IPO Pepco.Ostatni dzień zapisów na akcje Pepco
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 maj 2021, 06:30

Ostatni dzień zapisów na akcje Pepco - tylko do godziny 17:00

Już tylko dziś, w czwartek 12 maja trwają zapisy w transzy inwestorów indywidualnych na akcje Pepco Group. Uwaga: w tej ofercie zapisy zakończą się wcześniej, o godzinie 17:00. Pepco planuje debiut na głównym rynku GPW oraz dołączenie do indeksu WIG20.

W ofercie publicznej akcji, spółka planuje uplasować sprzedaż akcji istniejących o wartości do 4,7 mld zł (1 mld euro). Oferta może zostać zwiększona do wartości 1,2 mld euro. Pepco nie emituje nowych akcji, nie pozyska więc środków na konto spółki.

Cena maksymalna na akcje w transzy inwestorów indywidualnych została określona w wysokości 46 zł za akcję. Po zakończeniu budowy księgi popytu zostanie podana cena ostateczna i ostateczna liczba akcji oferowanych. Ewentualna nadwyżka zostanie zwrócona na konta inwestorów.

Spółka podała, że oferta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów instytucjonalnych. Może to wpłynąć na wyższą cenę ostateczną. Z kolei w wywiadzie dla agencji PAP, prezes Quercus TFI, Sebastian Buczek zwrócił uwagę na potencjał wzrostu spółki, ale też na czynnik ryzyka, czyli możliwą dalszą podaż akcji:

"W dolnej granicy widełek cenowych, czyli przy cenie 38 zł za akcję, oferta powinna się cieszyć dużym zainteresowaniem inwestorów. Wycena przy tym poziomie jest racjonalna. To daje 10xEBITDA na 2022 rok, czyli z pewnym, niedużym dyskontem w stosunku do LPP czy CCC" - powiedział  w wywiadzie dla PAP Biznes Sebastian Buczek.

Zobacz także: IPO Pepco może się cieszyć dużym zainteresowaniem przy dolnej granicy widełek - Buczek, Quercus (opinia)

Strategia rozwoju Pepco

Pepco Group jest siecią ponad 3200 sklepów wielobranżowych pod trzema markami: PEPCO, Poundland oraz Dealz. Sklepy rozlokowane są w 16 krajach Europy i obsługują ponad 50 mln klientów miesięcznie.

Na ten rok Pepco planuje zwiększenie liczby sklepów o ponad 400. W tym na 2021 r. planowane jest otwarcie ok. 310 sklepów pod marką PEPCO oraz 70 sklepów pod marką Dealz na terenie Europy kontynentalnej. Ponadto powstać ma ok. 30 sklepów w Wielkiej Brytanii i Irlandii pod markami Poundland i Dealz.

„Każda z naszych sieci posiada jasno zdefiniowaną strategię kontynuacji swojego rozwoju. W ramach marki PEPCO co roku otwieranych jest ponad 300 sklepów i otwierany nowy kraj sprzedaży. Po sukcesach we Włoszech i w Serbii oraz planowanym na wiosnę tego roku wejściu na rynek w Hiszpanii, sieć PEPCO będzie miała szansę kierować swój rozwój na kolejne kraje w całej Europie, co pozwoliłoby na osiągnięcie wyższego wzrostu i zapewniło większą skalę działalności. Sieci Poundland i Dealz także weszły już na ścieżkę rozwoju i planujemy otwierać około 100 sklepów rocznie, początkowo głównie w Hiszpanii i Polsce” - powiedział Andy Bond, dyrektor generalny.

Według założeń strategii spółki, planowane jest osiągnięcie wyniku 1 mld euro na poziomie EBITDA w ciągu 5-7 lat. Plan zakłada wzmocnienie oferty i utrzymanie dynamiki zwiększania liczby sklepów. Spółka planuje potrojenie liczby sklepów w zakładanym okresie.

„Działamy w bardzo atrakcyjnym sektorze dyskontów detalicznych i jesteśmy pewni, że wszystkie nasze marki, tak bardzo lubiane przez klientów, mają przed sobą znaczący potencjał wzrostu. Grupa ma jasno przyjętą strategię, zakładającą zwiększenie w perspektywie długoterminowej liczby sklepów PEPCO i Dealz w całej Europie o ponad 8000” - dodał Andy Bond.

Plan_rozwoju_Pepco

Zobacz także: Debiut Pepco Group: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce

Debiut Pepco jeszcze w maju i możliwe wejście do indeksu WIG20

Dziś, 13 maja, do godziny 17:00 trwają zapisy na akcje w ofercie publicznej Pepco Group skierowane do inwestorów indywidualnych. Następnym krokiem będzie wyznaczenie ceny ostatecznej i rozpoczęcie procedury wejścia na giełdę.

Przydział akcji ma nastąpić do 21 maja, a pierwsze notowania Pepco Group na głównym rynku GPW mogą nastąpić już 26 maja, lub w zbliżonym terminie.

Spółka liczy, że szybko po debiucie trafi do indeksu WIG20. Jest to możliwe ze względu na wysoką wycenę całej grupy. Zakładając uplasowanie akcji oferowanych przy cenie maksymalnej, implikowana wartość Pepco Group oszacowana została na 26,45 mld zł (5,8 mld euro).

Harmonogram oferty

TerminEtap
5-13 maja 2021 r.Budowa Księgi Popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych
6-13 maja 2021 (do godz. 17:00 czasu obowiązującego w Warszawie)Przyjmowanie zapisów Inwestorów Indywidualnych
14 maja 2021 r. (lub w zbliżonym terminie)Publikacja Ceny Akcji Oferowanych i ostatecznej liczby Akcji Oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów
14-18 maja 2021 r.Przyjmowanie zapisów Inwestorów Instytucjonalnych
21 maja 2021 r. (albo w zbliżonym terminie)Zapisanie akcji na rachunkach inwestycyjnych Inwestorów Indywidualnych
25 maja 2021 r.Przewidywany termin zapisania akcji na rachunkach inwestycyjnych Inwestorów Instytucjonalnych
26 maja 2021 r. (albo w zbliżonym terminie)Przewidywany Dzień Rozpoczęcia Notowań na GPW

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.