Ryvu Therapeutics podsumowowanie oferty. BioNTech i Leukemia & Lymphoma Society dołączyła do akcjonariatu
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
23 gru 2022, 11:52

Ryvu Therapeutics podsumowuje publiczną ofertę akcji. BioNTech i Leukemia & Lymphoma Society dołączyły do akcjonariatu polskiej spółki biotechnologicznej

Ryvu Therapeutics zakończyło największą w historii ofertę publiczną akcji prowadzoną przez polską spółkę biotechnologiczną. Pozyskało ponad 250 mln zł. Spółka będzie więc dysponować łącznie ok. 500 mln zł z przeznaczeniem na plany rozwoju wyznaczone na lata 2022-2024.

Oferta publiczna Ryvu Therapeutics pozwoliła spółce zebrać 250,3 mln zł brutto. Wcześniej Ryvu pozyskało ok. 212 mln zł ze wstępnych płatności z tytułu udzielenia licencji do Exelixis i BioNTech, a także z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny. Ryvu dysponuje też środkami własnymi i pochodzącymi z dotacji. Tak więc, łącząc ofertę ze środkami pozyskanymi z innych źródeł, łączna kwota na realizację planów do końca 2024 r. wzrośnie do 0,5 mld zł.

„Biorąc pod uwagę wszystkie źródła – posiadane środki pieniężne, kapitał z emisji, a także środki z innych źródeł, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny, czy dotacje – mamy zabezpieczone obecnie ok. 500 mln zł na realizację naszych planów rozwoju” – podkreśla prezes Paweł Przewięźlikowski.

Zobacz także: Widzieliśmy laboratoria Ryvu Therapeutics. Oto jak największa firma drug discovery w tej części świata pomaga chorym na raka pacjentom 

Plany rozwoju na lata 2022-2024

Zebrane środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na dalszy rozwój projektów RVU120 i SEL24, a także na inne obiecujące projekty we wczesnej fazie.

W pierwszej fazie klinicznej znajduje się najbardziej zaawansowany projekt RVU120 nakierowany na leczenie pacjentów z ostrą białaczką szpikową, zespołem mielodysplastycznym wysokiego ryzyka oraz w badaniu fazy I/II w terapii guzów litych.

„RVU120 (znany również jako SEL120) jest selektywnym, pierwszym w swojej klasie inhibitorem CDK8/CDK19, który wykazał skuteczność w wielu modelach guzów litych oraz hematologicznych nowotworach złośliwych in vitro oraz in vivo” - podano w prospekcie emisyjnym.

Drugim, najbardziej zaawansowanym projektem kliniczny spółki jest SEL24. Na jego rozwój została podpisana umowa partneringowa z grupą Mennarini. Projekt znajduje się obecnie w drugiej fazie badań klinicznych. Jest ukierunkowany na leczenie pacjentów z oporną lub nawrotową postacią ostrej białaczki szpikowej.

„SEL24 jest selektywnym, dualnym inhibitorem kinaz PIM i FLT3 – dwóch enzymów odgrywających istotną rolę w transformacji nowotworowej komórek hematopoetycznych. SEL24 (MEN1703) jest nowatorskim, małocząsteczkowym związkiem odkrytym przez Emitenta, który rozwijany jest we współpracy z Menarini Group jako potencjalny lek we wskazaniach onkologicznych, w tym w ostrej białaczce szpikowej (AML)” - wyjaśniono w prospekcie.

Projekty Ryvu Therapeutics

Projekty_Ryvu

Źródło: prospekt Ryvu Therapeutics

Zobacz także: Emisja akcji Ryvu Therapeutics. Co warto wiedzieć o ofercie i planach spółki 

Ryvu spodziewa się także dalszych wpływów z tytułu kamieni milowych z trwających współprac m.in. z BioNTech, Exelixis i Menarini. Zamierza też podpisywać rocznie co najmniej jedną, nową umowę partneringową.

Umowy partneringowe Ryvu Therapeutics

Ryvu_umowy_partneringowe

Źródło: spółka

Oferta objęta przez podmioty współpracujące z Ryvu Therapeutics

W ofercie akcji wzięły udział podmioty już wcześniej zaangażowane w rozwój projektów Ryvu Therapeutics.

W przeprowadzonym SPO została wydzielona transza dla BioNTech, która to spółka, tak jak wcześniej deklarowała, objęła znaczący pakiet akcji. Stanowi on aż 40% nowych akcji oferowanych. Tym samym BioNTech stała się jednym z największych akcjonariuszy Ryvu Therapeutics posiadającym ok. 8,3% akcji.

BioNTech jest ważnym partnerem dla Ryvu, który zainwestował już w portfel polskiej spółki ok. 94 mln zł. Jest to grupa specjalizująca się w immunoterapiach, znana na całym świecie z opracowania pierwszej szczepionki na Covid-19.

Co ciekawe, akcje o wartości 13 mln zł objął fundusz Augebit FIZ. W jego komitecie inwestycyjnym zasiada jeden z pierwszych inwestorów Ryvu, dr Tadeusz Wesołowski.

W ofercie akcji wzięła też udział fundacja współpracująca od 2017 r. z Ryvu Therapeutics, Leukemia & Lymphoma Society Therapy Acceleration Program. Fundacja wspiera rozwój kluczowego projektu RVU120.

Także prezes i założyciel Ryvu, Paweł Przewięźlikowski, nabył w ofercie publicznej akcje o łącznej wartości 10 mln zł. Był przygotowany na kupno znacznie większego pakietu w przypadku słabego zainteresowania ofertą. Inwestorzy jednak nie zawiedli i oferta w całości doszła do skutku.

„Jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami naszej oferty. Zainteresowanie inwestorów było bardzo duże. W transakcji udział wzięli zarówno dotychczasowi akcjonariusze Ryvu, jak i nowi inwestorzy. W spółkę uwierzyli nie tylko inwestorzy finansowi, ale również branżowi, tacy jak BioNTech, czy Leukemia & Lymphoma Society, co stanowi dla nas potwierdzenie potencjału całego portfolio projektów, w tym flagowego RVU120” – podsumowuje Paweł Przewięźlikowski.

W ofercie publicznej akcji wzięli też udział inwestorzy indywidualni, którzy objęli ok. 0,6% akcji nowej emisji.

Nowe akcje już pojawiły się na rachunkach inwestorów. Data pierwszego notowania przewidziana jest za ok. miesiąc. Ostateczny termin poda Giełda Papierów Wartościowych w uchwale.
 

Zobacz także: Ryvu Therapeutics, artykuły, notowania, dane finansowe w Strefie Inwestorów 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.