Rivian, amerykański producent elektrycznych pickupów i SUV-ów, rozpoczyna IPO i planuje debiut na Wall Street
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 paź 2021, 12:27

Rivian, producent elektrycznych pickupów i SUV-ów z USA, szykuje się do debiutu na Wall Street. Inwestorzy z Polski mogą wziąć udział w tym IPO

Rok 2021 jest rekordowy na amerykańskim rynku IPO. Może być fantastyczny dzięki zbliżającemu się IPO spółki Rivian, która chce konkurować z Teslą.

Od początku stycznia do połowy października na giełdzie w USA miało miejsce 328 IPO, o 95% więcej, niż w analogicznym okresie 2020 roku. Nadchodzi wielkimi krokami kolejna wielka pierwotna oferta publiczna akcji – chodzi o spółkę Rivian, amerykańskiego producenta elektrycznych pickupów i SUV-ów.

Rekordowy rok na Wall Street pod względem IPO

Skrót IPO oznacza z ang. initial public offering, czyli pierwotna oferta publiczna. Przedsiębiorstwo w ramach IPO emituje akcje i wchodzi na giełdę. Na giełdach na całym świecie jest on stosowany. Jednak na giełdzie amerykańskiej w tym roku jest on używany wyjątkowo często.

Okazuje się, że rok 2021 jest najmocniejszym rokiem od 2000 pod względem debiutów giełdowych – wynika z obliczeń firmy Renaissance Capital. 107,5 mld USD pozyskały w pierwszych 9 miesiącach 2021 roku spółki debiutujące na amerykańskiej giełdzie, niemalże tyle, co w całym rekordowym jak do tej pory roku 2000 (108 mld USD). Biorąc pod uwagę to, że w pierwszych dwóch tygodniach października miało miejsce 15 debiutów z wartością pozyskanego kapitału 4 mld USD, to można już powiedzieć z całą pewnością, że rok 2021 będzie najlepszy pod względem wartości pozyskanego kapitału w historii Wall Street, przebije więc rok 2000, kiedy to pękła bańka internetowa.
 

Wartość IPO na giełdzie w USA (mld USD)

Wartość IPO na giełdzie w USA (2)

Źródło: Statista
 

W III kwartale 2021 w 94 IPO firmy pozyskały 27,6 mld USD – był to najlepszy pod tym względem kwartał od 2000 roku. Wśród najważniejszych debiutów znalazł się ten w wykonaniu brokera Robinhood Markets, który pozyskał ponad 2 mld USD – a polscy inwestorzy mogli w nim wziąć udział dzięki ofercie Freedom24. Najwięcej było debiutów spółek technologicznych i z sektora ochrony zdrowia, a spółka debiutująca pozyskiwała średnio 300 mln USD.
 

Aktywność na amerykańskim rynku IPO: liczba debiutów i wartość pozyskanego kapitału (mld USD)

Aktywność na amerykańskim rynku IPO

Źródło: Renaissance Capital
 

Jeśli chodzi o IPO z III kw. 2021, to walory od debiutu przynosiły średnio 18% zysku, głównie dzięki mocnej pierwszej sesji. Jednak indeks IPO firmy Renaissance zachował się w ostatnim kwartale nieco gorzej od szerokiego rynku reprezentowanego przez S&P500. W całym roku zachowuje się zdecydowanie gorzej (4,2% zysku wobec 19% zysku S&P500).
 

Notowania Renaissance IPO Index na tle S&P500

Notowania Renaissance IPO

Źródło: Renaissance Capital

Rivian może być największym debiutem 2021 roku

To nie koniec wielkich emocji na rynku IPO w USA w tym roku. Oto nadchodzi wielkimi krokami pierwotna oferta publiczna spółki Rivian. Jest to amerykański producent elektrycznych pickupów, SUV-ów i samochodów dostawczych. Ma siedzibę w Plymouth, działa od 2009 roku. Założył ją inżynier Robert "RJ" Scaringe. Jeśli to IPO się w pełni powiedzie, spółka może zostać wyceniona nawet na 80 mld USD.

„Projektujemy i produkujemy pojazdy elektryczne i akcesoria. Sprzedajemy je bezpośrednio klientom na rynku konsumenckim i komercyjnym. Nasze pojazdy są uzupełniane pełnym pakietem usług, które obejmują cały cykl życia pojazdu i pogłębiają relacje z naszymi klientami. Zbudowaliśmy pionowo zintegrowany ekosystem, na który składa się nasza platforma technologiczna, architektura chmury, usługi serwisowe – jest on zaprojektowany tak, by zapewniać szybkie cykle innowacji, korzyści strukturalne i wyjątkowe doświadczenia klientom. Na rynku konsumenckim wprowadziliśmy platformę R1 wraz z naszym pojazdem konsumenckim pierwszej generacji - R1T, dwurzędowym, pięcioosobowym pickupem, i rozpoczęliśmy realizację dostaw do klientów we wrześniu 2021 r. Planujemy uruchomienie i rozpoczęcie dostaw do klientów R1S w grudniu 2021 – to trzyrzędowy siedmioosobowy samochód SUV - we współpracy z Amazon.com” – reklamuje siebie inwestorom firma Rivian.
 

