Allegro ogłasza zamiar wejścia na GPW. To będzie największa oferta akcji od lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 wrz 2020, 08:06

Allegro ogłasza zamiar przeprowadzenia IPO i debiutu na GPW. To będzie największa oferta akcji od lat

W poniedziałek, 14 września gigant e-commerce, Grupa Allegro podała szczegóły dotyczące zamiaru przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej swoich akcji o wartości 1 mld zł. To będzie jedno z największych IPO na polskiej giełdzie.

Allegro to platforma handlowa numer 1 i najbardziej rozpoznawalna marka w Polsce. Mimo swojej wielkości, wciąż osiąga znaczące tempo wzrostu przychodów przy zachowaniu wysokiej rentowności. Prowadzi największą platformę handlową w Polsce, Allegro.pl, oraz porównywarkę cenową – Ceneo.pl.

Grupa ogłosiła właśnie zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej (IPO). Akcje spółki zostaną zaoferowane inwestorom instytucjonalnym oraz indywidualnym. Allegro zamierza złożyć wniosek o dopuszczenie akcji na GPW.

„Mam przyjemność poinformować Państwa o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro jest spółką, która odniosła wyjątkowy sukces, przekształcając się na przestrzeni 20 lat z lokalnego startupu w gracza europejskiego formatu na rynku e-commerce. Dysponując bazą 12,3 mln aktywnych kupujących i 117 tys. sprzedających, jesteśmy liderem transformacji cyfrowej, jaka dokonuje się w polskiej gospodarce, podnoszącym codzienny standard życia milionów Polaków i tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw” – powiedział prezes Allegro, François Nuyts.

Zobacz także: Ile i na czym zarabia Allegro, czy polskiemu gigantowi bliżej do Amazona czy eBaya? 

Allegro wchodzi na GPW

Oferta obejmie emisję akcji o wartości szacowanej na 1 mld zł. Także akcje należące do obecnych akcjonariuszy, funduszu PE oraz części dyrektorów i członków kadry zarządzającej, zostaną zaoferowane w IPO.

Pozyskane środki z emisji nowych akcji posłużą spłacie istniejącego zadłużenia w celu poprawy swojej dźwigni netto. Zdaniem Grupy, oferta wzmocni jej pozycję finansową poprzez umożliwienie spłaty części zadłużenia. Wspomoże też jej plany rozwoju poprzez dodatkowe zwiększenie jej rozpoznawalności i świadomości marki.

Oferta akcji zostanie skierowana do inwestorów instytucjonalnych oraz detalicznych na terytorium Polski. Także zostanie przeprowadzona oferta dla inwestorów instytucjonalnych za granicą, w tym w USA.

Dla transzy inwestorów indywidualnych zostanie zaoferowane ok. 5% akcji. To nieduży procent, ale biorąc pod uwagę skalę oferty, do inwestorów indywidualnych trafią akcje o wartości ok. 50 mln zł.

Spółka podkreśla, że jej celem jest zbudowanie znaczącego udziału akcji będących w wolnym obrocie (free float).

Globalnymi koordynatorami i współprowadzącymi księgę popytu są Goldman Sachs International i Morgan Stanley & Co. International plc. Ofertę dla inwestorów indywidualnych w Polsce przeprowadzą Santander Bank Polska S.A i BM PKO BP.

Spółka złoży prospekt emisyjny w Luksemburskim Urzędzie Nadzoru Finansowego (Commission de Surveillance du Secteur Financier). Po zatwierdzeniu prospektu, zostanie on opublikowany na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu. Następnie, po notyfikowaniu jego zatwierdzenia, zostanie opublikowany na stronach internetowych grupy i współoferujących.

Zobacz także: Rynek IPO się rozkręca! Allegro, Canal +, Emitel szykują się do debiutu na GPW po wakacjach, a to nie musi być koniec 


 


 


 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.