Ostatni dzień zapisów na akcje Vercom w ramach IPO
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 kwi 2021, 09:42

7 lat temu podczas IPO LiveChat inwestorzy na GPW poznali SaaS, teraz czas aby poznali CPaaS. Ostatni dzień zapisów na akcje Vercom

Dzisiaj, czyli we wtorek 20 kwietnia, upływa dzień zapisów zapisów w ofercie akcji spółki Vercom z grupy R22. Tak się składa, że dokładnie 7 lat temu w kwietniu 2014 roku swój debiut na GPW miał LiveChat i to był moment w którym inwestorzy poznali SaaS. Teraz czas, aby poznali CPaaS.

LiveChat i Vercom sporo łączy. Obydwie spółki mają ekspozycję na szybko rosnący rynek e-commerce, a także usług w internecie. Obydwa podmioty są pionierami odnośnie prowadzonego modelu biznesowego na GPW. 7 lat temu inwestorzy na GPW poznali czym jest SaaS. Przy okazji IPO spółki LiveChat nauczyli się też terminów ARPU, Churn czy MMR. Te same wskaźniki są wykorzystywane podczas analizy biznesu opartego o usługi CPaaS prowadzonego przez Vercom, aczkolwiek obydwa modele biznesowe w wielu miejscach się od siebie różnią.

SaaS vs CPaaS

W 2014 roku podczas IPO LiveChat został wyceniony na 476 mln zł, a spółka debiutowała na giełdzie przy wskaźniku C/Z wynoszącym około 74. Porównywana do zwykłych biznesów IT spółka wypadała pod tym względem na bardzo drogą. Dzisiaj LiveChat jest na giełdzie wyceniany na 3,2 mld zł, a jego wskaźnik C/Z wynosi 32. Spółka po drodze wypłacała rok w rok akcjonariuszom dywidendę. Polscy inwestorzy potrzebowali czasu aby zrozumieć czym dokładnie jest SaaS i dlaczego różni się on zasadniczo od działalności usługowej w IT, oraz dlaczego ekspozycja spółki LiveChat na globalny rynek e-commerce daje jej niezwykły potencjał wzrostu.

Vercom będzie pierwszym podmiotem notowanym na głównym rynku GPW oferującym usługi w modelu CPaaS. Jest to obecnie wiodącą tego rodzaju platformą komunikacyjną w Europie Środkowo-Wschodniej. Oferuje usługi CPaaS przede wszystkim dla firm powiązanych z sektorem e-commerce, które potrzebują sprawnego systemu komunikacji z ich klientami. Z usług spółki korzystają znane marki internetowe takie jak Allegro, OLX, e-obuwie czy Answear. A także duże sieci sprzedaży detalicznej: Rossmann, Żabka i IKEA oraz tysiące mniejszych firm działających także spoza e-commerce.

Usługi i rozwiązania CPaaS oferowane przez Vercom pozwalają firmom prowadzić komunikację do klientów w spójny i efektywny sposób. Pośrednio każdy, kto korzysta z zakupów on-line, kurierów lub bankowości internetowej ma z nimi styczność. W procesach tych wsparciem jest właśnie CPaaS. Jest to nowoczesne rozwiązanie do komunikacji firm z ich klientami za pomocą dedykowanej platformy. Porządkuje ona wszystkie procesy komunikacji takich kanałów jak SMS, e-mail czy też PUSH lub OTT. Klienci Vercom otrzymują gotowe rozwiązania i nie muszą sami integrować często rozproszonych różnych dróg i systemów komunikacji z klientem. Usługi CPaaS ułatwiają i upraszczają wdrożenie jednolitej strategii komunikacji między firmą, a jej klientami.

Różnica pomiędzy SaaS i CPaaS jest prosta. CPaaS podobnie jak SaaS zawiera regularny abonament za oferowane usługi, ale oprócz tego pobiera też dodatkową opłatę w zależności od liczby wysłanych przez klienta komunikatów. To oznacza, że CPaaS daje większą ekspozycję na wzrost działalności klienta bez zmiany wykorzystywanego abonamentu na usługi, niż ma to miejsce w przypadku klasycznego modelu SaaS.

Podsumowując i trochę uproszczając: LiveChat oferuje usługę do komunikacji z klientem typu przychodzącego (klient sam kontaktuje się z firmą za pomocą narzędzia LiveChat), a oferowana przez Vercom usługa obsługuje komunikację z klientem głównie typu wychodzącego (firma komunikuje się z klientem).

Spółka Vercom została wyceniona w ramach trwającego IPO pre-money na 651 mln zł, a wskaźnik C/Z (odpowiadający wskaźnikowi C/Z proforma w stosunku do wygenerowanych zysków za 2020 roku po uwzględnieniu przejętej spółki ProfiSmS) wynosi 28. Pomiędzy ofertą akcji LiveChat i Vercom występuję jednak spore różnice. W przypadku IPO z 2014 roku przedmiotem oferty były tylko istniejące akcje. Vercom planuje pozyskać od inwestorów około 180 mln zł na inwestycje i przejęcia w regionie.

LiveChat od samego początku stawiał na rozwój organiczny, a Vercom, do tego rodzaju wzrostu, ma zamiar wykorzystać też intensywnie akwizycje. Nie zmienia to jednak faktu, że po debiucie poznańskiej spółki słowo CPaaS obok SaaS na stałe dołączy do słownika inwestorów z GPW.
 

vercom działania

Zobacz także: Debiut Vercom z grupy R22: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce 

Zapisy na akcje Vercom kończą się już dziś

Zapisy w ofercie akcji Vercom nakierowane do inwestorów indywidualnych kończą się we wtorek 20 kwietnia. Prowadzone są przy cenie maksymalnej 45 zł za akcję.

Vercom planuje pozyskać do 180 mln zł na przyspieszenie rozwoju poprzez akwizycje. Spółka planuje serię przejęć podmiotów działających w obszarze CPaaS z Europy Środkowowschodniej, umacniając w ten sposób swoją pozycję na rynku.

Następnym krokiem, po zakończeniu budowy księgi popytu w transzy instytucjonalnej, będzie ustalenie ostatecznej liczby oferowanych akcji oraz ceny. Według harmonogramu ma to nastąpić do 21 kwietnia. Przydział akcji nastąpi 27 kwietnia. Debiut na głównym rynku planowany jest na początek maja, ok. 2 tygodnie od przydziału akcji.

Harmonogram IPO Vercom

DataEtap
12 kwietnia 2021Publikacja Prospektu
13-21 kwietnia 2021Budowa Księgi Popytu w transzy inwestorów instytucjonalnych
14-20 kwietnia 2021Zapisy dla inwestorów indywidualnych.
21 kwietnia 2021Ustalenie i opublikowanie ostatecznej ceny i liczy akcji oferowanych.
22-26 kwietnia 2021Zapisy w transzy dla inwestorów instytucjonalnych.
27 kwietnia 2021Przydział akcji oferowanych.
około 2 tygodnie po przydziale akcjiPierwszy dzień notowań akcji na GPW.

Zobacz także: Debiuty, IPO: Lista debiutów 2021

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.