r1s


Firma Rivian ma swoją fabrykę w Normal w stanie Illinois, zakupioną od koncernu Mitsubishi w 2017 r. Ta fabryka może wytwarzać do 150 tys. aut rocznie obecnie, ale maksymalnie nawet do 200 tys. rocznie, co ma nastąpić już w roku 2023. W tej chwili klienci złożyli na auta Rivian 48,4 tys. pre-orderów, czyli zamówień. Pod koniec 2023 roku spółka chce mieć ponad 120 centrów serwisowych. 

Firma Rivian jest postrzegana jako groźny rywal dla Tesli, gdyż jej oferta może bardziej trafiać w gusta i potrzeby Amerykanów, którzy lubią duże gabarytowo auta, zdolne do jazdy w terenie. Na razie jednak firma nie może się pochwalić sukcesami finansowymi, bo w 2019 roku straciła 426 mln USD, a w I połowie 2021 roku blisko 1 mld USD (tłumaczy to rozbudową fabryki). W 2019 roku firma wydała 766 mln USD na badania i rozwój, a w I połowie tego roku 683 mln USD.

Co ciekawe, jak do tej pory Rivian pozyskał od inwestorów na rynku prywatnym 10,5 mld USD na rozwój, a wśród akcjonariuszy są Amazon i Ford Motor oraz wielkie firmy inwestycyjne Fidelity i T. Rowe Price. Na rynku prywatnym firma Rivian została wyceniona na 27,5 mld USD. W ramach IPO Rivian może pozyskać nawet 8 mld USD, co uczyniłoby z tej oferty największą w 2021 roku (jak do tej pory ten tytuł należy do oferty spółki Coupang, która pozyskała 4,55 mld USD). Te 8 mld USD Rivian chce w całości wydać na badania i rozwój do końca 2023 roku. Dla Amazona Rivian ma wyprodukować 100 tys. pojazdów elektrycznych do 2025 roku. Według firmy Allied Market Research, globalny rynek elektrycznych pickupów, crossoverów i małych ciężarówek był szacowany na 422,5 mln USD w 2019 roku, ale osiągnie 1,9 mld USD w 2027 roku, przy rocznej stopie wzrostu 25,8%.

Dla ciekawskich, polecamy porównanie pojazdów Ford F-150 oraz Rivian R1T dokonane przez dziennikarzy portalu Barron’s. Okazuje się, że wehikuł tej młodziutkiej spółki dorównuje temu produkowanemu przez wielki i stary koncern Ford, choć ma inną charakterystykę.

Zobacz także: Tesla to coś więcej niż samochody elektryczne oznajmił Elon Musk na corocznym spotkaniu z akcjonariuszami i zapowiedział przeniesienie siedziby do Texasu

Jak wziąć udział w IPO Rivian

Polscy inwestorzy będą mogli wziąć udział w IPO spółki Rivian poprzez platformę Freedom24. Zapisy na akcje producenta elektrycznych pick-upów są przyjmowane do 1 listopada 2021 r. Minimalna kwota wniosku o udział w IPO to 2 tys. USD, ale jest możliwość, że inwestor otrzyma mniejszą liczbę akcji, niż chciałby (tzw. redukcja zapisów), z uwagi na gigantyczne zainteresowanie.

Freedom24 to bodajże jedyna platforma inwestycyjna dostępna na terenie Polski, która daje łatwy dostęp do amerykańskich IPO. Prowizja pobierana przez nią jest średnio o 47% niższa od prowizji pobieranej przez konkurentów (obliczenie dla transakcji za 2 500 euro). Jest to jedyny europejski broker notowany na Nasdaq, działający zgodnie z zasadami MiFID II, ubezpieczający rachunek inwestycyjny na 20 000 euro.
 

freedom rivian


Jak do tej pory broker Freedom24 dał inwestorom możliwość uczestnictwa w 253 ofertach, które dały 64% średniego zysku w 3 miesiące od IPO. W ostatnich tygodniach broker dał możliwość wzięcia udziału m.in. w pierwotnych ofertach spółek GitLab, Cue, Sterling, Omega Therapeutics, Robinhood Markets, a wcześniej m.in. DiDi, SimiliarWeb, UiPath, Coursera czy Coupang. W kolejnych miesiącach ma w planach zaoferowanie dostępu do debiutów nie tylko spółki Rivian, ale także Starlink, Reddit czy Klarna.

Zobacz także: Amerykański rynek IPO kontynuuje świetną passę. Polscy inwestorzy mogą kupić akcje debiutantów z USA dzięki ofercie nowego brokera

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.