Spółka z NewConnect Cannabis Poland zabiera się za marihuanę i planuje pozyskać 3 mln zł
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 lip 2019, 13:04

Produkcja gier już nie jest opłacalna. Spółka z NewConnect zabiera się za marihuanę i planuje pozyskać 3 mln zł

Na NewConnect pojawiła się spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą wyrobów medycznych z marihuany wytwarzanej z konopi indyjskich. Cannabis Poland, bo tak się nazywa, ma zamiar pozyskać z rynku 3 mln zł. Jeszcze nie tak dawno spółka zajmowała się produkcją gier komputerowych i mobilnych. A to nie pierwsza ich zmiana branży.

Rosnąca branża konopi leczniczych

Cannabis Poland będzie się specjalizować w produkcji i sprzedaży wyrobów zawierających kanabinoidy wytwarzane z konopi włóknistych. Ściślej rzecz ujmując, spółka ma produkować i dystrybuować waporyzatory oraz olejki do waporyzacji kanabinoidów. Ponadto będzie prowadzić prace badawcze nad nowymi zastosowaniami marihuany.

Spółka podkreśla, że używany przez nią gatunek konopi jest całkowicie legalny w Polsce. Od 2017 roku dopuszczono w Polsce stosowanie marihuany wytwarzanej z konopi indyjskich do celów leczniczych. Według szacunków, cały rynek medyczny bazujący na konopiach może wzrosnąć do wartości 2 mld euro w Polsce. Jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie dziedzin w wielu krajach świata z USA i Kanadą na czele.

Kanabinoidy są przeważnie stosowane w kuracjach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także znajdują zastosowanie w chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianym, białaczce i w wielu innych chorobach przewlekłych. Mogą być również stosowane w procesie odwykowym np. jako wsparcie przy rzucaniu palenia tytoniu.

W celu wsparcia nowej działalności nadzwyczajne walne zgromadzeni Cannabis Poland podjęło uchwałę o emisji akcji. Spółka planuje pozyskać ok 3 mln zł. Emisja jest zamknięta z prawem poboru, które już zostało przydzielone pomiędzy dotychczasowych akcjonariuszy. Potrwa do 22 lipca. Spółka chce pozyskać ok. 3 miliony złotych.

Rezygnacja z branży produkcji gier

Zanim notowana na NewConnect spółka zajęła się marihuaną próbowała swoich sił w produkcji gier. Przejęła w tym celu w 2017 roku spółkę Telehorse Sp. z o.o. i zmieniła nazwę właśnie na Telehorse. W założeniu miała produkować gry na komputery osobiste i urządzenia mobilne. Jednak patrząc po wynikach rocznych za lata 2017-2018 raczej nie była to działalność zbyt opłacalna. Spółka wygenerowała ledwo 26 tys zł przychodu w 2017 roku i 9 tys zł w 2018 r.

A to nie jest pierwsza zmiana branży. Wcześniej, od początku 2017 roku spółka zajmowała się prowadzeniem działalności inwestycyjnej w spółki produkujące gry komputerowe pod nazwą Pixel Venture Capital. Jeszcze wcześniej działała w innej branży pod nazwą Blue Ocean Media. W 2016 roku jej podstawową działalnością stanowiło świadczenie usług marketingowych skierowanych w szczególności do podmiotów działających w branży nieruchomości.

Kurs akcji spółki podwoił wartość po podanych w maju planach przejścia do branży konopi leczniczych, po czym… wrócił do poprzedniego poziomu w ciągu dwóch tygodni. Natomiast po odcięciu prawa poboru potroił swoją wartość. Jednak wciąż mówimy tu o spółce groszowej, której notowania wahają się w granicach 50 groszy przy małej płynności. Cała spółka jest obecnie warta 3,8 mln zł, co plasuje ją w setce najniżej wycenianych spółek na NewConnect.

TLH

Zobacz także: Wartość spółek gamingowych notowanych na GPW i NewConnect przekroczyła 25 mld zł - wynika z raportu Poland Gaming Sector

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.