Debiuty i IPO na GPW w 2 połowie 2019 - sprawdzamy postepowania prospektowe w KNF
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 lip 2019, 07:00

Debiuty i IPO w 2 połowie 2019 - sprawdzamy na jakim etapie są postępowania prospektowe w KNF

Debiutów na głównym rynku GPW jest jak na lekarstwo. Od początku roku na GPW mieliśmy na dobrą spółkę jedno IPO z prawdziwego zdarzenia czyli debiut Boombit. W sumie tylko 5 spółek zagościło w tym roku na parkiecie, z tego 4 przeniosły notowania z alternatywnego rynku NewConnect. Czy możemy spodziewać się poprawy sytuacji w tradycyjnie lepszym pod względem debiutów II półroczu?

W Komisji Nadzoru Finansowego oczekuje na zatwierdzenie kilka prospektów emisyjnych. Sprawdziliśmy na jakim etapie są prace i kiedy moglibyśmy spodziewać się debiutu nowych spółek na GPW.

1C Entertainment – debiut w II połowie 2019 r.

Spośród wszystkich złożonych i aktywnych prospektów emisyjnych, tylko dokument 1C Entertainment dotyczy wejścia na główny rynek spółki wcześniej nie notowanej na NewConnect. Spółka prowadzi zdywersyfikowaną działalność w segmencie produkcji gier video, dystrybucji oraz specjalistycznych usług świadczonych na rzecz niezależnych studiów deweloperskich. Wśród jej kluczowych tytułów są tak popularne gry, jak Men of War czy King’s Bounty. Do grupy należy też znany dystrybutor gier Cenega.

1C Entertainment zapowiadał już swój debiut od dłuższego czasu, jednak postępowanie prospektowe nie zostało jeszcze zakończone. Warto na ten debiut poczekać, gdyż może to być największa na GPW oferta w sektorze gier w tym roku.

- Podtrzymujemy plan debiutu na GPW. Intencją zarządu jest przeprowadzenie IPO w II połowie 2019 roku, a oferta będzie obejmować wyłącznie akcje nowej emisji. Szczegóły oferty oraz cele emisyjne będą przedstawione w prospekcie – powiedział Strefie Inwestorów Nikolay Baryshnikov, prezes zarządu 1C Entertainment

Spółka rozwija nieprzerwanie wszystkie segmenty działalności. Obecnie pracuje nad trzema własnymi tytułami, których premiera przewidziana jest w przyszłym roku. Co ciekawe, 1C Entertainment jest jedną z nielicznych spółek z branży gamingowej płacących regularnie dywidendę.

Zobacz także: Producent gier wideo 1C Entertainment wybiera się na GPW 

Arts Alliance – przejście na główny rynek

Arts Alliance złożył prospekt emisyjny związany z przeniesieniem notowań na główny parkiet z NewConnect w maju tego roku. Prace wciąż trwają przy pełnym zaangażowaniu obu stron. Zarząd liczy na ich szybką finalizację, ale nie podaje przewidywanego terminu debiutu.

Spółka jest notowana od 6 lat na rynku NewConnect. Wcześniej działała w obrębie inwestycji kapitałowych w nowych technologiach pod nazwą Midven. Obecnie koncentruje się na działalności w segmencie gier internetowych oraz video.

- Ideą Arts Alliance jest współfinansowania gier oraz wydawania ich pośrednio bądź bezpośrednio z różnymi partnerami na wybrane platformy, jak również dalsze możliwe inwestycje kapitałowe, ale już w spółki związane jedynie z branżą gier, czy też rozwiązaniami technologicznymi dla tej branży – wyjaśnia Andrzej Zając, prezes zarządu Arts Alliance. - Aktualnie spółka we współpracy z zewnętrznymi studiami deweloperskimi pracuje nad realizacją dwóch gier w formule „survival thriller”, pod roboczymi tytułami „Project X” i „Nakayama” - dodaje Andrzej Zając

Ponadto Arts Alliance posiada akcje dwóch spółek bezpośrednio związanych z grami. Pierwszą jest notowana na giełdzie Prime Bit Games, a drugą Kool2Play, która zamierza zadebiutować na rynku do 2020 roku. Arts Alliance jest również większościowym akcjonariuszem spółki posiadającej rozwiązanie informatyczne związane z podróżami służbowymi dla klientów korporacyjnych.

Przejściu na główny rynek prawdopodobnie będzie towarzyszyła emisja akcji.

- Przyjęliśmy założenie pozyskania nowych środków od inwestorów z przeznaczeniem na rozwój realizowanych oraz nowych projektów. Trudno dzisiaj nam wyrokować kiedy przeprowadzimy stosowną emisję skierowaną do grupy inwestorów, uzależniając to procesu nad prospektem z KNF – mówi prezes Andrzej Zając

Brand 24 - przejście na GPW

Brand 24 podtrzymuje plany zmiany rynku na główny parkiet. Przejście było przez spółkę deklarowane już podczas debiutu na NewConnect w styczniu 2018.

- Jest to dla nas istotny krok w dalszym rozwoju spółki. Wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego Brand 24 został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego w kwietniu br. i od tego czasu trwa współpraca w tym zakresie z KNF – mówi Bartosz Kozlowski, CFO Brand24.

Kurs akcji Brand24 od debiutu na NewConnect

Brand24

Wciąż trwają prace po obu stronach, które mają doprowadzić do zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Obecnie spółka, po tym jak odpowiedziała na pytania nadzorcy, czeka na kolejny krok. Zarząd nie deklaruje konkretnego terminu debiutu. Uzależniony jest on od zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF.

