychodów o 57% w porównaniu do 2017 r. To właśnie fakt istnienia stałych klientów abonamentowych pozwala spółce na stawianie bardzo konkretnych prognoz.

metryki

Legimi w prognozach zakłada dalszy wzrost przychodów średnio o 50% w dwóch następnych latach - do 16,9 mln zł w 2019 r. i do 25,4 mln zł w następnym roku. Zysk netto obecnie generowany przez spółkę wynosi 600 tys. zł i ma się zwiększyć do 1,9 mln zł w 2020 r. Prognozy nie uwzględniają dodatkowych przychodów, które pojawią się po akwizycji spółki niemieckiej. Nie uwzględniają też korzystnej dla spółki potencjalnej zmiany stawki VAT, która jeszcze nie weszła w życie.

prognoza

Niepokoić inwestorów może bardzo wysokie zadłużenie. Warto jednak dodać tutaj pewien komentarz. Spółka w dużym stopniu długiem finansuje akwizycję nowych klientów. W dużym uproszczeniu model polega na tym, że Legimi kupuje e-booki za pozyskany dług, przekazuje je za symboliczną opłatę klientom, po czym ci w długoterminowej umowie abonamentowej spłacają jego wartość. W 2018 roku zadłużenie netto wyniosło aż 65% całych aktywów. Dzięki emisji akcji spółka zamierza znacznie go zmniejszyć. Spodziewa się, że na koniec roku dług netto będzie stanowił 30% aktywów.

- Jeśli chodzi o parametr długu netto do aktywów, na koniec grudnia wyniósł on 65% a w 2017 roku 75%. Jednym z celów pozyskania środków z emisji jest właśnie sprowadzenie tego wskaźnika do rozsądnego poziomu 30% na koniec roku. Realizacja tych wskaźników bardzo mocno zależy od realizacji obecnie prowadzonej emisji akcji – wyjaśnia Andrzej Tabaka, CFO Legimi.

Wycena i przeszłość na rynku kapitałowym

Spółka Legimi w przeszłości miała już jedno podejście do rynku kapitałowego. W styczniu i marcu 2018 roku przeprowadziła publiczną ofertę akcji, która ostatecznie zakończyła się emisją około 92 tys. akcji. Warto jednak zaznaczyć, że od tamtego czasu pozycja Legimi znacznie się zmieniła. Spółka znacząco wzrosła zarówno pod względem finansowym (przychodów) jak i liczby klientów.

Spółka finansowała też rozwój z emitowanych obligacji. Na moment publikacji dokumentu informacyjnego Legimi ma 7,73 mln zł zobowiązań z tytułu wyemitowanych obligacji. Jednym z celów emisyjnych obecnej oferty akcji jest więc redukcja tego zadłużenia i utrzymanie dalszego dynamicznego wzrostu spółki. Warto zaznaczyć, że przykłady rynkowe z GPW pokazują, że model abonamentowy, przy odpowiedniej skali działalności, może być bezpiecznie finansowany długiem. Przykładem na to może być chociażby spółka telekomunikacyjna Play.

W trwającej emisji Legimi oferuje 250 000 akcji po cenie 16 zł, które stanowią 16,5% kapitału zakładowego. Przekłada się to na wycenę post money o wartości 24,1 mln zł.

Szanse i zagrożenia

Podsumowując, Legimi to spółka działająca na szybko rosnącym rynku i sama dynamicznie rośnie. Posiada sprawdzony skalowalny produkt, a specyfika oferowania usługi w abonamencie sprawia, że wraz z rosnącą skalą działalności, będzie dysponować coraz mocniejszymi przepływami pieniężnymi. Legimi wchodzi ze swoim modelem biznesowym na rynek niemiecki, poprzez przejęcie lokalnej spółki. Firma pod względem biznesowym i operacyjnym dynamicznie się rozwija.

Z zagrożeń należy wymienić wysoki poziom zadłużenia do kapitałów własnych. Termin wykupu dużej części obligacji przypada na ten rok. Stanowi to ryzyko finansowe, które może się zrealizować w przypadku braku powodzenia emisji akcji i możliwości zrolowania obligacji. Jeżeli spółce uda się przetrwać ten moment, to za rok, dwa lata firma może znaleźć się na dużo lepszej pozycji rynkowej.

Zobacz także: Legimi w całości uplasowało publiczną ofertę obligacji

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.