Spółka, jak już wielokrotnie wcześniej podkreślała, nie planuje emisji akcji. Pozyskane środki z IPO na rynku NewConnect pozwalają jej na dalszy rozwój. Przejściu na główny rynek nie będzie więc towarzyszyć emisja akcji.

- Naszym głównym celem i powodem przejścia jest oczekiwany wzrost płynności akcji Brand24. Przeniesienie na parkiet główny daje nowe możliwości, takie jak zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, którzy z różnych względów nie są angażują się kapitałowo w spółki notowane na rynku alternatywnym – dodaje Bartosz Kozlowski.

Zobacz także: To było najgorsze półrocze pod względem debiutów na GPW od lat - tak źle na rynku IPO nie było dawno 

InventionMed – przejście na główny rynek na jesieni

Na główny rynek zamierza też przejść polska spółka technologiczna działająca w segmencie medycznym. Zespół InventionMed opracował innowacyjną na skalę światową technologię podwójnej immersji, która łączy w sobie cyberprzestrzeń oraz percepcję czucia. Obecnie trwają dalsze prace rozwojowe nad symulatorem medycznym TutorDerm, stworzonym dla potrzeb edukacji z dziedziny dermatologii klinicznej i estetycznej, wykorzystującym technologię wirtualnej rzeczywistości.

Spółka pracuje także nad wirtualną strzykawką – nowym projektem wspartym dofinansowaniem z Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji. InventionMed planuje komercjalizację wirtualnej strzykawki na przełomie 2020 i 2021 roku.

W planach spółki jest też budowa Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR i AR.

- Głównym celem jego działalności będzie opracowywanie innowacyjnych rozwiązań produktowych o różnorodnym przeznaczeniu, symulatorów medycznych dla różnorodnych dziedzin medycyny – mówi Tomasz Kierul, prezes InventionMed.

InventionMed złożył prospekt emisyjny do KNF w maju tego roku.

- Naszym planem jest debiut na głównym ryku GPW jesienią br. Dokładamy wszelkich starań, żeby tak się stało. Jednak ostateczny termin zależy od decyzji KNF – dodaje Tomasz Kierul.

Columbus Energy – przejście na GPW w 2020 r.

Jedną z ciekawszych spółek planującej zmianę rynku jest Columbus Energy. Spółka prowadzi działalność głównie w zakresie sprzedaży i montażu instalacji do produkcji energii elektrycznej. Obecnie jej postępowanie prospektowe jest zawieszone, ale zarząd przygotowuje się do wznowienia procesu przenoszenia notowań.

- Krokiem jaki chcemy zrobić zanim wznowimy postępowanie jest dopuszczenie do obrotu na ASO wszystkich akcji spółki. Jeśli wydarzy się to szybko, to jest możliwe wznowienie procesu w tym roku, jeśli będzie trwać to zapewne dopiero w przyszłym po zamknięciu roku 2019 – wyjaśnia Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy.

Prawdopodobnie debiutowi nie będzie towarzyszyć emisja akcji, ale spółka nie wyklucza takiej możliwości. Debiut planowany jest nie wcześniej niż w 2020 roku.
 

Kurs akcji Columbus Energy od debiutu na NewConnect

Columbus Energy

Selvita CRO – spin-off

Ciekawostką wśród tegorocznych debiutów będzie wprowadzenie do obrotu wydzielonej części innej spółki notowanej na GPW. Selvita jedna z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Europie, zamierza podzielić się na dwie niezależne firmy. Pierwsza spółka skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze onkologii, zaś druga będzie świadczyć usługi laboratoryjne badawczo-rozwojowe dla klientów zewnętrznych.

Obie firmy będą notowane na GPW. Spółka jest w bieżącym kontakcie z KNF i prowadzi dialog w zakresie procedowania dokumentu. Według zarządu prace idą bardzo sprawnie, a spółka dostrzega duże zaangażowanie ze strony KNF. Podtrzymuje tym samym plany zakończenia podziału jeszcze w 2019 r.

Zobacz także: Selvita podzieli się na dwie spółki. Obie będą notowane na GPW 

Jeszcze kilka spółek czeka na zatwierdzenie prospektu

W KNF jest jeszcze klika prospektów emisyjnych, które zostały zawieszone. Niedawno o przełożeniu planów przejścia na główny rynek poinformowało studio gamingowe Cherrypick Games. Spółka zawiesiła postępowanie, ale planuje je wznowić po zaktualizowaniu prospektu emisyjnego. "Zamiarem Spółki jest podjęcie zawieszonego postępowania niezwłocznie po dokonaniu zmian i aktualizacji" – czytamy w komunikacie Cherrypick Games

Zawieszone jest też postępowanie prospektowe producenta drukarek 3D, spółki Zortrax. - Pracujemy nad wprowadzeniem akcji do obrotu na rynku kapitałowym. Harmonogram i podstawowe parametry transakcji zostaną przedstawione bliżej jej realizacji – poinformowała spółka Zortrax.

Ponadto prace nad prospektem emisyjnym kończy Movie Games. Spółka zadebiutowała w grudniu 2018 roku na NewConnect, ale już teraz ten parkiet jest dla niej za ciasny. Kurs spółki od debiutu wzrósł o ok. 50%, zaś jej obecna kapitalizacja kwalifikuje ją na rynek główny. Taki też jest cel zarządu- 6 maja podjęto uchwałę o rozpoczęciu działań zmierzających do dopuszczenia i wprowadzenia akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym.

Wciąż niewiele jest zapowiedzianych debiutów na jesień 2019 roku. Przede wszystkim możemy liczyć na przejścia spółek z rynku NewConnect. Będziemy śledzić wszelkie doniesienia i uzupełniać informacje o debiutantach w ramach działu "IPO" na Strefie Inwestorów. 

Zobacz także: Debiuty na GPW, IPO w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.